Wideo. Jak sprawdzić czy przeszedłeś koronawirusa?
Na szczepienie przeciwko Covid-19 można rejestrować się osobiście, ale może to za nas zrobić też ktoś z bliskich. Potrzeba jedynie numeru PESEL. Można (ale nie jest to wymóg) podać również numer telefonu. W ten sposób dostaniemy wiadomość SMS z potwierdzeniem umówionej wizyty na szczepienie.
Jeżeli potrzebujemy pomocy przy rejestracji, możemy wysłać SMS o treści „SzczepimySie” na numer 880 333 333. Wtedy połączymy się z systemem, który poprowadzi nas krok po kroku.
- Początkowo zostaniesz poproszony o podanie nr PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. System rejestracyjny zaproponuje najbliższy wolny termin szczepienia w punkcie położonym blisko Twojego miejsca zamieszkania. W przypadku niedogodności terminu możesz wybrać inną datę. Po zakończeniu rejestracji - na dobę przed zaplanowanym szczepieniem - otrzymasz wiadomość SMS z przypomnieniem terminu i miejsca szczepienia - przyznaje Adrian Mól, rzecznik prasowy Wojewody Kujawsko - Pomorskiego.
Może się zdarzyć taka sytuacja, że w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu. Wtedy infolinia oddzwoni do wszystkich osób, które wyślą SMS w momencie kiedy zostaną uruchomione nowe terminy szczepień.
Rejestracja jest także możliwa na stronie pacjent.gov.pl ale potrzebujemy do tego posiadać Profil Zaufany lub tzw. e-dowód. Jeżeli nie posiadamy takiego narzędzia możemy skontaktować się ze wspomnianym wyżej numerem 989 albo też zadzwonić do wybranego przez nas punktu szczepień.

Już wkrótce, w kwietniu, rejestrować się na szczepienia przeciwko COVID19, mogą kolejne roczniki. Oto harmonogram:
- 14 kwietnia – rocznik 1964,
- 15 kwietnia - rocznik 1965,
- 16 kwietnia - rocznik 1966,
- 17 kwietnia - rocznik 1967
- 19 kwietnia - rocznik 1968,
- 20 kwietnia - rocznik 1969,
- 21 kwietnia - rocznik 1970,
- 22 kwietnia - rocznik 1971,
- 23 kwietnia - rocznik 1972,
- 24 kwietnia - rocznik 1973.
Co zrobić, jeżeli w danym dniu nie możemy się zarejestrować na szczepienia?
Jeżeli w dniu kiedy startuje nasz rocznik nie damy rady zapisać się na szczepienia, można zrobić to później. W dowolnym terminie.
- Jeżeli będzie mniejsze zainteresowanie rejestracją, to po 24 kwietnia zostanie uruchomiona rejestracja dla kolejnych roczników. Rząd zapewnia większą elastyczność w realizacji szczepień, dlatego harmonogram może ulec zmianie w zależności od sytuacji. O wszelkich zmianach w harmonogramie można dowiedzieć się na stronie gov.pl/szczepimysie - dodaje Adrian Mól.
Rzecznik przyznaje, że w dalszym ciągu na szczepienia mogą zapisywać się osoby powyżej 58. roku życia.
- Szczepionka to szansa dla nas wszystkich na pokonanie pandemii, ale też najlepsza ochrona w przypadku zakażenia. Preparat daje gwarancję, że nie dotkną nas groźne powikłania chorobowe. Tymczasem to właśnie seniorzy są w grupie osób narażonych na największe ryzyko ciężkiego zachorowania. Dlatego - chrońmy siebie - zapewnia rzecznik kujawsko-pomorskiego wojewody.
Koronawirus - dobowy raport (wtorek, 13 kwietnia 2021)
Z danych przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia we wtorek (13.04.2021) wynika, że w szpitalach z powodu koronawirusa leży 34 619 osób. Do respiratora podłączono ponad 3,5 tysiąca chorych.
W Kujawsko-Pomorskiem odnotowano 758 zakażeń koronawirusem. Zmarły 74 osoby. [/b]
W województwie kujawsko-pomorskim do tej pory wykonano 383 422 szczepienia. Druga dawką zaszczepiono 101 097 osób. Dzienna liczba szczepień w naszym regionie wynosi 4 973.
