Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie zmiany przepisów czekają nas w 2015 roku?

Hanna Walenczykowska
Minister finansów zobowiązał m.in. lekarzy i prawników do posiadania kas fiskalnych. Natomiast minister zdrowia wprowadził tzw. pakiet onkologiczny.

Od 1 stycznia 2015 roku wchodzą zmiany, wprowadzone przez ministra finansów, który rozszerzył listę podmiotów gospodarczych, które muszą posiadać kasy fiskalne.
[break]

- Wydanie nowego rozporządzenia było koniecznością. Gdyby minister finansów tego nie zrobił, to od 1 stycznia 2015 r. obowiązek stosowania kas fiskalnych objąłby bez wyjątku wszystkich podatników - informuje Emil Muciński, rzecznik Instytutu Interwencji Gospodarczych BCC.

- Zatem kolejne grupy zawodowe, które zostały objęte obowiązkiem zainstalowania kasy fiskalnej to m.in. lekarze i lekarze dentyści, prawnicy (z wyjątkiem notariuszy), doradcy podatkowi, a także warsztaty motoryzacyjne, zakłady kosmetyczne i fryzjerskie, zakłady gastronomiczne, zarówno stacjonarne jak i świadczące usługi cateringowe (z wyłączeniem usług na pokładach samolotów oraz w stołówkach szkolnych).

Doradcy BCC uważają, że zasadne jest, by wszyscy podatnicy funkcjonowali w oparciu o te same reguły gry. BCC popiera jawność i rozszerzenie skali rejestrowania dochodów. Nałożenie obowiązku związanego z instalowaniem, eksploatacją i utrzymaniem kas to jednak dla firm dodatkowe koszty. Jednak rachunek ten powinien równoważyć wzrost wiarygodności takich podatników po stronie organów podatkowych.

Obowiązek posiadania kas fiskalnych przez lekarzy, prowadzących działalność gospodarczą, to niejedyne zmiany w służbie zdrowia. Zgodnie z zapisami pakietu onkologicznego i kolejkowego, od początku br. pacjenci, którzy chcą skorzystać z porady lekarza okulisty lub dermatologa muszą najpierw uzyskać skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Ponadto, o czym już informowaliśmy, pakiet onkologiczny wprowadził tzw. szybką ścieżkę diagnozy i leczenia chorób nowotworowych. Niestety, wejście w życie tych zmian nie wiązało się z precyzyjnym określeniem zasad realizowania pakietu i sposobu jego finansowania. Dlatego właśnie środowiska lekarskie zaprotestowały przeciwko takiej decyzji ministra zdrowia.

Minister spraw wewnętrznych zmienił legitymacje służbowe policjantów. Nowe legitymacje zachowają obecnie obowiązujące wymiary i format karty identyfikacyjnej. W odróżnieniu od aktualnych dokumentów, nowe legitymacje będą zawierały nazwę jednostki organizacyjnej policji, w której funkcjonariusz pełni służbę.

Z tym że w przypadku, gdy policjant pełni służbę w komisariacie policji, na legitymacji będzie wskazana nazwa komendy powiatowej policji, komendy miejskiej policji lub komendy rejonowej policji, na obszarze działania której znajduje się komisariat. Natomiast kiedy policjant pełni służbę w komisariacie specjalistycznym, to na legitymacji będzie umieszczona nazwa komendy wojewódzkiej (stołecznej) policji, na terenie której znajduje się komisariat specjalistyczny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty