Zespół tancerzy "Phenomenos do Semba" z Angoli w Afryce na początku 2020 roku opublikował teledysk ze swoją choreografią do piosenki pt. "Jerusalema", powstałej rok wcześniej, autorstwa Master KG i Nomcebo Zikode. Klip przedstawia ekipę przyjaciół w różnym wieku. Spotkali się na podwórku i spontanicznie zaczynają tańczyć. Chwilę wcześniej jedli i teraz tańczą właśnie z jedzeniem.
Piosenka jest optymistyczna, a kroki - proste, więc utwór porywa do tańca. "Jerusalema" stała się hitem w sieci na całym świecie - i jednocześnie stała się zaproszeniem dla wszystkich ludzi dobrej woli do tańca. Ta piosenka i choreografia stanowią odpowiedź na pandemię. W trudnych czasach, pełnych koronawirusowych obostrzeń, pozwala miło spędzić czas w fajnym towarzystwie.
W ten sposób powstała akcja Jerusalema Dance Challenge. Przyłączają się do niej rodziny, grupy znajomych, pracownicy i przedstawiciele różnych branż i środowisk. Do melodii "Jerusalema" tańczą chociażby lekarze, policjanci, prawnicy, urzędnicy, robotnicy budowlani, kierowcy czy sprzedawcy, ale też dzieci, dorośli i seniorzy, nawet księża.
Bydgoszczanie też biorą udział w akcji Jerusalema Dance Challenge, konkretnie: uczniowie i nauczyciele z Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 im. L. Braille'a w Bydgoszczy. Niewidome i słabowidzące dzieci i młodzież oraz kadra "Braille'a" dali radę.
- Nasze przygotowania trwały około 2 tygodni - informuje Jacek Knychała, rzecznik szkoły Braille'a w Bydgoszczy. - Było warto! Efektem naszych prób jest klip, trwający ponad 4 minuty. Teledysk opublikowaliśmy na początku wakacji. Mamy nadzieję, że nie tylko nasi uczniowie ruszą tanecznym krokiem na bezpieczne wakacje.
Teledysk Jerusalema Dance Challenge został nakręcony na terenie ośrodka szkolno-wychowawczego im. Braille'a przy ul. Krasińskiego w centrum miasta.
