Toruńsko-pensylwański zespół odkrył kolejne planety poza Układem Słonecznym. Przy najmniejszej znalazł obiekt, którego księżyce mogą być zamieszkałe.
Aż trzy planety poza Układem Słonecznym odkrył międzynarodowy zespół badawczy profesora Wolszczana z Uniwersytetu Stanowego w Pensylwanii oraz profesora Niedzielskiego z toruńskiego uniwersytetu.
<!** reklama>
HD 240237 b, największa z odkrytych planet, jest ponadpięciokrotnie większa od Jowisza, a rok na niej trwa aż 746 dni! Krąży wokół czerwonego olbrzyma (ogromny i chłodny), który jest dwa razy masywniejszy od naszego Słońca. Druga pod względem wielkości („tylko” cztery Jowisze) HD 961267 b krąży wokół nieco mniejszej (0,9 masy Słońca) gwiazdy. Rok na tej planecie trwa 647 dni. Dla astronomów szczególnie interesująca jest jednak najmniejsza z planet, BD +48 738 b (0,9 masy Jowisza).
- Jest zaskakująco „mała” jak na planetę, znajdującą się przy „starych” ewolucyjnie gwiazdach - przyznaje profesor Andrzej Niedzielski. Właśnie w tym układzie astronomowie odkryli jeszcze jedno interesujące ciało. - Z naszych symulacji wynika, że może to być niezwykle rzadki obiekt, tzw. brązowy karzeł, który jest czymś pośrednim pomiędzy gwiazdą a planetą.
Odkrycie rozpala wyobraźnię toruńskich naukowców.
- Jeśli byłby to brązowy karzeł, w dodatku odległy od swojej gwiazdy mniej więcej o 10 jednostek astronomicznych (ok. 1.500.000.000 km), to w takim układzie planetarnym moglibyśmy spodziewać się ekosfery, czyli obecności wody - nie wyklucza profesor Niedzielski.
Brązowy karzeł jest bardzo gorący, na jego powierzchni występuje temperatura nawet 600 stopni Celsjusza, woda mogłaby występować, ale na księżycach karła.
Aż siedem lat zabrało naukowcom znalezienie tak zagadkowego obiektu. - Spekulacje bardzo nas zainspirowały, będziemy nadal badać interesujący układ - mówi profesor Niedzielski.
Toruńsko-pensylwański zespół szuka planet przy gwiazdach zaawansowanych ewolucyjnie. Są to obiekty bardzo trudne do badania, bo oprócz tego, że posiadają planety, wykazują najróżniejsze przejawy zamienności. Jak podaje profesor Niedzielski, na całym świecie odkryto ich ok. 40-50, z czego aż 10 zlokalizował toruńsko-pensylwański zespół.
Szczegóły odkrycia opublikuje w grudniu prestiżowy The Astrophysical Journal. Zespół przygotowuje kolejną publikację, na horyzoncie są dwie kolejne wypatrzone planety.