Zobacz wideo: Teatr Kameralny w Bydgoszczy. Jak prezentuje się po remoncie?
- Usłyszymy dzieła z różnych epok zaprezentowane przez zespoły kameralne, chóry i orkiestry Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy. Podczas koncertu przedstawiony zostanie także film o patronie - mówi Joanna Derenda-Łukasik, dyrektorka Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy.
Święto szkół muzycznych wesprą uczniowie z liceum plastycznego w Bydgoszczy.
Koncertowi będzie towarzyszyć wystawa prac plastycznych pt. „Impresje Rubinsteina” inspirowanych muzyką pianisty autorstwa naszych uczniów - zapowiada Joanna Wiśniewska-Kośmider, dyrektor Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych.
Honorowy patronat wydarzenia objęli Ewa Rubinstein - córka Artura Rubinsteina, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz prezydent miasta Bydgoszczy Rafał Bruski.
Wydarzenia towarzyszące jubileuszowi
Obchodom jubileuszowym towarzyszyć będą także wydarzenia związane z Dniem Patrona Szkoły oraz Koncert Zaduszkowy w wykonaniu pedagogów-artystów 4 listopada w auli szkoły, przy ul. Gdańskiej 71a w Bydgoszczy. W ten sam dzień o godz. 12, przed budynkiem szkoły zostanie zasadzone Drzewo Artura Rubinsteina.
Do Filharmonii Pomorskiej na Koncert Galowy wstęp jest bezpłatny. Na koncert 4 listopada zapisy zostały zamknięte. Organizatorzy proszą o bezwzględne zachowanie reżimu sanitarnego.

Patron oczami absolwentów szkół muzycznych w Bydgoszczy
Ze względu na pochodzenie żydowskie, w czasie II wojny światowej stracił większość rodziny, w wyniku czego do końca kariery pianista nie zagrał ani jednego koncertu w Niemczech. Artur Rubinstein w swojej ponad 80-letniej karierze wystąpił około 6000 razy. Prezentowany repertuar obejmował właściwie całą literaturę fortepianową.
- Artur Rubinstein był wybitnym pianistą, ale również wielkim patriotą. Z tego względu jest mi szczególnie bliski, właśnie poprzez postawę szacunku oraz umiłowanie i pielęgnowanie tradycji narodowej. Wierność własnej ojczyźnie sprawiła, że wszyscy go tak pokochali, nie tylko jako wspaniałego pianistę. Takich ludzi warto traktować jako inspirację w dążeniu do sukcesu muzycznego - mówi Agnieszka Jackowska, absolwentka Zespołu Szkół Muzycznych oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
- Myślę, że wybór Artura Rubinsteina na patrona bydgoskiej Szkoły Muzycznej nie był przypadkowy. Śp. pani dyrektor Ewa Stąporek-Pospiech chciała podkreślić, jak ważna była to postać w historii naszego kraju, a także w trudnych czasach, w których tylko niewielu muzyków potrafiło zdobyć się na odwagę grania ku czci swojego narodu - dodaje Weronika Jędryka, absolwentka Zespołu Szkół Muzycznych oraz studentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
POLECAMY
30 metrów nad cmentarzem Starofarnym w Bydgoszczy. Zobacz zdjęcia
