Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy i komu przez Wisłę będzie bliżej? [PRZEPRAWA PROMOWA]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
W Nieszawie na terenie Kujawsko-Pomorskiego kursuje od wielu lat w okresie letnim  prom przez Wisłę. Ten w Solcu ma być dużo większy
W Nieszawie na terenie Kujawsko-Pomorskiego kursuje od wielu lat w okresie letnim prom przez Wisłę. Ten w Solcu ma być dużo większy Jacek Smarz
Mieszkańcy gmin Solec Kujawski i Zławieś Wielka wyrażają swoje opinie nt. rozbudowy drogi wojewódzkiej 249 - ma umożliwić działanie wiślanego promu. Na dzisiaj zaplanowano drugie spotkanie konsultacyjne w Złejwsi Wielkiej.

Dzisiaj w Złejwsi Wielkiej, w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, o godz. 11 rozpocznie się drugie spotkanie konsultacyjne w sprawie drogi 249. Pierwsze, po drugiej stronie rzeki, w Solcu Kujawskim, odbyło się 3 marca br. Marzec to czas na zapoznanie się mieszkańców okolic planowanej przeprawy ze szczegółami projektu i wyrażanie przez nich opinii.

Zamiast stopnia wodnego

Wymyślony przed wielu laty przez hydrologów plan zbudowania tzw. kaskady dolnej Wisły poprzez wzniesienie kolejnych tam powyżej Włocławka - w tym m.in. pod Nieszawą i w okolicach Solca Kujawskiego dawno już uznany został za nierealny i odłożony ad Kalendas Graecas.

Tamy miały zapewniać nie tylko tani prąd, uregulowanie żeglugi, ale także usprawnić połączenia komunikacyjne, ponieważ ich szczytami miały biec kolejne przeprawy przez rzekę, których, zwłaszcza w naszym regionie, wcale nie jest za dużo.

PRZECZYTAJ:Gdyby Ślimak umiał pływać [DZIELNICOWYM OKIEM]

W tej sytuacji niedoszłe tamy powinny były zostać zastąpione przeprawami promowymi. W Nieszawie niewielki prom pływa już od lat, ale tylko w sezonie, zainteresowania całoroczną przeprawą raczej nie ma.

Inaczej powinno być w przypadku Solca Kujawskiego. Po obu stronach Wisły prowadzą uczęszczane drogi nr 10 i 80, blisko są Bydgoszcz i Toruń, zainteresowanie powinno być zatem znaczne. W takim przekonaniu już 26 października 2010 roku w obecności m.in. marszałka województwa podpisano list intencyjny w sprawie uruchomienia przeprawy prowadzącej z Solca Kujawskiego do miejscowości Czarnowo na drugim brzegu Wisły.

Od tamtej pory minęło ponad 5 lat. I nim się doczekamy realizacji, minie zapewne jeszcze parę. Przeprawa ma powstać bowiem na terenie objętym programem „Natura 2000” w ramach ochrony siedlisk ptaków wodnych. Proces przyrodniczej inwentaryzacji , rozpoczęty jesienią, ma potrwać... ponad rok. Być może zakończy się wraz z upływem roku 2016, ale to tylko przypuszczenia: wiele zależy od tego, co przeprowadzona inwentaryzacja na tym terenie wykryje.

Dopiero po całkowitym uporządkowaniu kwestii ochrony przyrody mogą nastąpić dalsze prace, już budowlane. W tej chwili zakłada się, że Zarząd Dróg Wojewódzkich będzie dysponował dokumentacją w drugiej połowie 2017 roku. Jej koszt wynieść ma ponad 430 tysięcy złotych. Zakłada się, że prom będzie miał długość około 30 metrów i zanurzenie 1 metra. Pomieścić ma jednorazowo 15 samochodów osobowych i 80 osób. Taka liczba zdaje się być optymalna dla potrzeb podróżnych.

Zarząd Dróg Wojewódzkich przygotował już koncepcję budowy dojazdów do punktów przeprawy. Od strony Solca Kujawskiego ma zostać zbudowany zupełnie nowy dojazd. Na połączeniu drogi dojazdowej z ul. Bydgoską i Piotra Skargi powstanie rondo. Przy punkcie przeprawy zbudowany zostanie obszerny parking.

Od strony Czarnowa poszerzona zostanie droga nr 249, przebudowane zostanie również skrzyżowanie z ruchliwą drogą krajową nr 80. Dodatkowo ma zostać zbudowana ścieżka dla pieszych i rowerzystów. Przy budowie wykorzystane mają być istniejące dawne wojskowe betonowe przyczółki.

Pójdzie gładko?

Dziś swoje zdanie o projekcie wyrażą mieszkańcy Czarnowa i okolicznych wsi. Raczej nie należy spodziewać się większych problemów. Podczas konsultacji w Solcu Kujawskim pytano głównie o pozyskiwanie nieruchomości niezbędnych do rozbudowy dróg i parkingów. Projekt po tamtej stronie Wisły przewidywał rozbiórkę jednego budynku w złym stanie technicznym. Na północnym brzegu, z uwagi na mniejszy rozmiar inwestycji, wątpliwości powinno być mniej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!