Herbatę z miodem i cytryną, mleko z czosnkiem lub syrop z cebuli można wypić, gdy czujemy zbliżające się przeziębienie. Jeżeli chcemy go jednak uniknąć, powinniśmy się zaszczepić.
<!** Image 2 align=right alt="Image 96626" sub="W Nakle przeciw grypie można zaszczepić się, m.in., w przychodni „Medicus” Fot. Archiwum">Koniec września to czas, kiedy pacjenci coraz częściej odwiedzają przychodnie, a akcja szczepień przeciwko grypie ruszyła już pełną parą.
- Wrześniowa aura, zwłaszcza w tym roku, sprzyja zachorowaniom - mówi Iwona Lunitz, koordynator do spraw podstawowej opieki zdrowotnej w Nakle. Radzi zaszczepić się przeciw grypie.
- Z tego typu ochrony najczęściej korzystają osoby starsze, które są bardziej narażone na zachorowania – mówi Ilona Dzijak-Muniak z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Medicus”.
Obok seniorów, często chorują także dzieci, przewlekle chorzy z obniżoną odpornością oraz osoby narażone na kontakty z dużą liczbą ludzi i pracujący na otwartej przestrzeni. Najczęściej szczepionkę w zastrzyku kupują ci, którzy już w poprzednich latach zabezpieczali się w ten sposób.
<!** reklama>W „Medicusie” profilaktyczne szczepienia wykonywane są codziennie, a usługa wraz z badaniem lekarskim kosztuje około 25 złotych dla pacjentów przychodni i 30 zł dla pozostałych osób. Natomiast w Zespole Opieki Zdrowotnej cena zabiegu wynosi 26 złotych dla osoby dorosłej i kilka złotych mniej dla najmłodszych.
- Dzieci przeciw grypie szczepić można już od trzeciego roku życia. Jeżeli pociecha ma mniej niż sześć lat, a jest to pierwsze szczepienie, to trzeba je wykonać dwa razy po pół dawki - mówi Iwona Lunitz. Jej zdaniem, by ryzyko zachorowań zmniejszyć do minimum, w okresie jesienno-zimowym przestrzegać należy kilku zasad. - Powinniśmy pamiętać o odpowiednim ubiorze, nie przegrzewać się, zażywać witaminy. Istotna jest także odpowiednia dieta i wystarczająca ilość snu - dodaje nasza rozmówczyni.
Gdy czujemy już łamanie w kościach, mamy katar, kaszel, wysoką gorączkę i bóle głowy, a nawet dreszcze, które są najczęstszymi objawami grypy, to ze szczepieniem trzeba, niestety, poczekać.
Każdy, kto natomiast kupuje szczepionkę w aptece musi pamiętać o tym, że musi być ona przechowywana w szczególnych warunkach, najlepiej w lodówce lub schłodzonym wcześniej termosie.