Miejskie Centrum Kultury zaprezentowało jesienną ramówkę. Wracają dobrze znane imprezy, ale nie zabraknie także nowości. Sprawdź, jakie propozycje przygotowano na najbliższe tygodnie.
<!** Image 2 align=none alt="Image 195513" sub="Deathinition to jeden ze zwycięskich zespołów, który będzie można usłyszeć na sobotnim „Muszla Fest 2012” [Fot. Kasia Orłowska]">
Bez wątpienia do wrześniowych hitów należy „Muszla Fest 2012”. Festiwal już od dziesięciu lat figuruje w muzycznym kalendarzu naszego miasta. Ideą koncertu, organizowanego w parku Ludowym im. W. Witosa, jest promocja młodych, zdolnych zespołów z regionu.
Tegoroczna jubileuszowa odsłona wydarzenia odbędzie się w najbliższą sobotę o godzinie 16. Kogo zobaczymy na scenie muszli koncertowej? Dwa pierwsze zespoły to formacje wyróżnione w czerwcowym konkursie. Z grona 23 zgłoszonych zespołów jury wyłoniło thrash metalowy skład Deathinition z Bydgoszczy oraz włocławskie trio Isme. Fani ciężkich brzmień nie powinni narzekać, bo gościem specjalnym będzie death metalowy zespół Mortis Dei. Nie zabraknie także przedstawicieli alternatywnego rocka, czyli George Dorn Screams. Sporym zaskoczeniem jest zaproszenie na festiwal reprezentanta środowiska hiphopowego z naszego miasta. Mowa o BiszOerKay, którego potencjał nieustannie wkracza na wyższe poziomy rapowego grania. Na koniec organizatorzy szykują małą niespodziankę - wytęp świętującego 20-lecie istnienia zespołu Upside Down. Wstęp na festiwal jest wolny.
<!** reklama>
Drugim istotnym wydarzeniem będzie plenerowa akcja czytania „Pana Tadeusza”. Bydgoszcz jest jednym z kilkudziesięciu miast, które odpowiedziało na inicjatywę prezydenta Bronisława Komorowskiego. - Trwa 200-lecie historii, która dzieje się w „Panu Tadeuszu”. Z jednej strony jest to hołd dla Adama Mickiewicza, a z drugiej strony promowanie czytelnictwa. 8 września o godz. 11 zgromadzimy się przed teatrem. Do wspólnego czytania zgłosili się już aktorzy, sportowcy i politycy. W niedzielę czytać będziemy w Ostromecku - mówi Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
MCK uspokoiło także wszystkich tych, którzy martwili się o przyszłość Radia Kultura. - Plotki o tym, że odchodzimy, były przesadzone. Od tego sezonu profil radia trochę się zmieni. Będziemy zapraszać więcej gości, będzie także więcej pracy dziennikarskiej niż odtwórczej. Naszą nową siedzibą stała się szklarnia w MCK-u - poinformował Szymon Andrzejewski, szef internetowej rozgłośni.
Gotowy jesienny repertuar ma również kino „Orzeł”. Filmy na wrzesień to, m.in., „Yuma”, „W drodze” i „Alpy”. Poza tym po wakacyjnej przerwie do programu MCK wracają takie pozycje jak Koło Gospodyń Miejskich, warsztaty taneczne dla mam z dziećmi, spotkania z teatrem czy piątki w pracowni plastycznej.