MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie 19 września: Zwycięstwo żużlowców w oparach płonącego mazutu

Krzysztof Błażejewski
Archiwum Jarosława Gamszeja

19 września 1928 roku miała miejsce wizyta w Bydgoszczy nuncjusza apostolskiego Francesco Marmagigi, który dotarł do miasta samochodem z Gniezna, a następnie zatrzymał się u proboszcza kościoła farnego, ks. prałata Skarbka-Malczewskiego. Po południu nuncjusz zwiedził farę, kościół klarysek oraz zakład ss. Franciszkanek przy ul. Gdańskiej. Po południu odjechał do Warszawy.

19 września 1948 roku **w Brdyujściu odbył się międzypaństwowy mecz wioślarski Polska – Szwecja**, wygrany przez naszą drużynę 4:2. Ciekawostką był debiutancki w kadrze występ Teodora Kocerki, później jednego z najwybitniejszych polskich wioślarzy w całej historii tego sportu.

19 września 1966 roku**do Bydgoszczy przyjechała ekipa filmowa, kręcąca pod kierunkiem reżysera Juliana Dziedziny sceny do filmu fabularnego „Bokser” z udziałem m.in. słynnego pięściarza, Leszka Drogosza.** Zdjęcia miały miejsce w hali Astorii. Każdego dnia ekipa zatrudniała 200 statystów, chętnych do uzyskania tego statusu były tłumy kibiców pięściarstwa.

Tego samego dnia w południe w okolicach ul. Koronowskiej miała miejsce awaria wodociągu doprowadzającego do miasta wodę z Brdy. Wskutek awarii cała Bydgoszcz została pozbawiona wody. Stan ten utrzymał się do rana następnego dnia.

19 września 1971 roku bydgoska Polonia, wygrywając w meczu ostatniej kolejki żużlowej ekstraligi z Kolejarzem Opole 45:33 zdobyła drugi w historii tytuł drużynowych mistrzów Polski. Mecz odbył się z półtoragodzinnym opóźnieniem, bowiem tor po opadach deszczu był osuszany przez rozlanie na jego powierzchni mazutu i jego podpalenie. To specyficzne widowisko długo jeszcze było komentowane.

19 września 1980 roku na spotkanie z wojewódzkim aktywem partyjnym do Bydgoszczy przyjechał jeden z „twardogłowych” ówczesnych władz, sekretarz KC PZPR, Stefan Olszowski. „Praca i produkcja są gwarantem realności postulatów sierpniowych” - mówił. Olszowski w Bydgoszczy został przyjęty chłodno.

19 września 1993 roku odbyły się drugie wolne w powojennej historii Polski wybory do parlamentu. W naszym regionie, tak jak w całym kraju, sukces odniosła lewica przy 57-proc. frekwencji. SLD zdobyło 7 mandatów (Anna Bańkowska, Janusz Zemke, Grzegorz Gruszka, Barbara Hyla-Makowska, Aleksander Andryszak, Witold Deręgowski i Zygmunt Cybulski), PSL (Maria Kurnatowska i Stanisław Ciesielski) i Unia Demokratyczna (Jan Rulewski i Maria Zajączkowska) - po 2, Unia Pracy - 1 (Piotr Pankanin). Do Senatu weszły dwie kandydatki z SLD - Grażyna Ciemniak i Dorota Kempka.

19 września 2012 roku bydgoska Pesa podpisała gigantyczny kontrakt na dostawę 420 pociągów spalinowych dla kolei niemieckich Deutsche Bahn wartości 1,2 mld euro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski