Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedna faktura, jeden sklep. Tak utrudnili życie niepełnosprawnym

Krzysztof Błażejewski
freeimages.com
Pieniądze Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w oryginalny sposób postanowił "usprawnić" swoją działalność.

- Jestem osobą niepełnosprawną I grupy, chciałam przebudować łazienkę w mieszkaniu tak, by ją dostosować do moich potrzeb - powiedziała nam nasza Czytelniczka, bydgoszczanka. - Udałam się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z wnioskiem o dofinansowanie remontu.

Kiedy już wszystkie dokumenty złożyłam i otrzymałam akceptację, wręczono mi pismo, w którym znalazły się „zasady dalszego postępowania”, a w nich taki oto zwrot: „Zakupów należy dokonać w jednym sklepie i na jedną fakturę VAT”.

Ponieważ ceny w sklepach, jak i wybór towarów są różne i chciałabym wybrać sobie np. płytki podłogowe czy armaturę taką, jakie mi się podobają, a nie takie, jakie akurat są w tym jednym sklepie, zrezygnowałam z dofinansowania. Uważam, że takie postępowanie ze strony MOPS nie jest właściwe - mówiła nam rozżalona Czytelniczka.

To nie był dobry pomysł

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej dowiedzieliśmy się najpierw, że takich wymagań wobec osób niepełnosprawnych ubiegających się o dofinansowanie remontów („jedna faktura, jeden sklep”) nigdy nie stosowano.
Kiedy jednak wysłaliśmy skan dokumentu zawierającego wspomnianą „propozycję nie do odrzucenia”, otrzymany od kolejnego Czytelnika, którego spotkał ten sam los, okazało się, że jednak rzeczywiście tak było.

- Zasada „jeden sklep, jedna faktura” dotyczyła umów o dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się, technicznych i zakupu sprzętu rehabilitacyjnego (chodzi, m.in. o zakup takich urządzeń jak komputery, łóżka rehabilitacyjne, podnośniki czy schodołazy itp. ) - wyjaśnia rzecznik MOPS, Marian Gliniecki.

- Niestety, analogiczny dokument przekazywano również beneficjentom umów o dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych. Jeśli nawet uznać za zasadny zakup w jednym sklepie wymienionego wyżej sprzętu rehabilitacyjnego, to rzeczywiście w przypadku likwidacji barier architektonicznych, a więc zakupu m.in. glazury, farb, umywalek, kabiny, uchwytów itp. należało pozostawić możliwość dokonania zakupów poszczególnych artykułów czy urządzeń oraz wyboru sklepu do uznania beneficjentowi umowy - przyznał.

Jednocześnie rzecznik MOPS zadeklarował, że wzmiankowany wyżej dokument „Zasady postępowania...” już nie obowiązuje i dla wnioskodawców zostaną opracowane nowe, poprawione zasady.

Skorzystają inni...

- Dobrze, że zasady zostaną zmienione - mówi nasza Czytelniczka. - Ja już nie skorzystam, bo remont zrobiłam na własny koszt. Ale może zyskają na tym inni...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera