MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jesienią mają ruszyć wybory do rad osiedli w Bydgoszczy. Większość wybrana zostanie w 2025 roku

Jarosław Więcławski
Wybory do kilku rad osiedli mają odbyć się jesienią 2024 roku.
Wybory do kilku rad osiedli mają odbyć się jesienią 2024 roku. Dariusz Bloch
Jesienią mogą zostać zorganizowane wybory do kilku rad osiedli w Bydgoszczy. W styczniu 2024 r. wygasła kadencja ostatniej z nich. We wszystkich, w niektórych od lat, obecnie działają jedynie zarządy.

O tym, że kolejne kadencje rad osiedli wygasają, a ostatnie wybory, do jednej z nich, odbyły się pod koniec 2019 roku pisaliśmy kilkukrotnie. Przewodniczący zarządu zwracali uwagę, że wybór nowych składów nie jest możliwy, bo wciąż trwają prace w Komisji Samorządności i Statutowo-Organizacyjnej nad nowymi statutami rad osiedli i regulaminem wyborów. Ostatecznie przyjęto je pod koniec marca, na ostatniej sesji minionej kadencji Rady Miasta Bydgoszczy.

Jak zwraca uwagę wielu radnych osiedlowych, nad zmianami pracowano przez lata, a ostatecznie statuty nie różnią się bardzo od poprzednich. Część zgłaszanych uwag, w tym pomysł zorganizowania wyborów w jednym terminie, nie została wzięte pod uwagę. Od przyjęcia statutów mijają trzy miesiące, ale nadal nie wiadomo, kiedy będzie można wybrać nowe składy rad osiedli.

– Jesteśmy w połowie kolejnego roku, w środku budżetu. Mamy rozplanowane pewne działania, konkursy, zawody, wycieczki etc. Mocno przygotowujemy się do festynu ekologicznego. W mojej ocenie najlepiej, żeby wybory odbyły się pod koniec roku, może na początku, ale tak, aby rada ukonstytuowała się na początku 2025 r.. Chodzi o to, aby nowy skład mógł zarządzać w pełni budżetem, nie był związany naszymi planami – tłumaczy Jan Dopierała, przewodniczący zarządu Rady Osiedla Okole.

Jarosław Cholewczyński, przewodniczący RO Wilczak-Jary, żałuje, że wybory nie będą organizowane w jednym terminie, co mogłoby zadziałać profrekwencyjnie. – Powinno zorganizować się je w okolicach początku roku. Nie będzie prowadzić to do sytuacji, gdy nowy skład będzie dysponował ograniczonym lub żadnym budżetem – stwierdza. Wyborów jeszcze nie ogłoszono, ale prace nad ich przygotowaniem trwają. Najprawdopodobniej głosowanie do części rad odbędzie się jesienią.

– Wybory rad osiedli to proces. Rozpisaliśmy go na kilka miesięcy. Do końca tego roku, jesienią chcemy przeprowadzić wybory do 3-4 rad. Zdarza się, że ze względu na frekwencję część wyborów trzeba powtarzać – tłumaczy nowy przewodniczący Komisji Samorządności i Bezpieczeństwa Publicznego, Marek Jeleniewski z Nowej Lewicy.

Jeżeli uda się skutecznie przeprowadzić wybory w pierwszym terminie do czterech rad, to zwolnią się terminy przewidziane na ewentualną powtórkę głosowania. W optymistycznym wariancie możliwe jest więc przeprowadzenie głosowania do większej liczby rad osiedli jeszcze w 2024 roku. Zakładamy jednak, że większość odbędzie się w przyszłym roku – wyjaśnia.

Decyzja w tej sprawie ma zapaść na sesji Rady Miasta Bydgoszczy we wrześniu. Wówczas planowane jest wywołanie uchwał w sprawie rad: Bydgoszcz Wschód-Siernieczek, Glinki-Rupienica, Zimne Wody-Czersko Polskie, Wyżyny oraz Bartodzieje. W uchwałach o wyborach nie będą podane dokładne terminy, a miesiące, w których zarządy będą zobowiązane do przeprowadzania głosowania. Wygaśnięcie kadencji nie oznacza całkowitego paraliżu rady. Te wciąż działają, ale w uproszczonym trybie. Władze w nich sprawuje zarząd rady. Rekordzistą jest rada osiedla Glinki-Rupienica, która nie działa od 2017 roku. W 2019 i 2020 roku wygasły kadencje trzech kolejnych, w 2021 – 6, w 2022 – 8, a w 2023 r. – 7.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski