Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jan Kiepura, najpopularniejszy polski śpiewak lat międzywojennych był w Bydgoszczy

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
W okresie międzywojennym pocztówki przedstawiające twarz Jana Kiepury były bardzo popularne.
W okresie międzywojennym pocztówki przedstawiające twarz Jana Kiepury były bardzo popularne. wikipedia.org
Był artystą europejskiego formatu, zachwycały się jego głosem i śpiewem tłumy. Jan Kiepura do Bydgoszczy wystąpić przyjechał tylko raz.

[break]
W naszym mieście przyszła gwiazda polskiej sceny pojawiła się jeszcze jako wybijający się młody śpiewak, tuż przed pierwszym europejskim tournée, które przyniosło mu wielką sławę i pieniądze.

Toruń był pierwszy

W początkach swojej kariery „chłopak z Sosnowca” występował jako tenor w przedstawieniach operowych. W 1925 roku opanował tytułową partię śpiewaną w operze „Faust” Gounoda. Po raz pierwszy wystąpił w tej roli w teatrze we Lwowie w styczniu. Jako członek Teatru Wielkiego w Warszawie z gościnnymi przedstawieniami objeżdżał większe polskie miasta, które starały się na wyścigi organizować tak dobrej jakości występy. Po Poznaniu i Katowicach czas przyszedł na nasz region. O tym, że przyjedzie Teatr Wielki, w Bydgoszczy mówiono w zasadzie od początku 1926 roku. O Kiepurze mówiono wówczas, że jest jednym z wyróżniających się zdolnych artystów młodego pokolenia, jednak nie można powiedzieć, by na przedstawienia chodzono wyłącznie „na niego”.

Na tle występu Teatru Wielkiego z „Faustem” doszło do kolejnego zgrzytu z władzami Torunia. To do tego miasta warszawski zespół przyjechał najpierw, w maju 1926 roku. Do Bydgoszczy trafił dopiero 28 czerwca, po serii zapowiadanych i odwoływanych występów.

Naturalnie, że punktem centralnym stał się p. Kiepura, cieszący się bardzo dobrą marką w Warszawie. - Bemol w „Gazecie Bydgoskiej”

Przedstawienie obejrzał komplet widzów. „Naturalnie, że punktem centralnym stał się p. Kiepura, cieszący się bardzo dobrą marką w Warszawie. P. Kiepura dzięki doskonałemu materjałowi głosowemu, bardzo dobrej szkole, wyraźnej dykcji, i dobrej mimice, stanąć może w krótkim czasie w rzędzie najwybitniejszych tenorów europejskich, o ile będzie oszczędniejszy w szafowaniu głosem, gdyż obecnie zbyt hojnie go używa. Publiczności imponują fortissima zakrywające orkiestrę, ale struny głosowe do końca życia muszą wystarczyć” - napisał „Bemol” w swojej recenzji z występu zamieszczonej na łamach „Gazety Bydgoskiej”.

Ledwie parę miesięcy później Jan Kiepura udał się do Paryża, ale po drodze zatrzymał się we Wiedniu. To tam rozpoczęła się jego wielka kariera, która zaprowadziła go na największe operowe sceny całego świata.

Teczka osobowa

Jan Kiepura

Wybitny śpiewak pochodził ze Śląska, z mieszanej rodziny polsko-żydowskiej. W 1919 roku, jako siedemnastolatek, brał udział w I powstaniu śląskim. Potem udał się na studia prawnicze do Warszawy, które porzucił dla śpiewania. Przełomem w karierze były występy we Wiedniu w 1926 roku, po których zyskał międzynarodową sławę. Ożenił się z Węgierką Martą Eggerth i na stałe zamieszkał w Stanach Zjednoczonych. Zmarł nagle na serce w USA w 1966 r. Został pochowany, zgodnie z życzeniem, na warszawskich Powązkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!