Znane są już harmonogramy odbioru opadów komunalnych, pojawiły się też punkty do magazynowania śmieci segregowanych.
Zmiany śmieciowe powoli stają się naszą codziennością i chociaż wciąż jest wiele pytań i wątpliwości, to powoli rozwiązywane są kolejne problemy. O tym, jak segregować odpady, na ostatniej sesji rady miejskiej pouczał dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta i Gminy w Nakle, Marek Michalak.
- Mieszkańcy, którzy składali deklaracje otrzymali ulotkę z indywidualnym numerem konta bankowego i innymi informacjami. Najczęstszym pytaniem jest problem worków i pojemników, Informuję więc, że dostarczone będą one przez przedsiębiorstwo wybrane w przetargu, nie będzie żadnych dodatkowych opłat z tym związanych - mówił.
- Są takie obawy, że przeciętny Jan Kowalski nie poradzi sobie z tymi zmianami, co oczywiście nie jest prawdą. Każdy mieszkaniec oprócz pojemnika na odpady zmieszane otrzyma również worki w kilku kolorach - mówił dyrektor.
Zasada jest prosta: to, co nie powinno znaleźć się w worku trzeba wrzucać do śmieci zmieszanych. Mieszkańcy gminy Nakło będą mieli do dyspozycji worki koloru niebieskiego na papier i tekturę, żółtego na tworzywa sztuczne i metal, zielone na szkoło oraz brązowe na bioodpady (części roślinne, trawa, liście itp.). Wszelkie opakowania powinny być opróżnione z zawartości, natomiast już ich mycie i zdzieranie naklejek, czego obawiało się wielu nakielan, nie jest konieczne.
Zamontowane zostały już punkty do magazynowania odpadów segregowanych, jest ich dziewięć na terenie samego Nakła oraz jeden w Paterku. W tych miejscach mieszkańcy budynków wielorodzinnych będą mogli zostawiać swoje śmieci w dwóch workach - jednego na odpady zmieszane, które wyrzucane będą do dotychczasowych altan śmietnikowych i drugiego z odpadami segregowanymi, różnych asortymentów, które będą segregowane tam na miejscu.
- W tych punktach będą segregowane śmieci, a odpady z tych miejsc pojadą prosto do firmy recyclingowej. Będą mogli z nich korzystać też mieszkańcy domów jednorodzinnych - tłumaczył Marek Michalak.<!** reklama>
W ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dwa razy w roku (wiosną i jesienią) będzie też odbywała się zbiórka objazdowa odpadów komunalnych wielkogabarytowych Śmieci z terenu gminy Nakło odbierać będzie Zakład Usług Komunalnych ze Świecia, który złożył najkorzystniejszą ofertę w ogłoszonym przetargu. Firma zobowiązała się odbierać odpady za nieco ponad 1,5 miliona złotych. Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła zastrzeżenia zgłoszone przez jedną z pozostałych firm, biorących udział w przetargu.