https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie 19 września: Zwycięstwo żużlowców w oparach płonącego mazutu

Krzysztof Błażejewski
Archiwum Jarosława Gamszeja

19 września 1928 roku miała miejsce wizyta w Bydgoszczy nuncjusza apostolskiego Francesco Marmagigi, który dotarł do miasta samochodem z Gniezna, a następnie zatrzymał się u proboszcza kościoła farnego, ks. prałata Skarbka-Malczewskiego. Po południu nuncjusz zwiedził farę, kościół klarysek oraz zakład ss. Franciszkanek przy ul. Gdańskiej. Po południu odjechał do Warszawy.

19 września 1948 roku **w Brdyujściu odbył się międzypaństwowy mecz wioślarski Polska – Szwecja**, wygrany przez naszą drużynę 4:2. Ciekawostką był debiutancki w kadrze występ Teodora Kocerki, później jednego z najwybitniejszych polskich wioślarzy w całej historii tego sportu.

19 września 1966 roku**do Bydgoszczy przyjechała ekipa filmowa, kręcąca pod kierunkiem reżysera Juliana Dziedziny sceny do filmu fabularnego „Bokser” z udziałem m.in. słynnego pięściarza, Leszka Drogosza.** Zdjęcia miały miejsce w hali Astorii. Każdego dnia ekipa zatrudniała 200 statystów, chętnych do uzyskania tego statusu były tłumy kibiców pięściarstwa.

Tego samego dnia w południe w okolicach ul. Koronowskiej miała miejsce awaria wodociągu doprowadzającego do miasta wodę z Brdy. Wskutek awarii cała Bydgoszcz została pozbawiona wody. Stan ten utrzymał się do rana następnego dnia.

19 września 1971 roku bydgoska Polonia, wygrywając w meczu ostatniej kolejki żużlowej ekstraligi z Kolejarzem Opole 45:33 zdobyła drugi w historii tytuł drużynowych mistrzów Polski. Mecz odbył się z półtoragodzinnym opóźnieniem, bowiem tor po opadach deszczu był osuszany przez rozlanie na jego powierzchni mazutu i jego podpalenie. To specyficzne widowisko długo jeszcze było komentowane.

19 września 1980 roku na spotkanie z wojewódzkim aktywem partyjnym do Bydgoszczy przyjechał jeden z „twardogłowych” ówczesnych władz, sekretarz KC PZPR, Stefan Olszowski. „Praca i produkcja są gwarantem realności postulatów sierpniowych” - mówił. Olszowski w Bydgoszczy został przyjęty chłodno.

19 września 1993 roku odbyły się drugie wolne w powojennej historii Polski wybory do parlamentu. W naszym regionie, tak jak w całym kraju, sukces odniosła lewica przy 57-proc. frekwencji. SLD zdobyło 7 mandatów (Anna Bańkowska, Janusz Zemke, Grzegorz Gruszka, Barbara Hyla-Makowska, Aleksander Andryszak, Witold Deręgowski i Zygmunt Cybulski), PSL (Maria Kurnatowska i Stanisław Ciesielski) i Unia Demokratyczna (Jan Rulewski i Maria Zajączkowska) - po 2, Unia Pracy - 1 (Piotr Pankanin). Do Senatu weszły dwie kandydatki z SLD - Grażyna Ciemniak i Dorota Kempka.

19 września 2012 roku bydgoska Pesa podpisała gigantyczny kontrakt na dostawę 420 pociągów spalinowych dla kolei niemieckich Deutsche Bahn wartości 1,2 mld euro.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski