MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie, 21 marca: "Bydgoszcz musi być stolicą województwa!" - skandowali mieszkańcy

Krzysztof Błażejewski
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 21 marca [kalendarium].

21 marca 1922 roku rozpoczął się w Bydgoszczy strajk generalny robotników protestujących przeciwko niewywiązywaniu się fabrykantów z wynegocjowanej powszechnej 40-procentowej podwyżki płac. Stanęły m.in. miejska elektrownia, gazownia i wodociągi. Do pracy w tych newralgicznych zakładach skierowano wojsko.

21 marca 1925 roku nastąpiło uruchomienie przez bydgoskiego przedsiębiorcę Piechockiego pierwszej stałej linii autobusowej z centrum Bydgoszczy do Brdyujścia i Fordonu. Autobusy miały kursować co godzinę od 7 rano do północy.

21 marca 1931 roku na bydgoskim dworcu kolejowym policja po pościgu zatrzymała niebezpiecznego kasiarza z Warszawy, który przybył na gościnne występy do Bydgoszczy. 46-letni Stanisław Kotowicz miał przy sobie świder, łom, dłuta i inne narzędzia przydatne włamywaczom.

Zobacz również:

3 stycznia 2008 roku, po 39 latach funkcjonowania, definitywnie zamknięty został budynek „Kaskady” na rogu Starego Rynku i ul. Mostowej. Budynek zakupił znany bydgoski cukiernik Adam Sowa, który po jego rozbiórce zabudował to miejsce w inny sposób, m.in. odtwarzając dawną ulicę Jatki.

Tak zmieniło się miejsce po bydgoskiej Kaskadzie [zdjęcia]

21 marca 1939 roku „Dziennik Bydgoski” opublikował obszerną odezwę „do obywateli miasta Bydgoszczy” sygnowaną przez wszystkie związki kombatantów, wzywającą m.in. do niekupowania w sklepach niemieckich, nieużywania niemieckich wyrobów i innych restrykcji wobec mieszkających w naszym mieście Niemców.

21 marca 1965 roku w hali „Astorii” wystąpili „Niebiesko-Czarni” z solistami Heleną Majdaniec i Andrzejem Bychowskim. Zespół w tym czasie organizacyjnie był podporządkowany przedsiębiorstwu „Estrada Bydgoska”.

21 marca 1972 roku odbyły się wybory do Sejmu PRL VI kadencji. Do urn poszło 96,5 proc. upoważnionych do tego bydgoszczan, którzy „wybrali” na posłów 8 pierwszych osób z listy 10 przedstawionych kandydatów.

21 marca 1987 roku w Bydgoszczy zmarł Roman Traeger, teletechnik, członek podziemnej organizacji „Miecz i Pług” i komórki wywiadu „Lombard” Komendy Głównej Armii Krajowej. 25 kwietnia 1943 roku Roman przekazał swojemu ojcu Augustynowi w Bydgoszczy szkice rozmieszczenia tajnego poligonu rakietowego w Peenemuende, produkującego rakiety V-1 i V-2. Po wojnie Roman Traeger pracował jako konstruktor, najdłużej w bydgoskiej „Telfie”.

21 marca 1998 roku wobec zapowiadanej reformy administracyjnej kraju miała miejsce manifestacja na Starym Rynku w Bydgoszczy zorganizowana przez organizację „Region”. „Bydgoszcz musi być stolicą województwa” - skandowali mieszkańcy. W odpowiedzi tydzień później parlamentarzyści AWS i UW z Torunia poparli ideę utworzenia Pomorza Nadwiślańskiego.

21 marca 1998 nastąpiło odsłonięcie kamienia z tablicą pamiątkową przed budynkiem Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Jagiellońskiej upamiętniającego wydarzenia w sali sesyjnej UW z 1981 roku. Kamień bydgoszczanie szybko dowcipnie nazwali „zębem Rulewskiego”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Francja obawia się szpiegów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski