Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak odnawia się bydgoskie zabytki? Wyjaśnia dostawca materiałów renowacyjnych

OPRAC.:
Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Hufgard Optolith / materiały prasowe
Bydgoszcz jest drugim miastem w kraju po Łodzi jeśli chodzi o bogactwo secesyjnych kamienic mieszczańskich - informuje firma, która ma udział w renowacji bydgoskich zabytków.

Zobacz wideo: 2023 jest Rokiem Mikołaja Kopernika w woj. kujawsko-pomorskim.

od 16 lat

Urząd Miasta Bydgoszczy poinformował właśnie, że kończy się remont kamienicy przy ul. Leszczyńskiego 24 na Szwederowie. Dzięki tej inwestycji cały zespół kamienic po zachodniej stronie ulicy przy skrzyżowaniu z Mariacką tworzyć będą budynki z odnowionymi elewacjami. W 2022 roku odnowione zostały trzy kamienice wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej. Nowy blask odzyskała też kamienica na rogu ul. Królowej Jadwigi i Naruszewicza, która została wzniesiona na początku lat 70. XIX. To kilka ostatnich przykładów renowacji zabytkowych budynków. W minionym roku miasto wydało pół miliona złotych na Bydgoski Program Wsparcia Renowacji Zabytków. W 2023 roku na ten cel ma być przeznaczona taka sama kwota.

Bydgoszcz na drugim miejscu w kraju

W ostatnich latach odnawiane były nie tylko kamienice, ale też wiele innych obiektów, np. Młyny Rothera czy stacja wodociągów Las Gdański. Jaka jest specyfika odnawiania bydgoskich zabytków? Według raportu firmy Hufgard Optolith, dostawcy materiałów renowacyjnych, Bydgoszcz należy do jednych z najbardziej zróżnicowanych architektonicznie miast w Polsce, co powoduje iż w pracach renowacyjnych wykorzystuje się odpowiednie rozwiązania technologiczne i stylistyczno-dekoracyjne. Dość monotonne lico ceglanych ścian bydgoskich budowli z reguły było różnicowane jedynie przez samą bryłę architektury. Jednak na wielu obiektach w Bydgoszczy zastosowano zróżnicowanie poprzez nietypowe opracowanie spoin w jej uziarnieniu i kolorystyce.

Jak wyjaśnia Robert Koprowicz, Menadżer Produktu ds. Renowacji i Dyplomowany Konserwator i Restaurator Dzieł Sztuki w firmie Hufgard Optolith, na podstawie próbek z konkretnych obiektów oraz wytycznych konserwatorskich, udało się przygotować odpowiednie zaprawy spoinowe w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Możliwość przygotowania w laboratorium zapraw pod obiekt pozwoliła na wykorzystanie ich zarówno w architekturze średniowiecznej (np. katedra, czy dawny klasztor Bernardynów), jak i XIX-wiecznej (np. Młyny Rothera, dawna rzeźnia miejska oraz stacja wodociągów Las Gdański).

- Bydgoszcz jest drugim miastem w kraju po Łodzi o tak bogatej liczbie secesyjnych kamienic mieszczańskich - mówi Robert Koprowicz.

Różne rodzaje farb do odnawiania bydgoskich zabytków

Przy renowacjach bogato zdobionych elewacji kamienic wykorzystuje się nietypowe materiały, dzięki którym często „z ręki” odtwarzano piękne detale sztukatorskie. Różnorodny charakter bydgoskich elewacji spowodował, że w mieście wykorzystywane są różne technologie prac malarskich, dostosowane do estetyki konkretnego obiektu. Korzysta się z farb silikatowych, krzemoorganicznych oraz silikonowych. - W dodatku inne fakturalnie elewacje spichrzy wymusiły zastosowanie zupełnie odmiennej techniki, jaką są tynki barwione w masie. Na spichrzach wykorzystano barwione w masie tynki wapienno-trassowe. To bardzo trudna technika, ale dająca zupełnie inny, niepowtarzalny efekt kolorystyczny - tłumacz Robert Koprowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo