Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zostać dawcą szpiku? Kilka prostych kroków [na czym to polega?]

ES-O, źródło: dkms.pl
Jak zostać dawcą szpiku? Kilka prostych kroków [na czym to polega?]
Jak zostać dawcą szpiku? Kilka prostych kroków [na czym to polega?] Fot. Mariusz Kapala
Chociaż może się wydawać to niewiarygodne, to w prosty sposób można uratować komuś życie. Wystarczy oddać szpik. Wiele osób nadal się waha, głównie ze strachu przed bólem. Na czym polega oddawanie szpiku kostnego? Jak zostać dawcą?

Według danych zebranych przez DKMS co godzinę jedna osoba dowiaduje się, że choruje na białaczkę. Dla wielu chorych osób, jedyną szansą na życie jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.

Do tej pory zostało zarejestrowanych 1 436 451 potencjalnych Dawców. To jednak wciąż zbyt mało. Aż co piąty chory nie znajduje swojego Dawcy. Szanse na znalezienie bliźniaka genetycznego są bardzo małe, prawdopodobieństwo wynosi 1: 20 000, a w rzadkim genotypie nawet 1 do kilku milionów.

Rocznie produkujemy kilka milionów ton plastiku. Unia Europejska stara się walczyć z produkcją plastiku m.in. przez wycofanie produktów jednorazowych takich jak patyczki, słomki czy plastikowe talerze. Chociaż społeczeństwo jest coraz bardziej świadome i coraz częściej mówi się o ochronie środowiska, to problem nadal jest dosyć spory. Przedstawiamy 10 rzeczy, które można zrobić, żeby żyć bardziej ekologicznie. Czy uda się skończyć z plastikiem?

Jak żyć bardziej ekologicznie? 10 sprawdzonych sposobów

Na czym to polega?

Przeszczepienie szpiku to jedna z podstawowych metod leczenia białaczek, czyli złośliwych nowotworów układu krwiotwórczego. Jego podstawowym celem jest odtworzenie uprzednio zajętego przez chorobę i zniszczonego przez terapię szpiku pacjenta.

W dużym skrócie istotą zabiegu jest pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych ze szpiku zdrowego dawcy i podanie ich drogą dożylną do organizmu biorcy.

Czy to boli?

Obawa przed bólem to główny powód, który powstrzymuje wiele osób przed rejestracją jako potencjalny Dawca. Według Dawców oddawanie szpiku nie jest aż tak bolesne. Większość osób porównuje to do bólu jak przy stłuczeniu o kant szafki.

Istnieją dwie metody pobrania szpiku i komórek macierzystych do transplantacji. W 80 procentach przypadków stosuje się pobranie z krwi obwodowej (procedura przypomina oddawanie krwi). W pozostałych 20 procentach dokonuje się pobrania z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym. Na każdym etapie procedury zadbano o to, aby ból był jak najbardziej zminimalizowany. Każde pobranie szpiku lub komórek macierzystych poprzedza kompleksowe przebadanie Dawcy.

Jeśli ktoś bardzo boi się igieł – powinien rozważyć rejestrację w bazie i to czy uda mu się przezwyciężyć strach, jeśli okaże się, że ktoś go potrzebuje.

Jak można zostać Dawcą szpiku?

Zostanie Dawcą szpiku jest bardzo proste. Wystarczy zarejestrować się na stronie [DKMS

](https://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca "DKMS <link>") i zamówić pakiet rejestracyjny online, który zostanie przesłany w ciągu dwóch dni. Następnie w pakiecie znajduje się formularz oraz pałeczki do pobrania wymazu. Po przebadaniu przesłanych próbek i wprowadzeniu danych do bazy staniesz się aktywnym potencjalnym dawcą komórek macierzystych. Wszystkie koszty związane z przesyłkami pokrywane są przez DKMS.

Czy uda się skończyć z plastikiem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!