- Dzięki harcerstwu ci chłopcy mogą wyjść ze swoich domów, uczestniczyć w wielu imprezach, co daje im mnóstwo radości - mówi Ryszard Iwański, opiekun drużyny Nieprzetartego Szlaku.
<!** Image 2 align=right alt="Image 149704" sub="Harcerze drużyny Nieprzetartego Szlaku Włóczykije podczas zlotu w Funce / Fot. Archiwum Ryszarda Iwańskiego">Harcerzem Pan jest od...
... od szkoły podstawowej. Działałem też w harcerstwie w Technikum Przemysłu Drzewnego w Sobieszowie koło Jeleniej Góry, skąd pochodzę. Po studiach w Poznaniu mundur ponownie założyłem w 1982 roku po rozpoczęciu pracy w Szkole Specjalnej w Karnowie. Zostałem drużynowym tamtejszej drużyny. Rozszerzyłem jej działalność poprzez uczestnictwo w hufcowych, chorągwianych, a także ogólnopolskich i międzynarodowych imprezach i spotkaniach. Szkolnej drużyny już nie ma, ale moja, teraz już środowiskowa, jedyna w całym powiecie, działa bardzo intensywnie.
<!** reklama>Co ją różni od zwykłych drużyn?
Jeden istotny fakt - jest drużyną skupiająca dzieci i młodzież specjalnej troski, uczestniczącą w ogólnopolskim ruchu Nieprzetartego Szlaku, zainicjowanym w 1958 roku. Jego zadaniem jest wypracowywanie metod pracy harcerskiej w środowisku osób niepełnosprawnych. Główne zasady i cele działania są podobne, jak w całym harcerstwie: obowiązuje prawo harcerskie, składane są przyrzeczenia, zdobywamy sprawności i stopnie, jest harcerski dryg i musztra, które kształtują charakter, uczą samodzielności. My musimy jednak jeszcze brać pod uwagę ograniczone możliwości naszych podopiecznych, tak fizyczne, jak i umysłowe.
Ilu harcerzy liczy drużyna?
Obecnie 14 osób, niepełnosprawnych absolwentów Zespołu Szkół Specjalnych w Karnowie, harcerzy, którzy teraz albo gdzieś pracują, uczestniczą w zajęciach warsztatów terapii zajęciowej, lub - niestety - w większości - przebywają w domach. Mieszkają w Mroczy, Sadkach, Ślesinie, Olszewce, Chobielinie i Nakle. Wszystkim harcerstwo umożliwia nie tylko wzajemne kontakty, pozwala też wyjść poza własne środowisko. Widzę, jak jedno i drugie sprawia im wielką radość i to właśnie powód do satysfakcji. Nie zamykamy się też w swoim środowisku. Bierzemy udział w regionalnych imprezach kulturalnych, patriotycznych i religijnych. Od trzech lat to my przywozimy do Nakła ze Słowacji Betlejemskie Światełko Pokoju, od dziesięciu lat uczestniczymy w międzynarodowym mitingu lekkoatletycznym powiatu Elble-Elster w Niemczech, w chorągwianych i ogólnopolskich zlotach drużyn Nieprzetartego Szlaku. Na jubileuszowym zlocie z okazji stulecia harcerstwa będziemy w Krakowie reprezentowali nasz powiat.
Czego wam brakuje?
Nie mamy harcówki. Spotykamy się więc w domach: w moim, u harcerzy lub organizujemy zajęcia terenowe. Z niecierpliwością czekamy, więc na remont pomieszczeń w piwnicy budynku Urzędu Stanu Cywilnego, które gmina chce użyczyć nakielskiemu hufcowi.
Teczka personalna
Ryszard Iwański, mieszkaniec Paterka
Działacz harcerski, podharcmistrz, drużynowy 9. Środowiskowej DH Nieprzetartego Szlaku Włóczykije, jedynej takiej w regionie, skupiającej dzieci i młodzież specjalnej troski. Miłośnik muzyki chóralnej, członek i działacz Nakielskiego Stowarzyszenia Nakielsis Deo prowadzącego Nakielski Chór Kameralny, w którym śpiewa od 2001 roku.