Prezydent Andrzej Duda, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał dziś na stanowisko wiceprezesa Rady Ministrów Jadwigę Emilewicz.
Dymisja Jarosława Gowina
Jarosław Gowin ogłosił w poniedziałek, że podaje się do dymisji, rezygnując tym samym z funkcji wicepremiera. Jak tłumaczył lider Porozumienia, jego ugrupowanie pozostaje jednocześnie częścią Zjednoczonej Prawicy.
Były wicepremier wyjaśnił, że jego decyzja wiąże się z faktem, iż jego pomysł o przedłużeniu kadencji Andrzeja Dudy o dwa lata nie spotkał się z poparciem opozycji. Przedłużenie kadencji miałoby się wiązać z niemożnością – zdaniem Gowina – przeprowadzenia wyborów 10 maja z powodu koronawirusa.
Na swoje stanowisko zarekomendował minister rozwoju i wiceszefową Porozumienia Jadwigę Emilewicz.
Konflikt w Zjednoczonej Prawicy
Zamieszanie w Zjednoczonej Prawicy rozpoczęło się kilka dni temu, kiedy Jarosław Kaczyński zażądał od Jarosława Gowina poparcia pomysłu PiS, by wybory prezydenckie przeprowadzić 10 maja metodą głosowania korespondencyjnego. Wicepremier nie zgodził się na takie rozwiązanie.
W ubiegły czwartek w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej odbyła się narada liderów tej partii, prowadzona właśnie wokół tego tematu. Jednocześnie Jarosław Gowin zastanawiał się, jaką decyzję podjąć. Początkowo miał ogłosić ją na konferencji prasowej w piątek o godz. 10.30, ale ostatecznie zrobił to dwie i pół godziny później. Jedną z opcji było m.in. przeniesienie wyborów na jesień, ale w końcu zdecydowano się na inny wariant.