W tym roku do konkursu przystąpiło 59 miast z 14 województw. Rywalizowały w kategoriach: gospodarka wodna, efektywność energetyczna, zieleń miejska, gospodarka odpadami, zrównoważona mobilność. Łącznie wytypowano 10 laureatów. W każdej kategorii przyznano dwie nagrody – dla ośrodków z liczbą mieszkańców mniejszą i większą niż sto.
Prócz otrzymania zwycięskiej statuetki, nagrodzone miasta będą mogły przez rok we wszystkich swoich materiałach promocyjnych posługiwać się oficjalnym tytułem i logotypem laureata 7. edycji konkursu Eco-Miasto.
Smaki Kujaw i Pomorza SEZON 2 ODC 30
Bydgoszcz wśród najlepszych
- Co roku nagradzamy tych, którym realnie zależy na wysokiej jakości życia mieszkańców. To praktycy, którzy realizują innowacyjne i dostosowane do potrzeb zwykłych ludzi projekty – mówi Maria Andrzejewska, dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa, jednego z organizatorów konkursu.
Problemy, z którymi zmagają się społeczności lokalne, są uniwersalne. Jednak rozwiązania miast nagradzanych w konkursie to nowatorskie propozycje łączące najnowsze technologie z działalnością edukacyjną i skutecznymi pomysłami aktywizacji mieszkańców - podkreśla Maria Andrzejewska
Laureatami w kategorii efektywność energetyczna zostały Bydgoszcz i Aleksandrów Łódzki. W obu miastach jury doceniło realizację projektów zmierzających do zwiększenia wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych (OZE). Pozytywnie oceniono montaż instalacji OZE na różnych obiektach – od szkół przez baseny, po Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Uwadze nie umknęły także szerokie działania w zakresie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej czy monitoringu zużycia energii.
Jak podkreśla Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy, działań związanych z termomodernizacją w naszym mieście nie brakuje. Jedną z realizowanych właśnie inwestycji jest wyposażanie kilkunastu budynków publicznych w nowoczesne i ekologiczne panele fotowoltaiczne. Przypominamy, łącznie z darmowej energii słonecznej korzystać będzie około 40 obiektów. Miasto przygotowuje się też do drugiego etapu termomodernizacji miejskich szkół, przedszkoli oraz żłobków. Z kolei już dziś panele fotowoltaiczne w naszym mieście znajdziemy na budynku Schroniska dla zwierząt, Astorii, Pałacu Młodzieży, miejskich PSZOKach oraz szkołach, basenach i instytucjach publicznych.
W kategorii „gospodarka wodna” zwyciężyły Kraków i Jaworzno. Za „gospodarkę odpadami” nagrodzono Gdynię i Jarocin. Laureatami w kategorii „zieleń miejska” zostały Wrocław i Kędzierzyn-Koźle. Z kolei zdobywcami lauru 7. edycji konkursu Eco-Miasto w kategorii „zrównoważona mobilność” zostały Gdańsk i Polkowice. Te ostatnie odebrały także dodatkowe wyróżnienie Ministra Klimatu za podejmowanie aktywności na rzecz rozwoju nisko- i zeroemisyjnego transportu w mieście, w tym zainicjowania działań na rzecz opracowania Strategii rozwoju elektromobilności.
POLECAMY
TOP 10 restauracji w Bydgoszczy według Tripadvisor
Ekologia rośnie w siłę
- Konkurs pokazuje, że dzięki lokalnym inicjatywom możemy działać razem na rzecz ochrony planety. Dotąd w tej inicjatywie wzięło udział ponad sto miast z całej Polski. Powodem tak dużego zainteresowania jest chęć wymiany doświadczeń w obliczu aktualnych wyzwań w dziedzinach, takich jak gospodarka odpadami, gospodarka wodna czy efektywność energetyczna. Pozytywne działania zataczają coraz szersze kręgi – mówił podczas ceremonii wręczania nagród Frédéric Billet, Ambasador Francji w Polsce.
Nagrody wręczono podczas Międzynarodowej Konferencji Eco-Miasto 2020 w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Nasze miasto reprezentowała Maria Wasiak, wiceprezydent Bydgoszczy. Organizatorami konkursu są: Ambasada Francji w Polsce, a także Centrum UNEP/GRID-Warszawa i Teraz Środowisko.
