Damian Pietrasik - srebrny medalista Igrzysk Paralimpijskich w Pekinie, który w konkurencji pływania na 100 metrów stylem grzbietowym pobił rekord Europy. W 2004 roku wziął udział w Igrzyskach Paraolimpijskich w Atenach, gdzie zajął 5. miejsce, także przepływając 100 m stylem grzbietowym.
Mirosław Piesak - multimedalista Igrzysk Paralimpijskich. Wywalczył złoty medal w pływaniu na 50 metrów w stylu dowolnym (z rekordem świata w 1996 roku) oraz srebrny medal na 50 metrów w stylu grzbietowym. W 2000 roku zdobył brązowy medal na 50 metrów w stylu dowolnym, a w 2004 srebrny medal na 50 metrów w stylu grzbietowym.
- Warto nadmienić iż Damian Pietrasik jest również geniuszem muzycznym, kompozytorem i wirtuozem instrumentów klawiszowych - informuje Jarosław Pijarowski, ambasador AutografExpo 2024 w Polsce.
W poniedziałkowym spotkaniu uczestniczył też Tomasz Chmurzyński, gwiazda międzynarodowych maratonów.
Spotkanie z tymi dwoma znakomitymi sportowcami odbyło się 20 maja w Sali Pamięci Bydgoszczan i Regionu Biblioteki UKW w Bydgoszczy. Damian Pietrasik i Mirosław Piesak byli kolejnymi gośćmi tegorocznej imprezy AutografExpo. Wcześniej Bibliotekę UKW odwiedzili: Włodzimierz Lubański, Marian Drażdżewski, Jan Stępień.
AutografExpo 2024 to nie tylko spotkania ze znanymi osobami ze świata sportu, ale też wystawy, które cały czas można zwiedzać. Pierwsza została otwarta w sklepie z płytami Nora Music przy ul. Długiej i poświęcona jest muzyce współczesnej i rockowej. Elementy tej wystawy są zmienne. Druga ekspozycja - w Bibliotece UKW przy ul. Szymanowskiego - to pamiątki związane ze sportem olimpijskim. Na wystawie jest m.in. gablota poświęcona bydgoskiemu gimnastykowi Andrzejowi Szajnie, w której można obejrzeć medale zawodnicze a także zdjęcia z czasów trenerskiej kariery Andrzeja Szajny w Zawiszy Bydgoszcz. Na ekspozycji są też wydania czasopisma „Sportowiec”, pierwszy autograf 19-letniego Adama Małysza, rękawica bokserska wyprodukowana przez bydgoski Polsport i podpisana przez Wiesława Rutkowskiego oraz Jerzego Rybickiego, kompletny strój reprezentantów Polski z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie czy koszulka Marcina Gortata, gdy grał w Washington Wizards. Wyjątkowymi eksponatami są też: fragment tyczki Moniki Pyrek z zabezpieczonymi jej odciskami palców i krążek hokejowy podpisany przez Mariusza Czerkawskiego. Na wystawie jest też wiele innych pamiątek - zdjęcia, medale, książki, autografy, piłki, listy startowe zawodników, bilety.
