Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak schroniska dla bezdomnych radzą sobie w czasie epidemii? Sprawdziliśmy

Marta Mikołajska
W związku z epidemią, schroniska i noclegownia są zamknięte dla osób z zewnątrz, nowi podopieczni nie są przyjmowani, a ci, którzy tam przebywają, mają ograniczone możliwości ich opuszczania.
W związku z epidemią, schroniska i noclegownia są zamknięte dla osób z zewnątrz, nowi podopieczni nie są przyjmowani, a ci, którzy tam przebywają, mają ograniczone możliwości ich opuszczania. Arkadiusz Wojtasiewicz
W schroniskach dla osób bezdomnych problem ze środkami higieny osobistej jest. I to spory. Sytuację przybliża Łukasz Linowski z Fundacji Inkubator Społeczny, asystent koordynatora bydgoskich schronisk, na co dzień pracujący w Centrum Pomocy dla Bezdomnych Kobiet.

- Nie ma co się oszukiwać – są braki w zapasach. W normalnej sytuacji takie środki, jak płyny dezynfekujące, silne środki odkażające czy płyny antybakteryjne, uzupełniamy na bieżąco. Teraz jednak, kiedy dostęp do nich jest utrudniony, to nie takie proste – przyznaje Łukasz Linowski. Jak dodaje, zarządzający placówkami starają się ratować środkami zastępczymi, np. do czyszczenia powierzchni, klamek, sanitariatów używany jest denaturat, który ma właściwości odkażające. Problem był także z maseczkami, kiedy wzrosło zainteresowanie nimi, a ceny znacząco poszły w górę.

Informują i edukują

- W ostatnich dniach udało nam się zakupić około 200 szt. Kupiliśmy je od zaprzyjaźnionej fundacji oraz na wolnym rynku, po wyższych niż wcześniej cenach. Nie są to specjalistyczne maseczki, ale doraźne. Nie są też masowo wydawane, ze względu na to, że są różne opinie, co do tego, czy na co dzień powinno się je nosić, czy tylko w przypadku kontaktu z osobą zakażoną - wyjaśnia Łukasz Linowski. Póki co stanowią zapas na sytuacje szczególne.

Nie ma co się oszukiwać – są braki w zapasach. W normalnej sytuacji takie środki, jak płyny dezynfekujące, silne środki odkażające czy płyny antybakteryjne, uzupełniamy na bieżąco. Teraz jednak, kiedy dostęp do nich jest utrudniony, to nie takie proste. Zarządzający placówkami starają się ratować środkami zastępczymi

Podkreśla też, że schroniska dla bezdomnych wprowadzają podstawowe działania informacyjne. Podopieczni są szczególnie uczulani na dbanie o higienę, częste mycie rąk, zwłaszcza po powrocie do placówki. Pracownicy rozmawiają z nimi na temat zagrożenia, opowiadają, czym jest koronawirus, jak uniknąć zagrożenia i kto jest najbardziej na nie narażony. Dostępne są także ulotki informacyjne.

- Podjęliśmy decyzję, że schroniska i noclegownia będą zamknięte dla osób z zewnątrz, nie przyjmujemy też nowych podopiecznych. Ci, którzy tam przebywają, mają ograniczone możliwości ich opuszczania. Oczywiście, są pewne sytuacje, w których muszą wyjść. Każdy taki przypadek omawiany jest indywidualnie, pracownicy schroniska mają wszystko pod kontrolą – zapewnia Łukasz Linowski.

Jak na te ograniczenia reagują sami bezdomni?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, z jakim dylematem zmagają się teraz bezdomni, zwłaszcza ci przebywający w przestrzeni publicznej. Z jednej strony mamy obostrzenia, akcję #zostanwdomu, ale co mają zrobić ci, którzy tak naprawdę tego domu nie mają?

- W naszych placówkach dużą część stanowią osoby starsze. One mają mniejsze potrzeby, jeśli chodzi o wychodzenie, niż te młodsze, ale jednocześnie zastanawiają się, jak w takim przypadku choćby zrobić zakupy. Obawiają się jednak skutków zakażenia, więc dostosowują się.

Nieliczna kadra

Jak opowiada nasz rozmówca, działania skoncentrowane na podopiecznych schronisk mogłyby być bardziej rozwinięte.

- Nie każdy zdaje sobie sprawę, z jakim dylematem zmagają się teraz bezdomni, zwłaszcza ci przebywający w przestrzeni publicznej. Z jednej strony mamy obostrzenia, akcję #zostanwdomu, ale co mają zrobić ci, którzy tak naprawdę nie mają domu? – pyta asystent.

Podopieczni schronisk nie mają również łatwego dostępu do psychologa. Jak zaznacza Łukasz Linowski, rzadko, ale zdarzało się, że osoby potrzebujące wsparcia korzystały z porad specjalistów finansowanych przez MOPS. Jednak w związku z ograniczeniem funkcjonowania urzędów, także i te działania zostały wstrzymane. Z podopiecznymi schronisk dla bezdomnych rozmawiają pracownicy, ale także ich nie ma zbyt wielu. Wiąże się to z problemem w ograniczaniu wymiaru ich pracy do minimum. W kontekście pandemii opiekunowie i pracownicy socjalni ze schronisk – z racji częstego kontaktu z podopiecznymi – są w grupie szczególnego ryzyka. Aktualnie w Centrach Pomocy dla Bezdomnych pracuje po trzech pracowników na dobę w systemie trzyzmianowym. A liczba podopiecznych przekracza 150.

- Najlepiej byłoby zapewnić wszystkim bezdomnym możliwość całodobowego pobytu, bez konieczności opuszczania placówki. Jednak już kilka tygodni temu, wraz z rozszerzeniem godzin pracy noclegowni zauważyliśmy problem, co z ich wyżywieniem? - podkreśla nasz rozmówca. - Wielu z nich wychodzi ze schronisk przed Bazylikę, gdzie wydawane są obiady. Inni – w sobie znane miejsca w celu zdobycia produktów spożywczych.

Od miasta posiłek, od sióstr albertynek - domy holenderskie

By poprawić nieco sytuację osób przebywających w schroniskach, w pomoc zaangażowało się także miasto. Jak informuje Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy, wszystkim podopiecznym dostarczany jest na miejscu, całkowicie finansowany ze środków budżetu miasta, gorący posiłek, wydawany w jednorazowych opakowaniach.

Z kolei siostry albertynki z Bydgoszczy udostępnią im domy holenderskie, które Urząd Marszałkowski zakupił dla ofiar nawałnicy z 2017 roku. Ile osób uzyska pomoc i kiedy? Tego na razie nie wiemy. Obecnie domy są remontowane i odświeżane.

- Szczegóły dotyczące ich wykorzystania będą znane wkrótce, analizujemy różne rozwiązania. Z pewnością domy holenderskie zostaną wykorzystane prewencyjnie, ochronnie w obliczu trwającej epidemii koronawirusa – poinformowała nas Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka kujawsko-pomorskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera