Radio Nakło chce się zmienić. Ma więcej pracowników i redaktor naczelną. Na antenie ma zostać to, co dobre, ale z dodatkiem nowego. Chce by słuchał jego cały powiat.
<!** Image 2 align=none alt="Image 180394" sub="O program Radia Nakło dbają etatowi dziennikarze: redaktor naczelna Agnieszka Raczyńska-Szperlak, Zbigniew Borek i Józef Rydzyński (wszyscy na zdjęciu od prawej) oraz współpracownicy / Fot. Paweł Antonkiewicz">- Możliwości techniczne ku temu są, jego działalnością musimy jednak zainteresować inne gminy. Audycje nie muszą powstawać tylko w Nakle - mówi Michał Dubkowski, dyrektor Nakielskiego Ośrodka Kultury, któremu podlega radio, a zapowiedzią jego możliwości była bezpośrednia relacja z dożynek powiatowych w Dziewierzewie, a potem sesji Rady Powiatu w Kcyni.
We wrześniu na internetowej stronie NOK i radia pojawiła się propozycja dla młodych zdolnych, którzy chcieliby praktykować w radiu: „Tu nie ma mowy o parzeniu kawy i segregowaniu dokumentów - poszukujemy tych, którzy chcą się sprawdzić w kreatywnej pracy dziennikarza i zdobyć doświadczenie w roli reportera”. Na antenie zapraszała ich redaktor naczelna, Agnieszka Raczyńska-Szperlak, nowa osoba na radiowym etacie. <!** reklama>
- Słucham czasami tego naszego radia i żałuję, że nie ma w nim jednego - dynamiki. Wyjścia dziennikarzy w miasto, reporterskich relacji, problemów mieszkańców - mówi o swoich oczekiwaniach pan Jerzy z Nakła.
- Tak będzie. To ma być radio towarzyszące. Jeśli coś ważnego będzie się działo, to mieszkaniec powiatu najpierw dowie się o tym od nas, a dopiero potem przeczyta w gazecie. Dynamiki doda większa liczba serwisów informacyjnych, na antenie częściej będzie słychać prowadzącego pasmo i młodych reporterów, którzy wyjdą na ulice, aby mówić o tym, co się dzieje w regionie - obiecuje redaktor naczelna.
O jakość programu zadba troje etatowych dziennikarzy: Agnieszka Raczyńska-Szperlak, Józef Rydzyński, Zbigniew Borek oraz współpracownicy.
- Na antenie jest miejsce dla ciekawych propozycji. Ze starych być może nie wszystkie się utrzymają. Nie zmienię nic w programach sobotnich i niedzielnych. W ramówce pozostałych dni już są zmiany - informuje redaktor naczelna.
Od początku miesiąca we wtorki nadawany jest program Katarzyny Stramol „K jak kultura” - informacje, relacje, rozmowy o wydarzeniach kulturalnych. Redaktor naczelna w czwartki przekonuje, że „Kto czyta, nie błądzi”. Rodzi się koncepcja giełdy pracy.
- Chcemy, aby nas słuchano, my też jednak będziemy słuchać naszych odbiorców i interweniować w ich sprawach - zapowiada Agnieszka Raczyńska-Szperlak.
Właścicielem Radia Nakło jest gmina, która przychylnym okiem patrzy na zapowiadane zmiany. - Chcemy wykorzystać możliwości radia. Zależy nam na tym, aby zwiększał się krąg jego odbiorców. Będziemy rozmawiać z gminami powiatu o współpracy - mówi burmistrz Nakła, Sławomir Napierała.
Ta próba może okazać się trudna.
- Wypowiedzieliśmy się już na ten temat kilka lat temu. Radio nie może być samorządowe, powinno działać na zasadach komercyjnych i żadnych środków na ten cel nie przekażemy - mówi Zygmunt Gliszczyński, wójt Sadek.
Podobnego zdania są władze Szubina. Do Mroczy taka propozycja jeszcze nie dotarła, ale władze gminy obiecują, że ją rozważą.