Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już niebawem maraton egzaminacyjny rozpoczną ósmoklasiści. Mamy dla nich kilka porad [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Wideo
od 16 lat
Trwają matury, tymczasem uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych szlifują wiedzę i przygotowują się do egzaminu ósmoklasisty, który rozpocznie się 23 maja. Na co powinni zwrócić szczególną uwagę na pierwszym egzaminie? - podpowiada im polonistka z Bydgoszczy.

Tradycyjnie egzamin ósmoklasisty przeprowadzany będzie w formie pisemnej i potrwa trzy dni. Na pierwszy ogień uczniowie 23 maja (wtorek) zmierzą się z językiem polskim. Na rozwiązanie zadań będą mieli 120 minut. Nazajutrz (24 maja) czeka ich egzamin z matematyki (100 minut), a 25 maja język obcy nowożytny (25 maja). Tu większość uczniów zdaje język angielski. Wszystkie egzaminy rozpoczną się o godz. 9.

Warto przypomnieć, że egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Jednak jego wynik może mieć znaczenie przy rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.

Wskazówki dla ósmoklasistów

Przed egzaminem z języka polskiego poprosiliśmy polonistkę z SP nr 35 w Bydgoszczy o kilka porad dla ósmoklasistów.

- Przede wszystkim uczniowie powinni uważnie i dokładnie czytać polecenia - mówi Elżbieta Napora, nauczycielka języka polskiego z SP nr 35 w Bydgoszczy i zarazem egzaminatorka OKE w Gdańsku. - Zadania w arkuszu można wykonywać w dowolnej kolejności, lecz najkorzystniej jest jednak podchodzić do nich po kolei. Czasami bywa tak, że wcześniejsze zadania lub teksty źródłowe podsuwają nam pomysł na wykonanie kolejnych.

Polonistka podpowiada też, co warto sobie powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego. Oto lista: rodzaje i gatunki literackie, style wypowiedzi, związki frazeologiczne, cechy wypowiedzi pisemnych takich jak opowiadanie i rozprawka, formy krótkiej wypowiedzi (zaproszenie, ogłoszenie), terminy niezbędne przy analizie tekstu lirycznego, epickiego i dramatu, części mowy, części zdania, słowotwórstwo (wyraz podstawowy, pochodny, formanty, podstawa słowotwórcza, rdzeń, wyrazy złożone), składnia (równoważnik zdania, zdanie pojedyncze, złożone współrzędnie i podrzędnie, imiesłowowy równoważnik zdania), mowa zależna i niezależna, zasady interpunkcji oraz podstawowe zasady ortograficzne.

Na co zwrócić uwagę na wypracowaniu?

- Na egzaminie uczeń będzie miał do wyboru dwa tematy wypracowań. Jedno o charakterze twórczym (np. opowiadanie), a drugie o charakterze argumentacyjnym (np. rozprawka) - mówi Elżbieta Napora. - Tekst powinien zawierać minimum 200 wyrazów. Najczęściej trzeba odnieść się do dowolnej lektury obowiązkowej, niekiedy również do utworów niebędących lekturami obowiązkowymi. Warto zatem zwrócić uwagę, że spis lektur obowiązkowych zawsze znajduje się na pierwszych stronach arkusza egzaminacyjnego. Jest to dla uczniów duże ułatwienie przy wyborze utworów literackich, do których chcą się odwołać.

Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpi do egzaminu w terminie głównym, czyli w maju, przystępuje do niego w czerwcu w terminie dodatkowym. Egzaminy odbędą się: język polski - 12 czerwca 2023 r. (poniedziałek) - godz. 9, matematyka - 13 czerwca 2023 r. (wtorek) - godz. 9, język obcy nowożytny - 14 czerwca 2023 r. (środa) - godz. 9.

Ogłoszenia wyników egzaminu ósmoklasisty i przekazanie wyników szkołom nastąpi 3 lipca br.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera