4 maja 1770 roku zatwierdzono statut cechu piwowarów w Bydgoszczy, wzorowany na przepisach podobnego cechu istniejącego w Chełmnie. Bractwu piwowarów podporządkowany został działający wcześniej cech mielcarzy, również zajmujących się wytwarzaniem piwa.
4 maja 1872 roku powstał pierwszy na ziemiach polskich Prowincjonalny Zakład dla Niewidomych, obecnie Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy przy ul. Krasińskiego 10. Budynek wznoszony był kosztem 28 tys. talarów w latach 1864-70.
4 maja 1898 roku miało miejsce otwarcie staraniem Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo miejskiego szpitala dziecięcego przy ul. św. Floriana (obecnie szpital chorób zakaźnych) w Bydgoszczy.
4 maja 1922 roku prezydentem miasta na kadencję trwającą 12 lat został wybrany w wyniku konkursu ppłk Bernard Śliwiński, jeden z przywódców Powstania Wielkopolskiego, opowiadający się za uczynieniem z Bydgoszczy wielkiego miasta i ważnego ośrodka handlowo-przemysłowego i deklarujący starania o przyłączenie Bydgoszczy do województwa Pomorskiego i uczynienie z niej jego stolicy. Śliwiński o jeden głos wyprzedził późniejszego prezydenta, Leona Barciszewskiego. W końcu listopada 1930 r. został zawieszony w czynnościach, a następnie odwołany.
Bydgoszcz na starych i nowych zdjęciach. Zobaczcie, jak się ...
4 maja 1933 roku powstał Bydgoski Związek Krótkofalowców, organizacja bardzo popularna w I połowie XX wieku.
4 maja 1948 roku Zarząd Bydgoszczy wydał nowe zarządzenie o lokalizacji postojów taxi w mieście. Od tej pory taksówki mogły oczekiwać na pasażerów na pl. Wolności, pl. Teatralnym, al. Mickiewicza, Starym Rynku i przy dworcu głównym PKP. Wszystkie postoje otrzymały połączenie telefoniczne.
4 maja 1960 roku o godz. 5.40 rano tramwaj linii 8 zjeżdżający z ul. Spokojnej zderzył się z samochodem ciężarowym przedsiębiorstwa budowlanego z Solca Kuj. wiozącego do domu w Bydgoszczy 10 pracowników nocnej zmiany. Jedna osoba zginęła na miejscu, kolejna zmarła w szpitalu, 2 zostały ciężko ranne. 44 pasażerów odwieziono do szpitala. Przyczyną była zbyt duża prędkość tramwaju i niezatrzymanie się na przystanku z powodu zablokowania się hamulców.
4 maja 1968 roku rozpoczęła się z okazji trwających Dni Oświaty, Książki i Prasy Dekada Oper Włoskich organizowana przez Bydgoską Operę i Operetkę. W ciągu 10 dni odbyło się pięć przedstawień („Rigoletto”, „Kopciuszek”, „Madame Butterfly”, „Traviata” i „Tosca”).
4 maja 1975 roku odbyła się ogólnopolska niedziela czynu partyjnego. W Bydgoszczy porządkowano tereny rekreacyjne w Myślęcinku, a pracownicy Zachemu porządkowali teren wokół powstającej tam przychodni zdrowia. Tym razem w nagrodę dla uczestników czynu Filharmonia Pomorska zorganizowała specjalny koncert w poniedziałek, a Teatr Polski przez 4 kolejne dni zapraszał aktywistów na przedstawienia zarówno w swojej głównej siedzibie, jak i w Teatrze Kameralnym.
4 maja 1992 roku do tragedii doszło na strzelnicy Zawiszy. 39-letni mieszkaniec Bydgoszczy Roman P. wykupił 20 strzałów z pistoletu. W towarzystwie instruktora 16 strzałów oddał do tarczy, a siedemnasty – w swoją skroń. Samobójca zmarł w szpitalu.
Tego samego dnia Rada Miejska Bydgoszczy podjęła uchwałę w sprawie budowy nowej linii tramwajowej prowadzącej od ul. Marszałka Focha do dworca PKP przez ul. Naruszewicza i nowym mostem przez Brdę. Do jej realizacji doszło dopiero po dwóch dekadach.
Zobacz również:
Tak zmieniło się miejsce po bydgoskiej Kaskadzie [zdjęcia]
Zobacz:
Spod Ekranu. Recenzja filmu "Twarz"
