https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Każdy będzie pod kontrolą - i ci, którzy wyrzucają, i ci, którzy odbierają odpady

Wojciech Mąka
Od początku lutego specjalna grupa strażników miejskich namierzyła 28 właścicieli nieruchomości, którzy w ogóle nie złożyli deklaracji śmieciowych. Na zdjęciu radni osiedla Okole wspólnie ze Strażnikami Miejskim patrolują osiedle
Od początku lutego specjalna grupa strażników miejskich namierzyła 28 właścicieli nieruchomości, którzy w ogóle nie złożyli deklaracji śmieciowych. Na zdjęciu radni osiedla Okole wspólnie ze Strażnikami Miejskim patrolują osiedle
Tablety, chipy na kubłach do śmieci, rejestracja rodzaju odpadów, 50 urzędników... Miasto przygotowuje system kontroli tego, co wyrzucamy do pojemników.

Takiego systemu, którego uruchomienie przygotowuje bydgoski ratusz, nie ma chyba żadne miasto w kraju. Każdy będzie pod kontrolą
[break]
- i ci, którzy wyrzucają odpady do kubła, i firmy, które je odbierają i wywożą. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na SKOOK - System Kontroli Odbioru Odpadów Komunalnych.
- Zadaniem systemu będzie pomoc w monitorowaniu odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości - mówi Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta miasta. - Każdy odbiór odpadów z pojemnika, przeznaczonego na poszczególne frakcje, będzie rejestrowany. Pojemniki będą wyposażone w chipy, odczytywane przez czujniki zainstalowane na pojazdach firm, odbierających odpady.

Satelitarny nadzór

System przypomina „Wielkiego Brata”. W warunkach przetargu określono konieczność dostarczenia miastu specjalistycznego programu, który na bieżąco będzie wymieniał się informacjami z odbiornikami nawigacji satelitarnej w pojazdach firm wywozowych oraz tabletami urzędników, działających w terenie. Pracownicy ratusza będą mieli możliwość natychmiastowego przejrzenia danych konkretnej nieruchomości, złożonej przez właściciela deklaracji śmieciowej, sporządzania i przesyłania do centrali notatek i zdjęć, a wszystko to na podkładzie mapy Bydgoszczy. Urzędnik będzie mógł także prześledzić ostatnie trasy konkretnego pojazdu, wywożącego śmieci łącznie z danymi, ile i czego zabrał.
- Z systemu będą korzystać pracownicy Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi oraz municypalni - mówi Marta Stachowiak. - Przewiduje się, że maksymalnie będzie z niego korzystało do 50 pracowników, z czego w codziennej pracy ok. 20 osób.
System ma kosztować nie więcej niż 120 tys. zł.
Po co nam śmieciowi terminatorzy? Żeby uszczelnić system. - Do tej pory zastanawiamy się na przykład - skąd się biorą dzikie wysypiska śmieci - mówi Arkadiusz Bereszyński, rzecznik Straż Miejskiej. - Przecież zamiast wywozić gruz budowlany do lasu, można odtransportować go i oddać za darmo w jednym z trzech punktów selektywnej zbiórki odpadów. Być może jest tak, że ktoś deklaruje zamieszkanie 2 osób w domu, a w rzeczywistości jest ich więcej, więc musi pozbywać się nadmiaru odpadów, żeby nie płacić...

Dziesięciu w mundurach

Przypomnijmy, że od 2 lutego do kontrolowania tego, jak i ile wyrzucamy śmieci, oddelegowano 10 strażników miejskich. W praktyce reagują na zlecenia z Biura Gospodarki Odpadami, ale nie tylko. Przez dwa miesiące przeprowadzili aż 15 tysięcy kontroli! Sprawdzano zgodność deklaracji, czystość wokół pojemników na śmieci itd. Ujawniono 28 przypadków właścicieli posesji, którzy w ogóle nie złożyli deklaracji śmieciowych. Posypało się trochę mandatów - wlepiono ich 15 na kwotę 1,3 tys. zł. W 233 przypadkach właścicieli nieruchomości pouczono.
- Gdyby tych strażników i urzędników prowadzących kontrole było nawet trzy razy tyle, i tak mieliby co robić - uważa rzecznik SM.
To, co mówią strażnicy, powtarzają też urzędnicy. Rzecznik prezydenta podkreśla: - Dzięki wdrożeniu SKOOK Urząd Miasta będzie miał dodatkową pomoc przy identyfikacji przypadków, gdzie właściciele nieruchomości nie dopełnili obowiązku złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami.

Start za 253 dni

System ma być testowany już w najbliższym czasie. Jego pełne uruchomienie przewiduje się 1 stycznia 2016 r., kiedy to zaczną obowiązywać nowe umowy o świadczenie usług odbierania śmieci.

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
piowel
A pamiętam czasy, gdy na mojej wsi trzy firmy biły się o to by odebrać moje śmieci. Szef jednej z nich podwiózm mi swoim mercedesem pojemnik na śmieci, bym nie musiał czekać 3 dni na przyjazd śmieciarki. Gdy miałem umowę z inną po telefonie, że potrzebyje 2 worków dodatkowych na śmieci, rankiem przyjechał pan i je przywiózł ....
p
piowel
A pamiętam czasy, gdy na mojej wsi trzy firmy biły się o to by odebrać moje śmieci. Szef jednej z nich podwiózm mi swoim mercedesem pojemnik na śmieci, bym nie musiał czekać 3 dni na przyjazd śmieciarki. Gdy miałem umowę z inną po telefonie, że potrzebyje 2 worków dodatkowych na śmieci, rankiem przyjechał pan i je przywiózł ....
R
Restmull
Mysle ze nie powinno sie segregowac smieci w ogole. Obywatele tacy jak ja nie maja ani czasu ani ochoty aby cokolwiek segregowac. Ja wrzucam wszystko razem- jedzenie z bateriami i plastikiem. Jak komus innemu zalezy na " ratowaniu srodowiska" ktore mamy czyste wbre propagandzie Zielonych- to niech sobie segreguja.
j
ja
POstawmy Bruskiego i jego urzędników przy kontenerach, niech ważą, zapisują. Nie nadają się do innej roboty
b
byd
Jedne śmieci, jedna opłata. Zlikwidować śmieci segregowane i uśrednić opłatę za zmieszane i nie zawracać głowy. Ludzie i tak wrzucają różnie jakby mieli problem z przeczytaniem informacji, co gdzie trzeba wrzucać. Pozostawić pojemniki na szkło, plastik oraz papier i kto jest bardziej świadomy będzie dalej segregował. Żadnych dodatkowych urzędników!!!!
p
pola
w Polsce moze nie ale w niemczech kazdy kubeł na smieci ma chip smieciarka zabiera wazy smieci i dostaje sie rachuneczek do zapłaty
M
Maria
Zaczynam mieć wrażenie, że cofamy się do głębokiej komuny. Obawiam się, że niedługo wejdą do naszych sypialni, bo do kuchni weszli. Ciekawe skąd będą pozyskiwać odpady do spalarni, jeżeli chcą przeprowadzać taką ścisłą kontrolę; żeby spalarnia spalała, odpady muszą posiadać odpowiednią kaloryczność, więc same odpady tzw. resztkowe nie dadzą odpowiedniej kaloryczności. Dodane muszą być takie odpady, które dobrze się palą, jak np. tworzywa szt.
b
banas
Ustawa Śmieciowa jest do niczego!! Teraz powołamy sztaby urzędników do pilnowania co jest w pojemnikach?? Miało być taniej,,wyjdzie na to że będzie drożej i jeszcze na ciepły etat załapią się znajomi królika,,bo szeregowymi kontrolerami zostaną szaraki!!! Jaja!!
A
Andre
To może utworzmy kontrolera śmieci przed pojemnikami postawmy i niech sprawdza co wyrzucamy ?? Mają pieniądze i nie mają na co wydawać, a jest tyle do zrobienia w Bydgoszczy i okolicach
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski