Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie na 30 sierpnia: Zabójcę młodej kobiety wykryto dopiero po 20 latach!

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Archiwum Polska Press / zdj. ilustracyjne
Kalendarium bydgoskie na 30 sierpnia. Zobacz, co jeszcze wydarzyło się tego dnia w mieście.

30 sierpnia 1888 roku tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy odebrał na posiedzeniu Rady Miejskiej Heinrich Gamm, rodowity bydgoszczanin, właściciel fabryki mydła i lamp naftowych.

30 sierpnia 1922 roku ogłoszono koniec funkcjonowania w obiegu pieniędzy zastępczych, emitowanych w Bydgoszczy przez władze pruskie w latach 1914-19 i władze miejskie polskie w roku 1920. Bony papierowe zastępowały nieobecny od początku wojny bilon z powodu inflacji i gromadzenia monet przez ludność.

30 sierpnia 1925 roku podczas odprawiania nabożeństwa w świątyni Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego w Bydgoszczy doszło do interwencji policji, która zmusiła parafian do przerwania nabożeństwa i opuszczenia sali. Gromadzących się na ulicy rozpędzono przy pomocy oddziału konnego policji, najbardziej opornych aresztowano. Było to wynikiem działań podjętych we współpracy władz Bydgoszczy i województwa wraz z Kościołem rzymskokatolickim mających na celu zwalczanie religijnych „narodowców”.

30 sierpnia 1960 roku w Bydgoszczy przed Sądem Wojewódzkim rozpoczął się proces przeciwko motorniczemu tramwaju i kierowcy samochodu ciężarowego, którzy wspólnie doprowadzili do wypadku, w którym na skutek uderzenia ciężarówki w tramwaj dwie osoby poniosły śmierć a kilkadziesiąt zostało rannych.

30 sierpnia 1975 roku miało miejsce zakończenie prac związanych z budową i montażem tablicy świetlnej na stadionie Zawiszy. Przy montażu pracowała sześcioosobowa ekipa fachowców z węgierskiej firmy Elektroimpex. Tablica działała przez prawie trzy dekady.

30 sierpnia 1977 roku na skrzyżowaniu ulic Berwińskiego i Moniuszki w Bydgoszczy zapalił się jadący autobus marki Autosan. Kierowcy przy pomocy prowadzących inne pojazdy, udało się pożar ugasić samochodowymi gaśnicami.

30 sierpnia 1978 roku do Bydgoszczy przyjechał I sekretarz KC PZPR Edward Gierek, który na spotkaniu z egzekutywą KW wytknął władzom wojewódzkim mały przyrost produkcji zwierzęcej i brak pomysłów na produkcję antyimportową, a także nieukończenie wielu inwestycji w terminie. Na pożegnanie I sekretarz KW Majchrzak zapewnił „wodza”, że społeczeństwo regionu wywiąże się z zadań.

Tego samego dnia w lokalu przy ul. Dworcowej 18 w Bydgoszczy, w którym wcześniej przez kilkanaście lat czynna była „Tania książka”, otwarto drugi w mieście antykwariat. Otrzymał on nazwę „Popularny”.

30 sierpnia 1986 roku z okazji 40-lecia Aeroklubu Bydgoskiego odbyły się na lotnisku pokazy z udziałem samolotów sportowych i wojskowych, cieszące się ogromnym zainteresowaniem bydgoszczan.

30 sierpnia 1990 roku w biegu na 800 m podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Splicie zawodnik WKS Zawisza Bydgoszcz Piotr Piekarski zdobył brązowy medal.

30 sierpnia 1994 roku w mieszkaniu w wieżowcu przy ul. Żmudzkiej znaleziono zwłoki 22-letniej Joanny Sendeckiej. Śledztwo z powodu niewykrycia sprawcy umorzono na wiele lat. W 2014 roku zarzut zabójstwa przedstawiono sąsiadowi ofiary, Sławomirowi G. Rok później został skazany na karę 14 lat pozbawienia wolności.

30 sierpnia 1997 roku do rodzinnej tragedii doszło w mieszkaniu przy ul. Bydgoskiej w Fordonie. 14 letni syn w czasie kłótni zasztyletował nożem swego ojca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera