Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaskiniowcy odkryli Amerykę

Tadeusz Oszubski
Sensacyjne ustalenia archeologów dowodzą, że Amerykę odkryli ludzie z epoki kamienia, żyjący w Europie. Wyprzedzili oni o ponad 10 tys. lat pochodzące z Syberii ludy, uznawane dotąd za przodków Indian.

Sensacyjne ustalenia archeologów dowodzą, że Amerykę odkryli ludzie z epoki kamienia, żyjący w Europie. Wyprzedzili oni o ponad 10 tys. lat pochodzące z Syberii ludy, uznawane dotąd za przodków Indian.

<!** Image 2 align=none alt="Image 189981" sub="Dr Dennis Stanford z liczącymi ponad 20 tys. lat kamiennymi narzędziami europejskich odkrywców Ameryki">Europejczycy byli pierwszymi ludźmi, którzy osiedlili się w Nowym Świecie. Głównym dowodem jest kilkadziesiąt kamiennych narzędzi wykonanych w europejskim stylu, które odkryto na archeologicznych stanowiskach, rozsianych wzdłuż wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Narzędzia te powstały 19-26 tys. lat temu!

<!** reklama>Podobieństwo odkrytych na wschodnim wybrzeżu USA i w Europie Zachodniej kamiennych narzędzi oraz technologii, jakimi je wykonywano, odnotowano już wcześniej. Jednak tamte amerykańskie artefakty liczyły mniej niż 15 tysiącleci. Nowe znaleziska datowane na okres 19-26 tys. lat temu są identyczne z narzędziami, wykonywanymi w tym samym czasie w zachodniej Europie. Jeden z kamiennych noży, odkryty w 1971 roku na wybrzeżu stanu Wirginia, poddano pod koniec 2011 roku analizom chemicznym, które wykazały, że narzędzie to wykonano nie tylko w stylu europejskim. Krzemień pochodził z Francji, a więc był to dosłownie import z Europy.

Narzędzia to niejedyne dowody. Analizy genetyczne wykryły ślady dawnego europejskiego DNA wśród niektórych grup Indian Ameryki Północnej. Istnieje też niewielka liczba tzw. izolowanych języków rdzennych Amerykanów, które nie mają żadnego związku nie tylko z dawnymi językami Azji, ale z żadnym z istniejących współcześnie języków.

Wszystkie te dowody na pradawne zasiedlenie Ameryki przez mieszkańców dzisiejszej Francji oraz Hiszpanii zebrali i przeanalizowali dwaj czołowi archeolodzy, dr Dennis Stanford, wykładowca w Smithsonian Institution w Waszyngtonie, oraz dr Bruce Bradley, wykładowca University of Exeter.

- Nie ma wątpliwości, że duże grupy ludzi czasów epoki kamiennej wyemigrowały z Europy Zachodniej do Ameryki Północnej - stwierdza dr Dennis Stanford. - Najważniejszym argumentem na rzecz tej tezy jest kompletny brak śladów jakiejkolwiek ludzkiej działalności sprzed 15,5 tys. lat na szlaku wędrówki z Azji do Ameryki przez Cieśninę Beringa, a więc w rejonie północno-wschodniej Syberii i Alaski. Ślady takie liczą zaledwie 15-12 tys. lat. Za to przybysze z Europy pozostawili po sobie narzędzia liczące aż 26-19 tysiącleci. Co ważne, narzędzia te znajdujemy tylko na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

W jaki jednak sposób wędrowano przez ocean ponad 25 tys. lat temu? Amerykańscy archeolodzy proponują dwie hipotezy. Po pierwsze, po lodzie skuwającym północną część Atlantyku, bo według obliczeń uczonych z innych dziedzin, w czasach epoki lodowcowej w tamtym rejonie lód pokrywał ok. 5 mln km kwadratowych oceanu. Problemem jednak musiała być znacznie dłuższa wędrówka, powolność marszu, a przede wszystkim aprowizacja, bo na lodowej pustyni nie kwitło życie. Dlatego też Stanford i Bradley przychylają się zdecydowanie do drugiego rozwiązania, czyli podróży na łodziach. Wiele pradawnych znalezisk na wyspach dowodzi, że jakimiś statkami poruszały się po wodach już gatunki dawniejsze niż nasz, a więc Homo erectus i neandertalczyk. Uczeni zakładają więc, że ludzie epoki kamiennej byli zdolni przeprowadzić rejs długości 2,5 tys. km.

Skoro to Europejczycy pierwsi odkryli Amerykę, to dlaczego Indianie przypominają rdzennych Azjatów, a nie Europejczyków? Zdaniem amerykańskich archeologów, względy klimatyczne odpowiednie dla podróży z Europy, utrzymywały się przez ok. 4,5 tys. lat. Z kolei dla podróżników z Azji sprzyjające warunki obejmowały aż kilkanaście tysiącleci i ludzie ci mogli wędrować na Alaskę przez pokrytą lodem Cieśninę Beringa pieszo całymi plemionami.

- Europejczyków było stosunkowo niewielu, więc zostali częściowo zasymilowani i wchłonięci przez znacznie liczniejsze ludy z Azji - wyjaśnia dr Stanford. - Reszta zaś zapewne wyginęła w walkach o tereny i zasoby pożywienia.

Na przebadanie czekają kolejne znaleziska ze stanowisk archeologicznych w stanach Tennessee, Maryland, Teksas.


Fakty

Narzędzia z Europy

<!** Image 3 align=none alt="Image 189982" sub="Mapa wędrówek ludów do Ameryki w czasach epoki lodowcowej">Trzy ze skupisk takich narzędzi odkryto w Delmarva Peninsular w stanie Maryland.

Pozostałe artefakty znaleziono na stanowiskach archeologicznych w stanach Pensylwania i Wirginia.

Na jedno ze skupisk kamiennych narzędzi natrafiono na pełnym morzu, aż 60 mil od brzegu. Rybacy z Wirginii wyłowili je z dna Atlantyku w miejscu, gdzie w czasach prehistorycznych był suchy ląd.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!