7 września 1833 roku tytuł honorowego obywatela Bydgoszczy odebrał na posiedzeniu Rady Miasta Carl von Wissmann, prezydent bydgoskiej regencji w latach 1832-41, pomysłodawca, założyciel i pierwszym prezesem powołanego 30 września 1832 w Bydgoszczy Towarzystwa Upiększania Miasta. W późniejszym czasie towarzystwo to stało się wzorem dla innych miast. Wissmannowi zawdzięczała Bydgoszcz akcję systematycznego zadrzewiania ulic, urządzania zieleńców i skwerów, budowę promenad i alei spacerowych. Z inicjatywy Wismanna założono w 1832 roku park nazwany później jego imieniem (dziś Wzgórze Dąbrowskiego.
7 września 1887 roku wszedł w życia zakaz nauczania w języku polskim we wszystkich szkołach w Bydgoszczy i całych Prusach; nie dotyczył on jedynie lekcji religii.
7 września 1930 roku manifestacja na Starym Rynku zgromadziła około 15 tys. bydgoszczan protestujących przeciwko przemówieniu ministra spraw zagranicznych Niemiec Gottfrieda Treviranusa domagającego się rewizji traktatu wersalskiego i powrotu m.in. Bydgoszczy do Niemiec.
7 września 1958 roku w sali kina „Wolność” przy ul. Gdańskiej nastąpiła inauguracja działalności nowego dyskusyjnego klubu filmowego, który później przybrał nazwę „Mozaika”. Podczas inauguracji wyświetlono film polski w reżyserii Stanisława Różewicza „Wolne miasto”. Prezesem klubu został Jerzy Małachowski, a wieloletnim prelegentem Jerzy Orlicz.
7 września 1967 na stację Bydgoszcz Główna wjechał pierwszy elektryczny pociąg. Przyjechał on z Inowrocławia po zakończeniu elektryfikacji tego odcinka linii kolejowej Śląsk – Trójmiasto.
7 września 1975 roku w Bydgoszczy na Kanale Bydgoskim, na 4-kilometrowym odcinku pomiędzy śluzami Okole i Osowa Góra odbyły się XXII mistrzostwa świata w wędkarstwie gruntowym, którym przyglądało się ok. 40 tys. widzów. Zwyciężył Anglik Ian Heaps, który złowił w ciągu trzech godzin 14 kg ryb.
7 września 1976 roku w Filharmonii Pomorskiej na inaugurację XIV Festiwalu Muzycznego wystąpił skrzypek Konstanty Kulka, który zagrał m.in. I koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego.
7 września 1991 roku w życie weszła nowa ustawa o systemie oświaty, umożliwiająca powstawanie szkół prywatnych; pierwszą taką szkołą w Bydgoszczy wpisaną do ewidencji kuratora oświaty było Liceum Menadżerskie.
7 września 1997 roku w Aiguebelette (Francja) na mistrzostwach świata w wioślarstwie złoty medal w dwójkach podwójnych wagi lekkiej zdobył bydgoszczanin Robert Sycz w parze z Tomaszem Kucharskim.
Zobacz wideo: Program 300 plus - jak otrzymać wsparcie finansowe?