https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie na 2 września: Pierwsze bomby spadły na Bydgoszcz. Zburzony Dom Turysty przy dworcu PKP

Krzysztof Błażejewski
nac.gov.pl / zdj. ilustracyjne
Kalendarium bydgoskie na 2 września. Zobacz, co tego dnia wydarzyło się w Bydgoszczy.

2 września 1409 roku do Bydgoszczy zajętej kilka dni wcześniej przez wojska krzyżackie przybył objąć rządy komtur świecki Henryk von Plauen. Mieszkańcy złożyli mu hołd.

2 września 1932 roku bydgoszczanin Marian Rejewski, oraz Jerzy Różański i Henryk Zygalski zostali zaangażowani na stałe w Referacie Biura Szyfrów BS4 Sztabu Głównego Wojska Polskiego, mającego siedzibę w Pałacu Saskim w Warszawie.

2 września 1938 roku odbyła się uroczystość nadania Teatrowi Miejskiemu w Bydgoszczy imienia Karola Huberta Rostworowskiego. Aktu tego dokonał prezydent miasta Leon Barciszewski, a okolicznościową prelekcję wygłosił Adam Grzymała-Siedlecki. Następnego dnia wystawiono „Judasza z Kariothu” autorstwa patrona teatru w reżyserii Ludwika Solskiego i z nim samym w roli głównej.

2 września 1939 roku miało miejsce pierwsze bombardowanie miasta przez samoloty Luftwaffe. Przy dworcu PKP zburzony został Dom Turysty. W mieście 25 osób poniosło śmierć.

2 września 1960 roku Filharmonię Pomorską w Bydgoszczy zwiedził ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce.

Stare, czarno-białe fotografie wspaniale pokazują, jak na przestrzeni lat zmieniło się nasze miasto. Niektórych budynków niestety nie ma już na mapie Bydgoszczy, ale fotografie wspaniale oddają ich klimat. Zobacz, jak prezentuje się Bydgoszcz na przedwojennych zdjęciach >>

Bydgoszcz na archiwalnych zdjęciach [archiwalne zdjęcia]

2 września 1969 roku w Bydgoszczy odbyła się ogólnopolska inauguracja nowego roku szkolnego z udziałem ministra oświaty i szkolnictwa wyższego Henryka Jabłońskiego. Uroczystość miała miejsce w nowo oddanej do użytku Szkole Podstawowej im. Anieli Krzywoń. Tego samego dnia miała miejsce inauguracja działalności pierwszej w Polsce – bydgoskiej Wyższej Szkoły Nauczycielskiej.

2 września 1981 roku prezydent Bydgoszczy Wincenty Domisz w związku z permanentnym brakiem mięsa i wędlin na rynku wydał zarządzenie zezwalające na prowadzenie w mieście „chowu zwierząt gospodarskich i futerkowych wszędzie tam, gdzie istnieją ku temu możliwości i pozwalają na to warunki sanitarne”. Rok później tę decyzję usankcjonowała Miejska Rada Narodowa.

2 września 1987 roku na stadionie Zawiszy w Bydgoszczy miał miejsce mecz reprezentacji piłkarskiej Polski pod wodzą trenera Wojciecha Łazarka z Rumunią. Polacy zwyciężyli 3:1 po bramkach Marka Leśniaka (2) i Andrzeja Rudego.

2 września 1994 roku rozpoczęły się trzydniowe mistrzostw świata i Europy w kartingu formuły C na bydgoskim kartodromie. Zawody wygrał Włoch Jarno Trulli, późniejszy kierowca samochodowej Formuły 1.

2 września 1996 roku po raz pierwszy na bydgoskich ulicach pojawiły się „Agatki”, czyli osoby zatrudnione przez Zarząd Miasta (około 100 przeszkolonych bezrobotnych) do przeprowadzania dzieci przez ulice w najbardziej niebezpiecznych miejscach przy bydgoskich szkołach.

2 września 2005 roku przy okazji obchodów 25-lecia „Solidarności” mosty w ciągu ul. Focha decyzją Rady Miasta Bydgoszczy otrzymały nową nazwę „mostów Solidarności".

2 września 2006 roku piłkarska reprezentacja Polski pod wodzą nowego trenera Leo Beenhakkera przegrała na stadionie Zawiszy w Bydgoszczy w meczu eliminacji kolejnej edycji mistrzostw Europy z reprezentacją Finlandii 1:3. Honorową bramkę zdobył Łukasz Garguła.

Smaki Kujaw i Pomorza 2

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
ggg
Ale kamuflujecie młodym ludziom datę 1, 2 września 1939 roku. Tytuł powinien brzmieć - 1 WRZEŚNIA 1939 ROKU BANDYCKIE NIEMCY NAPADŁY NA POLSKĘ. I TAK ZACZĘŁA SIĘ 2 WOJNA ŚWIATOWA !!!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski