- Pełnią rolę dydaktyczną i popularyzatorską, korzystają z nich zarówno szkoły, jak i lokalni pasjonaci. Od początku zależało nam, by oferowały interesujące zajęcia także latem – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
W astrobazach można obserwować planety Układy Słonecznego, planetoidy, komety, Słońce, układy podwójne lub wielokrotne, mgławice planetarne i galaktyki, a także wyjątkowe zjawiska na naszym niebie takie jak zaćmienia Słońca lub Księżyca - informuje urząd.
W okresie wakacji otwarta jest większość astrobaz. Zajęcia organizowane są przez lokalnych koordynatorów. Niektóre obserwatoria np. w Golubiu-Dobrzyniu i Kruszwicy zapraszają ponownie po wakacjach.
Pełnią rolę dydaktyczną i popularyzatorską, korzystają z nich zarówno szkoły, jak i lokalni pasjonaci. Od początku zależało nam, by oferowały interesujące zajęcia także latem
Zaćmienie Księżyca przy asyście Marsa [lipiec 2018, zdjęcia]
Propozycje astrobaz na wakacje 2019
Astrobaza w Radziejowie – pokaz „Częściowe zaćmienie Księżyca” (16 lipca, od godz. 22) dla lokalnej społeczności, w sierpniu stałe dyżury i pokazy wakacyjne we wtorki i czwartki od godz. 21.
Astrobaza w Żninie – w lipcu nocne obserwacje nieba i zwiedzanie astrobazy po uprzednim kontakcie z koordynatorem, w sierpniu stałe dyżury we wtorki i piątki od godziny 22.
Astrobaza w Inowrocławiu – w lipcu i sierpniu obserwacje nieba we wtorki i czwartki w godzinach 13-15,
Astrobaza w Dobrzyniu nad Wisłą – obserwacje letniego nieba i zwiedzanie astrobazy po wcześniejszym kontakcie z koordynatorami.
Więcej informacji na temat oferty astrobaz w lipcu i sierpniu oraz adresy i dane kontaktowe w załączniku na końcu artykułu.
FLESZ: Pszczoły wymierają, grozi nam głód
