https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolekcja starodruków wspiera zajęcia dydaktyczne prowadzone na UKW

Hanna Walenczykowska
Zbiory specjalne w bibliotece UKWZbiory specjalne w bibliotece UKW
Zbiory specjalne w bibliotece UKWZbiory specjalne w bibliotece UKW Jarosław Pruss
W Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przechowywane są unikalne manuskrypty - niektóre mają kilkaset lat.

Pod koniec stycznia, do redakcji „Expressu Bydgoskiego” zgłosił się jeden z bydgoskich VIP-ów. Nasz rozmówca, wiedzę zdobytą w bibliotece wykorzystuje m.in. w celach zawodowych. Stąd, nierzadko można go spotkać pogrążonego w np. rękopisach Józefa Weyssenhoffa lub pamiętnikach Wincentego Pola.
[break]

- Często korzystam ze zbiorów specjalnych biblioteki - mówi bydgoszczanin. - Dlatego bardzo zmartwiła mnie informacja o tym, że kolekcja ta może przestać istnieć. Jak mówili mi znajomi, pracownicy uniwersytetu, niektórzy bibliotekarze otrzymali już wypowiedzenia z pracy. Słyszałem, że uczelnia planuje restrukturyzację przez likwidację i nie dotyczy to tylko biblioteki...

Postanowiliśmy sprawdzić, czy UKW rzeczywiście zamierza ograniczyć liczbę etatów. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że wypowiedzenia zostały wycofane, oficjalnie usłyszeliśmy, że...

- Nie planujemy restrukturyzacji i zwalniania pracowników - zapewnia Małgorzata Jendryczka, rzecznik UKW. - Jeśli komuś kończy się umowa, to zdarza się, że jej nie przedłużamy. Podobnie, jeśli ktoś odchodzi na emeryturę, to nie przyjmujemy nowej osoby na jego miejsce.

Niewielu bydgoszczan wie o tym, jak cenne manuskrypty znajdują się w uniwersyteckiej bibliotece.
- Kolekcja starych druków i rękopisów stworzona została przez pierwszego dyrektora dr Henryka Dubowika, między innymi z myślą o wsparciu zajęć dydaktycznych - wyjaśnia dr Aldona Chlewicka, dyrektor Biblioteki UKW. - Stare druki stanowią starannie i trafnie dobraną kolekcję pozycji reprezentujących ważniejsze ośrodki drukarstwa w Polsce i na zachodzie Europy oraz wydawnictwa charakterystyczne dla kolejnych okresów dziejów książki i kultury.

Do najciekawszych należą cenne i unikatowe druk z XV w.: Antona Kobergera z Norymbergii, Johanna Frobena. Z późniejszych zwracają uwagę dzieła: Marcina Kromera Dzieje Polski 1558 r. z bazylejskiej oficyny Joannesa Oporinusa; Leonharda Fuchsa Kreüterbuch z ręcznie kolorowanymi drzeworytami, wydany w 1543 r. w Bazylei przez Michaela Isingrina; słynne dzieło Georga Rüxnera Thurnier-Buch, wydrukowane we Frankfurcie nad Menem w 1566 r. przez Georga Rabena. Polskie oficyny reprezentują druki Jana Hallera, Hieronima Wietora, Macieja Wirzbięty, Łazarza Andrysowica i innych. Cenną kolekcję stanowią encyklopedie, wśród niech kompletne, 35-tomowe wydanie Wielkiej Encyklopedii Francuskiej, redagowanej przez Denisa Diderota i Jeana d’Alemberta, jak również niemal wszystkie encyklopedie polskie, w tym Nowe Ateny Benedykta Chmielowskiego, wydawnictwa Orgelbranda, Trzaski, Everta i Michalskiego.

Uniwersytecka Biblioteka nie pełni jedynie funkcji wypożyczalni książek.
- Staramy się pełnić również rolę „trzeciego miejsca”, czyli miejsca w którym spędza się najwięcej czasu poza domem i pracą - podkreśla Aldona Chlewicka. - Oferujemy obszary do nauki (sale dydaktyczne), miejsca spotkań (sale pracy zbiorowej, przestrzenie społeczne), kabiny pracy indywidualnej.
W Bibliotece UKW odbywają się zajęcia wchodzące w program nowoczesnych kierunków: informacja naukowa i bibliotekoznawstwo oraz humanistyka drugiej generacji.

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Roch Kowalski
Tak się zastanawiałem długo i długo po czerepie paluchem się drapałem... skąd taki osesek uniwersytecki w Bydgoszczy którego ojcem jest Aleksander Kwaśniewski ma te białe kruki i jakiego koloru musiały być te kruki, skoro je innym rozdziobały ? Pamiętamy, że nawet w małych Komitetach Zakładowych POP na ścianach wisiały drogocenne depozyty muzealne z nr. ew. na mosiężnej blasze. Ciekawe, czy zostały one wyprowadzone wraz z ostatnim sztandarem PZPR ?
d
doradca
po takiej wizycie tj VIPA niech p.Hania nie myje do konca lutego rak
K
Kruk
Odpowiedź dla Jan2.
Szanowny Panie Jan2, skoro Pan sięga do "nieuczciwości" powojennej historii, to powinien Pan wiedzieć, że Uniwersytet M.Kopernika powstał po II Wojnie Światowej z przeniesienia Uniwer. S.Batorego w Wilnie. Przeniesiono wówczas ogromną część dorobku USB, w tym także zbiory biblioteczne. Gdyby nie ten gest ówczesnych władz PRL-u, pański Toruń miałby dzisiaj zasadnicze szkoły zawodowe.
J
Jan2
W 1968 roku władze byłego woj. bydgoskiego wpadły na szatański pomysł utworzenia bilblioteki w mieście "bez książek' majacego maciupką uczelnie wyższą, bez buiblioteki.
Istniejące w Toruniu Wojewódzkie Kuratorium Oświaty zostalo zlikwidowane i przeniesione do Bydgoszczy.
Wraz z nim kilkusetletnia biblioteka będąca własnością kuratorium i chlubą toruńskich, średniowiecznych i późniejszych szkól.
Toruń przez tę kradzież książek pozbył się wielu białych kruków, rękopisów itp, którymi teraz szczyci się Bydgoszcz.
Smutna i bolesna prawda.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski