- Ideą ogrodu społecznego jest stworzenie własnymi siłami, przez społeczników i okolicznych mieszkańców, pięknego miejsca, w którym będzie można miło spędzić czas – mówi Dorota Glaza, koordynator wolontariatu z BCOPiW w Bydgoszczy.
To podwórko, które dziś prezentuje się nieciekawie, jest zaśmiecone, porośnięte chwastami i zasypane drobnym gruzem, chcemy zmienić w zieloną enklawę w centrum miasta, w której mieszkańcy będą mogli stworzyć swój własny kawałek ziemi
Kultura i rozrywka w otoczeniu zieleni
Jak dodaje nasza rozmówczyni, będzie to także doskonała przestrzeń, którą będzie można wykorzystać na potrzeby rozmaitych inicjatyw pozarządowych. Oprócz spotkań w otoczeniu zieleni mogą odbywać się w nim różnego typu wydarzenia edukacyjne, kulturalne, sportowe, pikniki sąsiedzkie itp.
- W piątek chcemy spotkać się ze wszystkimi zainteresowanymi, by porozmawiać z nimi, jak ten ogród mógłby wyglądać. Tworzenie ogrodów społecznych to trend, który obserwujemy już w całej Europie. Jestem przekonana, że mieszkańcy przyjmą ten pomysł z entuzjazmem – mówi Dorota Glaza.
Spotkanie organizacyjne dotyczące przyszłej rewitalizacji terenu zielonego znajdującego się na tyłach siedziby BCOPiW odbędzie się w piątek o godz. 13 przy Gdańskiej 5 w Bydgoszczy. Uczestnicy będą dzielić się swoimi pomysłami zagospodarowania i funkcjonalności przyszłego ogrodu.
Z uwagi na ograniczenia związane z epidemią zainteresowani proszeni są o mailowe potwierdzenie przybycia na adres mailowy: [email protected].
Nie pierwszy taki ogród
Warto dodać, że nie będzie to jedyny społeczny ogród utworzony w Bydgoszczy. Inicjatywa rozpoczęła się w 2016 roku. Pierwsza taka zielona enklawa powstała na podwórku jednej z bydgoskich kamienic przy ul. Chrobrego. Dziś jest ich znacznie więcej – znajdują się m.in. przy Zespole Szkół nr 4 przy ul. Z. Nałkowskiej 9, Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 czy przy SP nr 10 na ul. Śląskiej 7.
Smaki Kujaw i Pomorza SEZON 2 ODC 30
