Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kibice chcieli pobić boksera, który pokonał słynnego zapaśnika [kalendarium bydgoskie, 19 lipca]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się 19 lipca w Bydgoszczy [kalendarium bydgoskie]

19 lipca 1860 roku przy ul. Czartoryskiego 20 oddano do użytku willę z wieżyczką zwieńczoną masztem flagowym przeznaczoną jako mieszkanie dla wojskowego komendanta miasta.

19 lipca 1906 roku
działający przy Starym Rynku w gmachu dzisiejszej Biblioteki Miejskiej Królewski Zachodniopomorski Sąd Nadworny przeniesiony został do nowo zbudowanego gmachu przy Wałach Jagiellońskich.

19 lipca 1936 roku wielu mieszkańców Bydgoszczy od świtu obserwowało niezwykłe zjawisko atmosferyczne. Było to zaćmienie Słońca rozpoczynające się dokładnie o tym samym czasie, kiedy ono wschodziło. Widoczna już na wschodzie tarcza słoneczna była jednocześnie zaćmiona. To było pierwsze zanotowane u nas takie zjawisko atmosferyczne o tej porze.

19 lipca 1937 roku w czasie walk bokserskich w Resursie Kupieckiej przy ul. Jagiellońskiej światowej sławy polski zapaśnik Zbyszko Cyganiewicz pokonany został w walce na pięści przez anonimowego pięściarza występującego jako „Czarna Maska”. Rozczarowana werdyktem grupa około 100 kibiców próbowała pobić zwycięskiego boksera. Interweniowała policja, której za pomocą gumowych pałek udało się tłum rozpędzić.

Zobacz również:

Kibice futbolu w Bydgoszczy i w regionie, którzy śledzą rozgrywki piłkarskiej ekstraklasy, albo I ligi, muszą na razie obejść się smakiem. Albo kibicować innym zespołom. Może zatem... podróż do przeszłości? Spróbujmy sobie przypomnieć, jak grali niebiesko-czarni w latach 80. i 90. Wybraliśmy setkę biało-czarnych zdjęć z tamtego okresu. Dla wielu kibiców może to być mała sentymentalna podróż, jest co oglądać i co wspominać...Przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo

Wspomnień czar. Tak kiedyś grał Zawisza [zdjęcia]

19 lipca 1962 roku do miejskiej sieci wodociągowej w Bydgoszczy po raz pierwszy popłynęła woda z nowego ujęcia z Brdy na Czyżkówku. Inwestycja miała zapobiec stosunkowo często występującemu brakowi wody w mieście, zwłaszcza na tzw. górnym tarasie.

19 lipca 1963 roku do Bydgoszczy na uroczystości święta 22 Lipca przyjechała delegacja Komsomołu Północnej Grupy Armii Radzieckiej. Goście spotkali się z władzami regionu i młodzieżą.

19 lipca 1972 roku rozpoczęły się ostatnie żniwa na polach położonych na terenie Kapuścisk. Jesienią na miejscu upraw pojawili się budowlani, którzy rozpoczęli wznoszenie kolejnych bloków.

19 lipca 1974 roku miało miejsce oddanie do użytku pierwszego w mieście przejścia podziemnego pod rondem Jagiellonów.

Tego samego dnia odbyło się wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę ośrodka szkół wyższych w Fordonie; miał tam powstać ośrodek dla ATR i Akademii Medycznej z obiektami socjalnymi i sportowo-rekreacyjnymi.

19 lipca 1979 roku prezydent Bydgoszczy Wincenty Domisz otworzył w byłym ogrodzie botanicznym przy ul. Niemcewicza galerię plenerową dzieł Stanisława Horno-Popławskiego. Ogród zmieniono na zamknięte arboretum i wpisano cały teren na listę pomników przyrody.

19 lipca 1980 roku o godz. 14.30 w tramwaju linii 1 jadącym ówczesnymi Al. 1 Maja na skutek zwarcia nastawnika wybuchł pożar w wagonie motorowym. Pasażerowie w porę opuścili wagon, nikt nie został poparzony. Przerwa w ruchu (spaleniu uległa trakcja na długości 100 metrów) trwała do wieczora.

19 lipca 1993 roku
w amfiteatrze Zawiszy po raz kolejny po reaktywowaniu zespołu wystąpiły „Czerwone Gitary” wskrzeszone po latach celem odbycia trasy koncertowej po Polsce.

19 lipca 1995 roku
Rada Miasta głosami członków SLD i UW odwołała ze stanowiska prezydenta Bydgoszczy Kosmę Złotowskiego po roku sprawowania przez niego tego urzędu.

19 lipca 1998 roku na terenie wydziału syntez Zachemu doszło do wycieku pół litra fosgenu, silnie trującego gazu używanego do produkcji m.in. pianek. Pięciu pracowników trafiło na obserwację do szpitala. Trzy miesiące wcześniej fosgenem śmiertelnie zatruły się w zakładach dwie osoby.

19 lipca 2012 roku
do księgarń trafił I tom „Encyklopedii Bydgoszczy” zawierający ok. tysiąca haseł w 12 rozdziałach tematycznych, ponad 500 fotografii, map i tabel. Encyklopedię wydało TMMB.

19 lipca 2016 roku w Bydgoszczy na stadionie Zawiszy rozpoczęły się mistrzostwa świata w lekkiej atletyce juniorów do lat 20. Jedyne złoto dla Polski wywalczył kulomiot Karol Bukowiecki.

Flash Info - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera