Zobacz wideo: Wiatr zerwał blachę na dachu bloku w Bydgoszczy

Nie warto tego robić, bo paliwa wystarczy – Polska ma jego zapasy. Zresztą kolejki na stacjach paliw już zdecydowanie zmalały.
- Nie jest to nowe zjawisko, ale w ostatnim czasie – ze względu na obserwowane zachowania kierowców – nasiliło się. Jest zatem zagrożenie, szczególnie jeśli chodzi o ulatnianie się oparów ze źle zabezpieczonych pojemników. Ale zapewniam, jesteśmy na takie sytuacje przygotowani – mówi kpt. Przemysław Baniecki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.
Strażacy znajdują kanistry z paliwami, a także butle ze sprężonym gazem, najczęściej podczas akcji ratowniczo-gaśniczych w obejściach domów, gospodarstw rolnych czy zabudowań gospodarczych.
Stosuj się do przepisów!
Polskie prawo jednoznacznie (rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji ws. ochrony przeciwpożarowej budynków z 2010 r.) zakazuje składowania paliwa w piwnicach i pomieszczeniach mieszkalnych, a zarządcy budynków mogą wprowadzać dodatkowe ograniczenia w przechowywaniu ich w garażach.
Przepisy przeciwpożarowe pozwalają na przechowywanie w garażach paliw o temperaturze zapłonu poniżej 100 stopni Celsjusza, a zatem benzyny i oleju napędowego. Warunkiem jest trzymanie ich w szczelnie zamkniętych pojemnikach używanych w handlu detalicznym, czyli w metalowych lub plastikowych kanistrach.
Dla garaży o powierzchni powyżej 100 m kwadratowych właściwie nie ma limitów ilościowych. Natomiast dla mniejszych, wolnostojących, które wykonane są z materiałów niepalnych, limit wynosi 200 litrów. Dla garaży innych zaś niż wolnostojące (np. ustawione w szeregu) jest to 60 litrów.
Bezmyślność może być ukarana
Nieodpowiednie, a przede wszystkim niezgodne z przepisami przechowywanie paliwa, może doprowadzić do groźnego pożaru lub wpłynąć na jego szybkie rozprzestrzenienie, np. w sytuacji, gdy to w garażu sąsiada wybuchnie pożar i rozprzestrzeni się do naszego.
To też może Cię zainteresować
Grozi za to także odpowiedzialność karna. Mówi o tym art. 82. par. 1. Kodeksu wykroczeń. Kto nieostrożnie obchodzi się z ogniem lub wykracza przeciwko przepisom dotyczącym zapobiegania i zwalczania pożarów, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany. Przepis wymienia aż 9 przypadków, w których kara może być zastosowana, w tym gdy nie usuwa się lub nie zabezpiecza w obrębie budynków urządzeń lub materiałów stwarzających niebezpieczeństwo powstania pożaru.
Paliwo traci właściwości
Ten kto ma zapasy w kanistrach, musi się liczyć z faktem, że dłuższe przechowywanie benzyny i oleju napędowego nie służy im. To dlatego, że we współczesnych paliwach znajdują się różne domieszki, w tym biokomponenty, które po pewnym czasie zmniejszają żywotność paliw.
To też może Cię zainteresować
W oleju napędowym znajdują estry etylowe kwasów tłuszczowych, które powstają w wyniku tzw. procesu transestryfikacji alkoholem etylowym oleju roślinnego bądź tłuszczu zwierzęcego. Przykładowo Biodiesel zawiera biologiczny komponent w postaci metylowych estrów rzepakowych. Te dodatki, aczkolwiek ekologiczne, sprzyjają powstawaniu bakterii beztlenowych, a te pogarszają jakość paliwa.
Z kolei do benzyny dodaje się alkohol, a ten może powodować po pewnym czasie wytrącanie wody na dnie kanistra.
Wszystkie składniki zarówno oleju napędowego jak i benzyny mogą się po dłuższym czasie przechowywania oddzielać od siebie, rozwarstwiać.