Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klimaty nie tylko nakielskie

Paweł Antonkiewicz
W książce „Nakielskie powroty” Eugenia Czyż-Rydzyńska przypomniała ludzi i miejsca, których już nie ma. W audycjach Radia Nakło odkurza stare przeboje i ciągle... uczy.

W książce „Nakielskie powroty” Eugenia Czyż-Rydzyńska przypomniała ludzi i miejsca, których już nie ma. W audycjach Radia Nakło odkurza stare przeboje i ciągle... uczy.

<!** Image 2 align=right alt="Image 132237" sub="Sobotnią audycję „Muzyczne klimaty” w Radio Nakło przygotowują Eugenia Czyż-Rydzyńska i redaktor Józef Rydzyński / Fot. Janusz Kuffel">Skąd ta pasja w przypominaniu minionych lat i pomysły na audycji, w których można posłuchać nieznanych utworów Slavka Arsevika z dawnej Jugosławii, czy opowieści Arkadego Fidlera, syna słynnego podróżnika i pisarza?

Uważam, że nauczycielem się nie bywa, a jest przez całe życie. Na emeryturze staram się więc robić to, co wcześniej. Uczyłam muzyki i nadal nie tylko podpowiadam, jak ją odbierać, ale i poprzez nią patrzeć na świat. Bo muzyka naprawdę łagodzi obyczaje, a w radiu jest też dobrym pretekstem do opowiadania o świecie. Utwory z Chorwacji, góralskiej kapeli, czy naszej Krajny, to okazja do podania ciekawych informacji o danym regionie, zadania konkursowych pytań dla słuchaczy, którzy - mam tego liczne dowody - bardzo cenią taką formę kształcącej zabawy. Muzyka jest też ilustracją programów poświęconych różnym tematom, choćby kulinarnym lub o zachowaniu przy stole. A w rozmowie z Arkadym Fidlerem wykorzystałam „Marsz lotników”. Nie bez powodu moja sobotnia poranna audycja nazywa się „Muzyczne klimaty”.

<!** reklama>A skąd pomysł na przypomnienie historii rodzinnego miasta opisywanej na podstawie zdjęć jego mieszkańców podczas rodzinnych uroczystości, spotkań towarzyskich, lokalnych wydarzeń, wyznaczanych choćby odwiedzinami znanego piosenkarza?

Przed pięcioma laty napisałam ilustrowany starym zdjęciem artykuł poświęcony zespołowi mandolinistów prowadzonemu w Szkole Podstawowej nr 2 przez Michała Prymasa. I zaczęło się... Po publikacji odezwali się ludzie z fotografii, dodali coś od siebie, pokazali kolejne. Najpierw opisywałam zdjęcia wyjęte z domowego albumu, zrobione przez mojego ojca, potem razem z czytelnikami i znajomymi odtwarzaliśmy historie rodzinne, przypominaliśmy zapomniane już wydarzenia i ludzi, miejsca zmienione dzisiaj nie do poznania. No i powstała w ten sposób 416-stronicowa książka.

Dla kogo pisała Pani te artykuły, a potem książkę?

Starszym ludziom chciałam przypomnieć lata dzieciństwa i młodości, a młodszym pokazać, że to miasto ma swój specyficzny klimat i jest miejscem, z którego mogą być dumni. Mam jeszcze wiele zdjęć do opisania i pewnie się za to zabiorę.

Czekamy!

Do naszych Czytelników: prosimy o zgłaszanie swoich bohaterów, a my pokażemy ich na naszych łamach.

Teczka personalna

Eugenia Czyż-Rydzyńska, emerytowana nauczycielka muzyki z Nakła

Laureatka Nagrody Zarządu Powiatu w Nakle przyznanej za książkę „Nakielskie powroty”, wyróżniona „Za zaangażowanie w ochronę zabytków na terenia Miasta i Gminy Nakło”. Nakielanka od urodzenia, propagatorka kultury, inicjatorka i współorganizatorka imprez. Słuchaczom Radia Nakło znana jako autorka audycji „Muzyczne klimaty” i konkursów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!