Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak czyścić maseczkę, pościel i ubrania, żeby skutecznie unieszkodliwić koronawirusa?

Marta Mikołajska
Dezynfekcja to jeden z istotnych elementów walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa
Dezynfekcja to jeden z istotnych elementów walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Arkadiusz Wojtasiewicz
Pomieszczenia, w których mogła przebywać osoba zainfekowana koronawirusem, należy czyścić przy użyciu odpowiednich środków i w odpowiedniej temperaturze. Podobnie, jak maseczki, które od 16. kwietnia są obowiązkowe dla (niemal) wszystkich.

Niedawno informowaliśmy, że w celu walki z koronawirusem, w Warszawie ozonowane są przestrzenie publiczne. Bydgoszcz z takiego rozwiązania jeszcze nie skorzystała, gdyż nie ma oficjalnych wytycznych, co do używania ozonu jako środka przeciw SARS-CoV-2. Przy okazji rozmów o dezynfekcji tego, co na zewnątrz, poprosiliśmy Olgę Radkiewicz, rzeczniczkę Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy o podpowiedź, jak radzić sobie z odkażaniem w warunkach domowych.

Walczyć można wybielaczem

Do odkażania obiektów, takich jak pokoje, środki transportu i in., w których potwierdzono przypadki COVID-19, sanepid oraz Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób zalecają stosowanie roztworu na bazie podchlorynu sodu (stężenie 0,1 proc.), po wcześniejszym oczyszczeniu ich zwykłym detergentem. Jeśli zatem jako środek odkażający zastosujemy np. domowy wybielacz o początkowym stężeniu 5 proc., należy go rozcieńczyć z wodą w stos. 1:50. Starannie czyszczone powinny być też często dotykane obszary, jak powierzchnie ścian i okien, muszli klozetowej, łazienka.
W przypadku powierzchni, które mogą zostać uszkodzone przez podchloryn sodu, do odkażenia nadadzą się produkty o 70-procentowym stężeniu etanolu (alkoholu etylowego).
Warto pamiętać, że przy odkażaniu ważne jest utrzymanie obiektu w wentylacji, np. poprzez otwarcie okien. Powinniśmy także zaopatrzyć się w środki ochrony.

Prać w 90 stopniach

Tkaniny, jak pościel czy zasłony należy prać w wodzie o temperaturze 90 st. C, z dodatkiem detergentu do prania. Jeśli nie można zastosować cyklu ciepłej wody z powodu właściwości tkanek, do prania tekstyliów należy dodać np. wybielacz lub produkty zawierające podchloryn sodu, albo produkty odkażające opracowane specjalnie do stosowania na tekstyliach.
Wykaz środków biobójczych o działaniu wirusobójczym zamieścił na swojej stronie Główny Inspektorat Sanitarny (https://gis.gov.pl/aktualnosci/produkty-biobojcze-wykazujace-dzialanie-wirusobojcze/). Jak informuje, produkty te przeznaczone są do użytku zarówno publicznego, jak i prywatnego.

Jak wyprać maseczkę wielorazową?

GIS przypomina także o prawidłowym noszeniu maseczek ochronnych. Konieczność ich zakładania obowiązuje od dziś. Przed nałożeniem maski i po jej zdjęciu należy umyć ręce mydłem i wodą lub płynem do dezynfekcji na bazie alkoholu. Powinniśmy unikać dotykania maski podczas jej używania i wymienić na nową, gdy tylko zrobi się wilgotna, nie dotykając przy tym części ochraniającej twarz. Jednorazowe rękawiczki i maseczki wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane, wcześniej zbierając je w jeden worek.
Maseczkę wielokrotnego użytku z kolei najlepiej jest włożyć do pralki używając rękawiczek i wyprać w temp. co najmniej 60 st. Celsjusza, po każdym użyciu. Po wysuszeniu, należy ją wyprasować żelazkiem, ustawiając na nim wysoką temperaturę.
Maseczkę możemy też wygotować ( przez ok. 30 min.) we wrzątku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera