Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie na 29 lipca: Na sądowej rozprawie mężczyzna wyciągnął z kieszeni pistolet i zastrzelił swoją partnerkę

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Kalendarium bydgoskie na 29 lipca: Na sądowej rozprawie mężczyzna wyciągnął z kieszeni pistolet i zastrzelił swoją partnerkę
Kalendarium bydgoskie na 29 lipca: Na sądowej rozprawie mężczyzna wyciągnął z kieszeni pistolet i zastrzelił swoją partnerkę Archiwum Polska Press / zdj. ilustracyjne
Kalendarium bydgoskie na 29 lipca. Sprawdź, co tego dnia wydarzyło się w Bydgoszczy.

29 lipca 1807 roku stanowisko burmistrza bydgoskiego objął Stanisław Bukowski, rodowity bydgoszczanin, syn radnego miejskiego, urzędnik departamentu bydgoskiego Księstwa Warszawskiego. Urząd sprawował do swojej śmierci w marcu 1812 r.

29 lipca 1919 roku bydgoski urząd pocztowy ogłosił po raz pierwszy wielką nowość: gotowość przyjmowania przesyłek, które miały być doręczane pocztą lotniczą. Przyjmowano za specjalną opłatą listy oraz paczki o wadze do 40 funtów.

29 lipca 1922 roku ksiądz dziekan Tadeusz Malczewski poświęcił nową kaplicę pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, umiejscowioną na odległych od centrum Bielawach. Kaplica powstała w budynku przejętym po niemieckim towarzystwie ludowym.

Tego samego dnia do Bydgoszczy przyjechał słynny polski kompozytor Karol Szymanowski, który odwiedził swoją rodzinę mieszkającą od roku 1921 w Bydgoszczy w willi przy ul. Kozietulskiego 5. Do 1924 roku zanim jego matka i rodzeństwo wyprowadzili się z Bydgoszczy do Warszawy, Szymanowski przyjeżdżał tu w przerwach pomiędzy występami i pobytami w Tatrach.

29 lipca 1924 roku wolne związki zawodowe w Bydgoszczy proklamowały strajk robotników budowlanych, którzy zażądali podwyżki stawki godzinowej do 9 tys. marek. Strajk został szybko złamany.

Stare, czarno-białe fotografie wspaniale pokazują, jak na przestrzeni lat zmieniło się nasze miasto. Niektórych budynków niestety nie ma już na mapie Bydgoszczy, ale fotografie wspaniale oddają ich klimat. Zobacz, jak prezentuje się Bydgoszcz na przedwojennych zdjęciach >>

Bydgoszcz na archiwalnych zdjęciach [archiwalne zdjęcia]

29 lipca 1928 roku do Bydgoszczy przyjechał prezydent Ignacy Mościcki, który otworzył bursę mechaników lotnictwa przy ul. Szubińskiej, nowo wybudowany dom starców przy Grudziądzkiej i wmurował akt erekcyjny pod budowę elektrowni przy Żeglarskiej na Jachcicach. Prezydent odwiedził również tor wyścigów konnych w Kapuściskach Małych, gdzie obserwował wyścigi.

29 lipca 1930 roku podczas ćwiczeń członków Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” na boisku na Jachcicach jeden z oszczepników trafił 18-letniego kolegę w głowę. Chłopiec następnego dnia zmarł.

29 lipca 1936 roku Starostwo Grodzkie w Bydgoszczy uzyskało od państwa koncesję na elektryfikację powiatu przeprowadzaną przez elektrownię bydgoską. W pierwszej kolejności poprowadzono przewody do Fordonu i Solca Kuj.

29 lipca 1959 roku otwarty został pierwszy w Bydgoszczy salon radiowo-telewizyjny przy Starym Rynku 18. Sklep prowadził sprzedaż odbiorników radiowych i telewizyjnych, części do nich oraz usługi naprawy.

29 lipca 1971 roku miała miejsce tragedia podczas rozprawy w Sądzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Po wydaniu niekorzystnego dla Alojzego M. werdyktu sędziowskiego w sprawie ustalenia jego ojcostwa rocznego dziecka Krystyny L., mężczyzna wydobył z kieszeni pistolet i zastrzelił kobietę, a następnie popełnił samobójstwo.

Flash Info odcinek 25 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera