Nabór na studia już od wczesnej wiosny prowadzą zwykle uczelnie prywatne, zachęcając do aktywności maturzystów z poprzednich lat. Większość szkół wyższych czeka jednak z naborem do czasu zakończenia egzaminów, pozwalając kandydatom rejestrować się od 1 czerwca i uzupełniać wyniki po ich uzyskaniu (30 czerwca).
ZOBACZ:Juwenalia 2015 w Bydgoszczy. Studencka zabawa na Blokadzie Łużyka [ZDJĘCIA]
[break]
Oczekiwana ekonomia
Już za dwa tygodnie z okładem rusza rekrutacja na studia na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Największa uczelnia w Bydgoszczy przygotowała w tym roku kilka nowości w ofercie dydaktycznej.
- Od 2015/2016 roku, UKW uruchamia ekonomię. Na ten kierunek czekało wielu młodych ludzi z Bydgoszczy i regionu. Szansę zdobycia tytułu magistra otrzymają także studenci stosunków międzynarodowych, bo już od października będą mogli kontynuować naukę na II stopniu - informuje Małgorzata Jendryczka, rzeczniczka prasowa UKW.
- Wśród naszych hitów rekrutacyjnych pozostają rewitalizacja dróg wodnych, humanistyka drugiej generacji czy psychologia. W Bydgoszczy wkrótce otwarte zostanie Centrum Rewitalizacji Dróg Wodnych. UKW dla centrum i innych ośrodków przygotowuje wykwalifikowaną kadrę inżynierską, która zadba o polskie rzeki.
Rzeczniczka przypomina, że studenci humanistyki drugiej generacji, bardzo młodego, ale przyszłościowego kierunku, już na studiach odbywają nie tylko płatne staże, ale często zdobywają zatrudnienie, specjalizując się w projektowaniu gier oraz social mediach. Psychologia (o jej indeks walczy co roku nawet 7 maturzystów) pozostaje zaś kierunkiem, który w regionie można studiować tylko na UKW.
Optyka okularowa
Nietypowo, bo już 30 kwietnia rozpoczęła się Internetowa Rejestracja Kandydata w Collegium Medicum UMK. Obok bijących rekordy powodzenia studiów na kierunku lekarskim (w roku ubiegłym było 28,6 kandydata na jedno ze 150 miejsc) czy farmacji (10,6 kandydata) i innych obleganych specjalności, uczelnia w tym roku proponuje tylko dwie nowości: - Otwieramy optykę okularową z elementami optometrii w trybie niestacjonarnym oraz analitykę medyczną w języku angielskim - mówi Agnieszka Milik - Skrzypczyk z Działu Promocji i Informacji CM UMK w Bydgoszczy
Prywatna kosmetologia
Magisterską kosmetologię można już tymczasem studiować w Bydgoszczy na uczelni niepublicznej: - Bydgoska Szkoła Wyższa otrzymała ministerialną zgodę na otworzenie dwóch nowych kierunków studiów, na absolwentów których czeka rynek pracy: budownictwo i kosmetologia - dowiedzieliśmy się od Krystiana Kisiela, specjalisty ds. marketingu BSW. - Z tymi dwoma kierunkami, oferujemy już sześć propozycji studiów II stopnia (wymienić należy jeszcze fizjoterapię, bezpieczeństwo narodowe, dietetykę, logistykę). Warto zauważyć, że w tym roku uruchomiliśmy również kilka nowych specjalności - np. na budownictwie inżynierię dróg szynowych czy energooszczędną renowację budynków.
Wyższa Szkoła Bankowa w Bydgoszczy otrzymała z kolei uprawnienia od MNiSW do kształcenia na kierunku design w Biznesie, na poziomie studiów I stopnia o profilu praktycznym, oraz na kierunku Finansowo-Prawnym na poziomie studiów magisterskich.
- To kolejne, interdyscyplinarne propozycje kształcenia, a design w biznesie jest w ogóle pierwszym takim kierunkiem w Polsce. Kandydaci na studia w Bydgoszczy mają do wyboru interesujące specjalności - design opakowań, design produktów i usług, projektowanie innowacyjnego biznesu oraz projektowanie marki i wizerunku firmy - informuje „Express” Magdalena Karpińska, pełnomocniczka kanclerza Wyższej Szkoły Bankowej ds. PR
Nowości można znaleźć również w ofercie publicznego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.
Proponuje je niemal każdy wydział uczelni, reklamującej się w tym roku sloganem „Przyszłość należy do inżynierów!”. Od 1 czerwca można się zatem rejestrować internetowo na 33 kierunki, z czego pięć jest nowych. Są to: nanobioinżynieria, informatyka stosowana, inżynieria gazu łupkowego, analityka chemiczna i spożywcza oraz zoofizjoterapia.
Rejestracja do woli
Godzi się przypomnieć, że po rejestracji i utworzeniu profilu na portalach dla kandydatów, uczelnie publiczne wymagają wniesienia opłat rekrutacyjnych za każdy kierunek, na który kandydat się zapisuje (zwykle jest to 75-85 zł). Można więc obstawiać tyle kierunków, na ile starczy pieniędzy... Prywatne szkoły wyższe najczęściej reklamują się promocyjnym zwolnieniem z takiej opłaty (z tym, że oczywiście, odpłatna jest tam później nauka).
