https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium "Expressu" na 10 października: No to jedziemy autobusem. Za 20 groszy!

Krzysztof Błażejewski
Kalendarium "Expressu" na 10 października: No to jedziemy autobusem. Za 20 groszy!
Kalendarium "Expressu" na 10 października: No to jedziemy autobusem. Za 20 groszy! źródło: mzk.bydgoszcz.pl
10 października 1936 roku miało miejsce uruchomienie regularnej pierwszej komunalnej linii autobusowej w mieście. Jej trasa wiodła z dworca kolejowego ulicami Warszawską, Sobieskiego, Hetmańską, Świętojańską do przejazdu kolejowego na ul. Gdańskiej, a następnie do Banku Gospodarstwa Krajowego znajdującego się za szkołą podchorążych na osiedlu Leśnym.

10 października 1886 roku dzięki staraniom kupca Pawła Harkiewicza założone zostało zasłużone dla działalności patriotycznej Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Bydgoszczy. Tego dnia do władz policji pruskiej wpłynął wniosek o rejestrację, której dokonano 24 października. Pierwszym prezesem „Sokoła” został Hieronim Rogaliński.

10 października 1908 roku bydgoska prasa poinformowała, że otwarty został „bardzo interesowny kinematograficzny teatr” przy ul. Gdańskiej 152 (obecnie 34/36) w podwórzu. Inicjatorem przedsięwzięcia był Polak Wacław Szkaradkiewicz, który salę kinową dzierżawił wspólnie z Niemcem Beyrowem. Pierwsze bydgoski kino zwane było po niemiecku „Moderne Theater”, po polsku zaś „Nowomodny Teatr Żywych Fotografii”. W pierwszych miesiącach prezentowano przede wszystkim krótkie scenki ruchome, krajobrazowe i dokumentalne zwane „zdjęciami z natury”. Oprawę muzyczną stanowiła gra na klawikordzie. Sala mieściła ok. 200 osób, a projekcje odbywały się bez przerw w dni powszednie w godz. 16-23, w niedziele i święta 14-23. Kino to działało do końca 1909 roku.

W Bydgoszczy powstanie tor dla rolkarzy. Projekt toru gotowy

10 października 1920 roku miało miejsce otwarcie w Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej Szkoły Podchorążych Piechoty przeniesionej tu z Poznania, którą założył 1 sierpnia 1919 roku gen. Tadeusz Dowbór-Muśnicki.

10 października 1926 roku na torze wyścigowym w Kapuściskach Małych (dziś teren ogródków działkowych przy stacji kolejowej Bydgoszcz Wschód) odbyły się pierwsze hazardowe wyścigi konne organizowane przez Wielkopolskie Towarzystwo Wyścigów Konnych. Rozgrywano je regularnie przez kolejnych sześć lat.

10 października 1934 roku do Bydgoszczy przyjechała pierwsza dama II RP Maria Mościcka, która wręczyła sztandar Bydgoskiemu Kołu Przysposobienia Wojskowego Kobiet.

- Nowy plac zabaw w bydgoskim Myślęcinku miał być uruchomiony do końca września. Jest prawie połowa października, plac gotowy, ale korzystać z niego nie można. Czy czekamy na uroczyste przecięcie wstęgi? - pytają Czytelnicy.Za mało parkingów przy Szarych Szeregów w Bydgoszczy. Co, gdy będzie basen?W lipcu tego roku zaczęły się prace przy budowie placu zabaw na terenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku. Nowy powstał w miejscu starego, czyli w okolicy kawiarni Parkowej, i jest po pierwsze większy, a po drugie dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych dzieci. Zgodnie z zapowiedziami miał zostać oddany do użytku do końca września.

W Bydgoszczy powstał integracyjny plac zabaw. Ale dzieci się nie bawią

10 października 1936 roku miało miejsce uruchomienie regularnej pierwszej komunalnej linii autobusowej w mieście. Jej trasa wiodła z dworca kolejowego ulicami Warszawską, Sobieskiego, Hetmańską, Świętojańską do przejazdu kolejowego na ul. Gdańskiej, a następnie do Banku Gospodarstwa Krajowego znajdującego się za szkołą podchorążych na osiedlu Leśnym. Trasę długości 2,5 km obsługiwały dwa autobusy koloru niebieskiego matki Polski Fiat kursujące z częstotliwością 15 minut. Bilet za przejazd kosztował 20 gr. Komunikacja ta jednak była deficytowa, po roku działalności okazało się, że do każdego przejazdu miasto musiało dopłacić 11 gr.

10 października 1939 roku rozpoczęły się masowe rozstrzeliwania bydgoszczan w Dolinie Śmierci pod Fordonem. Egzekucje trwały prawdopodobnie do 11 listopada. Po wojnie ekshumowano ponad 300 zwłok, jednak pełna liczba ofiar nie jest znana.

10 października 1978 roku otwarto dla ruchu po długim remoncie mosty w ciągu ul. Focha.

10 października 1990 roku w Bydgoszczy pojawiły się nowe, biało-czerwone kioski produkcji jugosłowiańskiej należące do firmy „Poldi”. Można było w nich nabyć szeroki wybór towarów podobnych do dawnych kiosków „Ruchu”.

10 października 1992 roku na Brdzie rozegrana została z inicjatywy dziennikarza „Gazety Pomorskiej”, Zbigniewa Urbanyi"ego I Wielka Wioślarska o Puchar Brdy, organizowana rokrocznie do dziś.

10 października 2010 roku odbył się turniej finałowy Grand Prix o indywidualne mistrzostwo świata na stadionie Polonii. Po jego zakończeniu Tomasz Gollob odebrał złoty medal za tytuł mistrza świata, drugi w historii polskiego speedwaya po mistrzostwie Jerzego Szczakiela z 1973 roku.

10 października 2015 roku tłumy bydgoszczan uczestniczyły w otwarciu nowo wybudowanego kosztem 200 mln złotych budynku stacji PKP Bydgoszcz Główna.

Piraci drogowi w regionie. Niemal doprowadzili do tragedii! [wideo - program Stop Agresji Drogowej 4]

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski