Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kłopoty z pamięcią mogą mieć bardzo różne podłoże. Kiedy powinniśmy zwrócić się o pomoc do specjalisty?

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Sławomir Kowalski
Rozmowa z dr Anną Królikowską z Katedry i Kliniki Geriatrii Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która przyjmuje też pacjentów w poradni geriatrycznej Akademickiej Przychodni Lekarskiej w Toruniu.

Czy do poradni geriatrycznej często zgłaszają się osoby starsze narzekające na zaburzenia pamięci? Czego takie zaburzenia mogą być symptomem?
Do naszej poradni dość często przychodzą pacjenci w starszym wieku narzekający na zaburzenia pamięci. Przeważnie boją się, że to choroba Alzheimera albo inna choroba otępienna. Tymczasem, zaburzenia pamięci mogą pojawiać się np. przy depresji czy w przypadku różnych niedoborów, jak choćby witamin z grupy B. Przyczyny zaburzeń pamięci mogą być bardzo różnorodne. Najważniejsze, to rozpoznać ich źródło.

Czy może to się odbywać na etapie lekarza pierwszego kontaktu? Lekarz pierwszego kontaktu nie ma takich jak geriatra narzędzi diagnostycznych. Geriatra podchodzi do pacjenta w starszym wieku bardziej kompleksowo, widzi wszystkie jego problemy zdrowotne.

Zapominanie generalnie bywa utożsamiane ze starszym wiekiem. Czy jest to normalny objaw starzenia się?Na pewno nie jest to normalny objaw i nie powinno się go bagatelizować ani przechodzić nad tym do porządku dziennego. Niestety, bliscy starszej osoby często tak właśnie robią. Popełniają poważny błąd.

W aptekach dostępne są bez recepty suplementy diety, polecane jako poprawiające pamięć. Czy rzeczywiście tak działają? Warto je kupować?Jeśli chodzi o leczenie na własną rękę, to trzeba przede wszystkim pamiętać, że dostępne bez recepty preparaty mogą wchodzić w interakcję z innymi, zapisanymi przez lekarza lekami, które zażywa starsza osoba. Mogą spowalniać ich działanie bądź je potęgować, dlatego lepiej jednak nie ryzykować.

A co korzystnie wpływa na mózg, a tym samym na pamięć u osób w starszym wieku?Bardzo ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta. Poza tym wskazany jest ruch. Istotne, by osoba w starszym wieku była jak najdłużej aktywna. Godne polecenia są wszelkiego rodzaju krzyżówki, łamigłówki, czytanie książek, czasopism, spotkania towarzyskie. To wszystko ma bardzo pozytywny wpływ na starszą osobę, bo działa na nią stymulująco. Nawet w sytuacji, gdy obserwujemy u pacjenta zespół otępienny, podstawą terapii jest utrzymywanie aktywności i sprawności starszej osoby jak najdłużej.

Specjalista pomoże

Pacjenci w starszym wieku cierpią często na kilka chorób jednocześnie - mają cukrzycę, niewydolność krążenia, płuc, itd. Do tego maja zaburzenia otępienne, depresyjne, są niesprawni ruchowo.
Rolą geriatry jest między innymi przeciwdziałanie polipragmazji, czyli zażywaniu zbyt dużej ilości leków. Lecząc się u różnych specjalistów pacjenci dostają często specyfiki, które mogą wchodzić w niepożądane interakcje albo biorą te same preparaty pod inną nazwą.

Do geriatry w Bydgoszczy:

► ul. Broniewskiego 9, tel. 052 325 83 60, 325 83 70
► ul. Marii Skłodowskiej-Curie 9, tel. 52 585 40 56
► ul. Koszalińska 7, tel. 52 365 06 26
► ul. Markwarta 4-6, tel. 52 58 26 200
► ul. Gdańska 88-90, tel. 52 321 16 93

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!