Znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia, klasy MLC (Military Load Classification), mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów, ale w skali MLC, różniącej się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych w Polsce. - Te znaki wojskowe oznaczają nośność obiektu mostowego, przed którym stoją (o ile są jakieś ograniczenia), przeznaczone są jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i nie mają znaczenia dla kierujących pojazdami cywilnymi – podkreśla Piotr Michalski, rzecznik GDDKiA w Bydgoszczy.
Kiedy wojskowe kolumny przyjadą do miasta? Tajemnica
Podobne oznakowanie pojawiło się wcześniej w kilku województwach, w których odbywały się – rozpoczęte z końcem lutego – międzynarodowe ćwiczenia wojskowe DEFENDER-Europe 20. Na terenie naszego kraju potrwają do sierpnia 2020 roku. Pojawienie się ich w Bydgoszczy wskazuje na to, że wojskowe kolumny czołgów i pojazdów wojskowych przejadą również przez nasze miasto. Kiedy? Nie jest to informacja jawna, a same przejazdy odbywają się zwykle nocą, by nie komplikować życia kierowcom.
Bydgoszcz od strony parku. Zobacz niesamowite zdjęcia
Co robić, gdy spotkamy czołgi na ulicy?
- Spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Skupmy się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów. Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Najważniejsze jest, aby każdy kierowca pamiętał o dużej masie wojskowych pojazdów, a co za tym idzie, ich wydłużonej drodze hamowania. Pamiętajmy, że sprzęt militarny jest przewidziany do zadań bojowych, a więc może nie posiadać tak samo dobrej widoczności mijających go pojazdów, jak samochody cywilne – ostrzega GDDKiA.
Warto wiedzieć, że w takiej kolumnie może jechać nawet 20 pojazdów, a odległości między nimi nie mogą być większe niż 500 metrów. Oznacza to, że na wyprzedzenie takiej kolumny potrzeba sporej odległości i czasu. Zwykle na jej początku i na końcu znajduje się pojazd uprzywilejowany co sprawia, że cała kolumna jest traktowana jako uprzywilejowania i uczestnicy ruchu powinni ułatwić jej przejazd. W mieście można również spotkać się z sytuacją, że na skrzyżowaniach ruchem kierować będą żołnierze Żandarmerii Wojskowej (a wtedy to oni decydować będą, kto ma pierwszeństwo przejazdu na takim skrzyżowaniu).
