Kalendarium bydgoskie na 25 listopada: Tragiczny pożar na...

Kalendarium bydgoskie na 25 listopada: Tragiczny pożar na Azbestowej. Siedem osób spłonęło!

Krzysztof Błażejewski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Kalendarium bydgoskie na 25 listopada: Tragiczny pożar na Azbestowej. Siedem osób spłonęło!

Kalendarium bydgoskie na 25 listopada: Tragiczny pożar na Azbestowej. Siedem osób spłonęło! ©Andrzej Szkocki / zdj. ilustracyjne

Kalendarium bydgoskie 25 listopada. Sprawdź, co tego dnia wydarzyło się w Bydgoszczy!
Kalendarium bydgoskie na 25 listopada: Tragiczny pożar na Azbestowej. Siedem osób spłonęło!

Kalendarium bydgoskie na 25 listopada: Tragiczny pożar na Azbestowej. Siedem osób spłonęło! ©Andrzej Szkocki / zdj. ilustracyjne

25 listopada 1925 roku zmarł Melchior Wierzbicki, wybitny polski działacz narodowy i społeczny (ur. 1867), adwokat, obrońca działaczy polskich przed sądami niemieckimi, pierwszy prezes powołanego w 1921 roku Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, prezes TMMB, członek rad nadzorczych towarzystw i spółek akcyjnych. Pogrzeb odbył się 28 listopada na cmentarzu Nowofarnym. Wierzbicki spoczął obok swojego syna zmarłego podczas Powstania Wielkopolskiego.

25 listopada 1945 roku w Bydgoszczy odbył się pierwszy po wojnie bieg przełajowy na dystansie 3,5 km o memoriał Janusza Kusocińskiego. Biegi te organizowano rokrocznie do 1949 roku, potem organizację memoriału przeniesiono do Warszawy.

Tego samego dnia do Bydgoszczy na wojewódzki zjazd Polskiego Stronnictwa Ludowego przyjechał prezes Stanisław Mikołajczyk, były premier rządu emigracyjnego w Londynie, wicepremier Rządu Tymczasowego RP.

25 listopada 1946 roku w Chicago odbyły się uroczystości polonijne związane z 600-leciem założenia Bydgoszczy zorganizowane przez XX okręg Rady Polonii Amerykańskiej z prezesem Leonem Walkowiczem na czele. Bydgoszcz została przez niego nazwana wówczas „najcenniejszym klejnotem w koronie Rzeczypospolitej”.

25 listopada 1958 roku w Bydgoszczy przed Sądem Rejonowym zakończył się proces 7 kobiet i jednego mężczyzny z sekty Świadków Jehowy, oskarżonych o kolportaż nielegalnego wydawnictwa „Strażnica” drukowanego przez nich na powielaczu w jednej z podbydgoskiej wsi. Wszyscy obwinieni skazani zostali na kary 4 miesięcy i 2 tygodni aresztu.

25 listopada 1959 roku słynny polski pianista Witold Małcużyński wykonał podczas występu w Filharmonii Pomorskiej dwa koncerty fortepianowe: Fryderyka Chopina i A Ferenca Liszta.

25 listopada 1964 roku nad Bydgoszczą przeszedł nienotowany wcześniej huraganowy wiatr. Uszkodził on m.in. stację przekaźnikową telewizji w Trzeciewcu, zerwał przewody w 40 miejscach w mieście, powyrywał drzewa i słupy energetyczne, pozrywał dachy. Na skutek zerwania łączności telefonicznej na jakiś czas przestały kursować nawet pociągi.

25 listopada 1970 roku w Filharmonii Pomorskiej (po raz drugi w Bydgoszczy) wystąpił światowej sławy pianista z ZSRR, Światosław Richter. Artysta tym razem wykonał utwory Roberta Schumanna oraz preludia Sergiusza Rachmaninowa.

25 listopada 1973 roku w Bydgoszczy na obiektach Zawiszy zakończyły się mistrzostwa Polski w gimnastyce sportowej. Sensacją była detronizacja klubu gimnastycznego z Radlina, w którym startowali olimpijczycy, trzej bracia Kubicowie. Radlinianie przez ostatnich 10 lat zdobywali tytuł drużynowych mistrzów kraju bezdyskusyjnie. Tym razem najlepsza okazała się młoda drużyna Zawiszy z Andrzejem Szajną na czele.

25 listopada 1981 roku Rejon Energetyczny Bydgoszcz opublikował komunikat o spodziewanych godzinach wyłączeń prądu, naprzemiennie w dni parzyste i nieparzyste miesiąca dla poszczególnych części Bydgoszczy „w przypadku wystąpienia niedoboru mocy”.

25 listopada 1984 roku do tragicznego w skutkach pożaru doszło w godzinach wieczornych w domku przy ul. Azbestowej w Bydgoszczy. Prowizoryczny budynek wykonany był w całości z drewna i wyłożony styropianem. Ogniem zajął się od pieca węglowego, którym mieszkańcy się ogrzewali. W płomieniach śmierć poniosło 7 osób: 63-letnia kobieta, jej 27-letnia córka i pięcioro dzieci w wieku od 2 miesięcy do 8 lat.

25 listopada 1997 roku w Bydgoszczy przy ul. Glinki, obok hali targowej firmy Makro Cash and Carry uruchomione zostało pierwsze w regionie centrum handlowe specjalizujące się w zaopatrzeniu biur Office Centre. Obiekt liczył 1,5 tys. m kw. powierzchni, w hali dostępnych było ok. 5000 rodzajów sprzętu i wyposażenia biurowego oraz artykułów papierniczych.


Flesz - bezpieczne dziecko. To musisz wiedzieć!


Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej
Weź udział w największej konferencji marketingowej w regionie!

Weź udział w największej konferencji marketingowej w regionie!

Moc prezentów w prenumeracie porannej Expressu!

Moc prezentów w prenumeracie porannej Expressu!

Śluby znanych osób w Bydgoszczy i regionie. Pamiętacie? [zdjęcia]

Śluby znanych osób w Bydgoszczy i regionie. Pamiętacie? [zdjęcia]