29 I 1920 r. miała miejsce inauguracja nowego sezonu teatralnego w Bydgoszczy po powrocie miasta do Polski. W ogrodzie Patzera odbyło się przedstawienie „Dziadów cz. III”.
89 lat temu jedyna wówczas w kraju fabryka maszyn do pisania „Iskra”, działająca w Bydgoszczy przy ul. Malborskiej 15, założona przez Władysława Paciorkiewicza i przejęta po jego śmierci przez Edmunda Krzesińskiego, wypuściła na rynek pierwszą partię 50 nowych maszyn o nazwie „Iskra”.
Przed 69 laty miało miejsce otwarcie miejskiego szpitala obserwacyjno-zakaźnego na 155 łóżek w budynku dawnego szpitala św. Floriana, dokąd przeniesiono oddział szpitala z budynku przy ul. Seminaryjnej. Pierwszym dyrektorem został dr Barciszewski.
29 stycznia 1967 roku w Bydgoszczy w swoim mieszkaniu przy ul. Libelta 5 zmarł Adam Grzymała-Siedlecki, literat, dramaturg, publicysta i krytyk teatralny i literacki z Krakowa, który mieszkał w Bydgoszczy w latach 1923-1934 i od 1945 roku, będąc pierwszoplanową postacią życia kulturalnego. Został pochowany na cmentarzu Nowofarnym. Rok później w jego mieszkaniu otwarto poświęconą pisarzowi izbę pamięci.
33 lata temu na skutek opadów deszczu na wychłodzoną ziemię w Bydgoszczy pojawiła się gołoledź, która niemal całkowicie sparaliżowała ruch uliczny. Służby komunalne do poprawy sytuacji były w stanie przystąpić dopiero wieczorem.
Przed 32 laty mieszkańców śródmieścia zaniepokoiły gęste kłęby czarnego dymu. Okazało się, że w „Pralchemie” przy ówczesnej ul. Świerczewskiego miało miejsce czyszczenie kominów.
29 I 1993 roku mieszkaniec Bydgoszczy, Krzysztof Symonowicz, doczekał się przydziału telefonu jako 150 000 abonent z dawnego woj. bydgoskiego. Symonowicz czekał na telefon przez 7 lat.
29 stycznia 2004 roku zakłady „Nitrochem” otrzymały w ramach offsetu zamówienie na produkcję trotylu dla armii USA.
Zobacz też:
Czerwona podwiązka na lewej nodze to powodzenie na egzaminie...
Pogoda na wtorek, 30 stycznia
