Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komisariaty bez krat

Jarosław Jakubowski
Dobrze oznakowana i bez krat - taka ma być komenda policji przyszłości. W tym roku ma na ten cel pójść 250 milionów złotych. W powiecie bydgoskim pierwszy do remontu jest komisariat w Koronowie.

Dobrze oznakowana i bez krat - taka ma być komenda policji przyszłości. W tym roku ma na ten cel pójść 250 milionów złotych. W powiecie bydgoskim pierwszy do remontu jest komisariat w Koronowie.

<!** Image 3 align=none alt="Image 208090" sub="Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w latach 2013-2015 chce wydać na remonty komend i komisariatów miliard złotych. Fot.: Tomasz Czachorowski">

Z zewnątrz koronowska jednostka wygląda nieźle. - Ale w środku jest już dramatycznie, obskurne wnętrza, obdrapane ściany. Dlatego zgłosiliśmy ten komisariat w pierwszej kolejności do programu standaryzacji. Następne będą jednostki w Sępólnie Krajeńskim i Tucholi - mówi nadkom. Maciej Daszkiewicz z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. <!** reklama>

Jaka ma być komenda marzeń? Dobrze oznakowana, najlepiej podświetlanym w nocy szyldem POLICJA.

Należy zlikwidować kraty w oknach i wysokie ogrodzenia. Inna sprawa to wejście - ma być na poziomie gruntu, żeby ułatwić dostęp osobom niepełnosprawnym. Podobnie jak drzwi - duże, przeszklone i otwierane automatycznie. Nowe komendy i komisariaty mają być niskie, bo zdaniem ankietowanych wielopiętrowe budynki odstraszają mieszkańców.

Kolorystyka komend ma być stonowana, a jej stałym akcentem - kolor niebieski. Jedną z ważniejszych wskazówek, jakie przyniosły ankiety, jest utworzenie w komendach i komisariatach recepcji z pracownikiem cywilnym, który będzie wsparciem dla funkcjonariusza dyżurnego. Poczekalnia dla petentów nie powinna być zbyt blisko biurka recepcji lub okienka dyżurki. Obywatele nie życzą sobie słyszeć rozmów innych mieszkańców z pracownikami.

Stan techniczny budynków nie martwi policjantów tak jak wyposażenie. - Potrzebna jest zmiana taboru, który się zużywa. Powoli kończą się okresy gwarancyjne na popularnie „kijanki”, czyli radiowozy marki „Kia” - mówi Jarosław Hermański, przewodniczący NSZZ Policjantów Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Na program standaryzacji komend i komisariatów policji Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce wydać w latach 2013-2015 kwotę miliarda złotych.

Tylko w tym roku na remonty i budowy nowych jednostek ma zostać wydane 250 milionów złotych.

Wyłoniony w konkursie projekt modelu komendy i komisariatu posłuży jako wzór we wszystkich policyjnych inwestycjach budowlanych. Zgodnie ze wskazaniami obywateli przebadanych przez pracownię Stocznia, nowe komisariaty i komendy mają być łatwo dostępne i dobrze oznakowane. Dlatego też drugi ogłoszony przez MSW konkurs dotyczy ujednoliconego znaku graficznego i identyfikacji wizualnej jednostek policji.

Z programu wypadają, niestety, posterunki. Dlaczego? MSW obliczyło, że w komisariatach i komendach pracuje trzy czwarte funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. To właśnie za ich pośrednictwem obywatele mają najczęstszy kontakt z policją.

- Może to oznaczać, że małe posterunki zostały spisane na straty. Pieniądze będą pompowane tylko w komisariaty i komendy. Mieszkańcy mniejszych miejscowości będą mieli do policji dalej - przewiduje policjant z jednego z posterunków w okolicach Bydgoszczy.

Napisz do autora: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!