MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz wodnym centrum Polski. Największa na świecie konferencja poświęcona drogom wodnym rozpoczęła się nad Brdą

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
World Canals Conference to największe na świecie cykliczne wydarzenie poświęcone zagadnieniom śródlądowych dróg wodnych. W tym roku odbywa się w Bydgoszczy
World Canals Conference to największe na świecie cykliczne wydarzenie poświęcone zagadnieniom śródlądowych dróg wodnych. W tym roku odbywa się w Bydgoszczy Arkadiusz Wojtasiewicz
Jak wykorzystać potencjał Wyspy Młyńskiej, jazów wodnych w centrum miasta i jedynego takiego, unikatowego połączenia dróg żeglugi śródlądowej w naszej części Europy? O tym i nie tylko o tym debatuje ponad 75 ekspertów z różnych części świata, którzy przyjechali do Bydgoszczy na World Canals Conference 2024.

- Bydgoszcz jest wyjątkowa ponieważ czerpie korzyści ze swojego położenia nad dwoma rzekami - Brdą i Wisłą oraz Kanałem Bydgoskim, które tworzą Bydgoski Węzeł Wodny - mówił prezydent Bydgoszczy na gali otwarcia World Canals Conference.

Uroczyste otwarcie wydarzenia odbyło się w Teatrze Kameralnym, ale uczestnicy konferencji spotykać się będą w różnych miejscach.

- Uczestnicząc w Światowej Konferencji Kanałów 2024, dzieląc się naszymi doświadczeniami i najlepszymi praktykami, możemy wytyczyć kurs ku przyszłości, w której transport wodny i turystyka będą rozwijać się z maksymalnym poszanowaniem natury, przynosząc korzyści nie tylko Bydgoszczy, ale także miastom i regionom na całym świecie - mówił kontynuował Bruski.

Sharon Leighton, prezes WCC podkreślała: - Kiedy byliśmy tu parę lat temu i rozmawialiśmy o przygotowaniach do tego wydarzenia, na miejscu spotkaliśmy się z zespołem ludzi w pełni przygotowanym tematycznie, merytorycznie. To zespół, który naprawdę wie, jak wielki potencjał drzemie w Bydgoszczy i jej wyjątkowym położeniu.

Z kolei zastępca prezydenta Bydgoszczy, Łukasz Krupa zaznacza: - Bydgoszcz to miasto dwóch rzek, Brdy i Wisły oraz Kanału Bydgoskiego - mówi Łukasz Krupa, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - To doskonałe miejsce na goszczenie imprezy, która cyklicznie jest już organizowana od trzydziestu lat.

Wydarzenie potrwa w dniach 24-26 czerwca. Na konferencji wystąpi około 75 osób, specjalistów, którzy poruszą też tematy związane z rolą dróg śródlądowych w obliczu kryzysów klimatycznych. WCC mają zwracać uwagę, jak ważny jest zrównoważony rozwój dróg wodnych, ich wykorzystanie zarówno na cele przemysłowe, jak i rozrywkowe, turystyczne.

Dwa i pół wieku Kanału Bydgoskiego

Początkowo konferencja miała odbyć się w 2022 roku, ale termin ten okazał się nierealny w obliczu pandemii koronawirusa.

- Fakt, że konferencja odbywa się u nas i to w tym właśnie roku, nie jest kwestią przypadku - zaznacza Krupa. - Przypada właśnie 250-lecie budowy Kanału Bydgoskiego. Jesteśmy również w trybie konsultacji społecznych, a wcześniej, po przedstawionej koncepcji zagospodarowania kanału odbyły się konsultacje między wydziałami Urzędu Miasta Bydgoszczy, później z radami osiedli i radą ds. estetyki. Wiemy, że ten temat jest mieszkańcom bardzo bliski.

- Woda jest bardzo istotnym elementem życia turystycznego Bydgoszczy, ale i strukturalnego, gospodarczego - podkreśla z kolei Leszek Woźniak, dyrektor Bydgoskiego Centrum Informacji i członek komitetu organizacyjnego WCC nad Brdą.

World Canals Conference 2024, to wydarzenie tworzące sposobność do dyskusji na temat zrównoważonego rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce oraz osadzenia ich w kontekście międzynarodowym. Jest również okazją do wymiany poglądów, pomysłów, a przede wszystkim poznania rozwiązań stosowanych w innych krajach w zakresie dróg wodnych. W 2019 roku wydarzenie odbyło się w Chinach, w 2021 w USA, przed rokiem w Niemczech, a już dziś wiadomo, że w 2025 r. po raz kolejny spotkanie odbędzie się w USA.

Każdego dnia konferencji, już po zakończeniu wystąpień prelegentów goście będą zapraszani na wycieczki po Bydgoszczy: w okolice Kanału Bydgoskiego, wzdłuż Brdy i między innymi do Starego Fordonu, a także Dolinę Dolnej Wisły i Brdyujście. Jednym z punktów pobytu gości bęzie również uroczysta kolacja w pałacu w Ostromecku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bydgoszcz wodnym centrum Polski. Największa na świecie konferencja poświęcona drogom wodnym rozpoczęła się nad Brdą - Gazeta Pomorska

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski