Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IX gala podsumowująca Bydgoskie Integracyjne Granty Oświatowe za nami. Niemal 100 tys. złotych trafiło do szkół w Bydgoszczy

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
W środę, 7 grudnia, w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy odbyła się gala podsumowująca IX edycję programu Bydgoskie Integracyjne Granty Oświatowe.
W środę, 7 grudnia, w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy odbyła się gala podsumowująca IX edycję programu Bydgoskie Integracyjne Granty Oświatowe. Arkadiusz Wojtasiewicz
Wyjątkowa młodzież z bydgoskich szkół zaprezentowała swoje talenty podczas gali podsumowującej IX Bydgoskie Integracyjne Granty Oświatowe. W ramach programu do placówek oświatowych trafiło niemal 100 tys. zł, dzięki którym możliwe było sfinansowanie dodatkowych zajęć dla dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 35:

od 16 lat

W środę, 7 grudnia, w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy odbyła się kolejna uroczystość podsumowująca realizację zajęć pozalekcyjnych i działań edukacyjno-integracyjnych w obszarze pracy z uczniami i wychowankami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. W tym roku szkolnym z grantów skorzystali uczniowie z dziesięciu bydgoskich placówek oświatowych, którzy swoje talenty zaprezentowali podczas gali pod hasłem "Oskar Integracji 2022".

Młodzi bydgoszczanie na pałacowej scenie

W uroczystości wzięli udział wiceprezydent Bydgoszczy Maria Wasiak, Monika Matowska, przewonicząca Rady Miasta Bydgoszczy, Kazimierz Drozd, przewodniczący Komisji Edukacji RMB, Magdalena Buschmann, dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy, Ewa Witenberg, kierownik Referatu Strategii i Jakości Edukacji WEiS, a także dyrektorzy i wicedyrektorzy dziesięciu bydgoskich placówek oświatowych, w tym: Przedszkola nr 61 Integracyjnego, Szkoły Podstawowej nr 12, SP nr 56, SP nr 65, SP nr 67, Zespołu Szkół nr 8, ZS nr 19, ZS nr 29, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2, a także XIII Liceum Ogólnokształcącego. Łączna kwota przeznaczona na granty wyniosła 99 750 zł. Środki te adresowane są do dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych i przeznaczone mogą być na realizację m.in. zajęć pozalekcyjnych o charakterze warsztatowym, terapeutyczno-profilaktycznym, artystycznym, rekreacyjno-sportowym oraz projektów wspierania dziecka niepełnosprawnego.

W Szkole Podstawowej nr 12 np. integracyjny grant realizowany był podczas szeregu zajęć o interdyscyplinarnym charakterze. Dzieci, które lubią muzykować rozwijały swoje zdolności muzyczne podczas nauki gry na instrumentach perkusyjnych w zespole „Mała Orkiestra” . Podczas gali mieliśmy okazję być widzami niezwykłego spektaklu, podczas którego dzieci korzystające z zajęć realizowanych w ramach wsparcia miasta, zaprezentowały swoje talenty. Oglądaliśmy występy taneczne, muzyczne i teatralne, no. relację z przedstawienia "Kopciuszek" w wykonaniu podopiecznych Przedszkola nr 61 czy układ muzyczno-ruchowy z instrumentami do utworu Claydermana "Ballada dla Adelain" zaprezentowane przez uczniów z ZS nr 8 w Bydgoszczy.

- Program, którego podsumowania byliśmy dziś świadkami, realizowany jest w Bydgoszczy już od wielu lat. Dzięki temu zdobyliśmy pewne doświadczenie w tym, jak efektywnie to wsparcie wykorzystywać. Środki te przeznaczamy na to, by pomóc rozwijać się, realizować pasje młodzieży z pewnymi dysfunkcjami - słabo słyszącej, słabo widzącej, poruszającej się na wózku inwalidzkim czy z problemami natury psychologicznej i psychicznej - opowiada Eugeniusz Sobieraj, dyrektor Zespołu Szkół nr 8 w Bydgoszczy. Jak podkreśla, to właśnie ta młodzież najczęściej stoi w cieniu... - Dużo mówi się o tych uczniach, którzy zdobywają laury, pokonują konkurencję podczas olimpiad, konkursów... O tych, którzy mają różnego rodzaju problemy, często ogromne, się nie mówi. A powinno. Te dzieci najczęściej są wycofane, stoją z tyłu i wszystkim innym biją brawa. Te pieniądze, które otrzymujemy od miasta w ramach grantów, przeznaczamy na realizację zajęć właśnie dla nich. Tak, by i oni mogli poczuć się wyjątkowo. I to właśnie oni stają na scenie w Pałacu Młodzieży. Nie trzeba mówić, że wielu z nas czułoby się naprawdę onieśmielonych, przytłoczonych - oni wiele muszą przełamać. Ale dają radę. I wchodzą na tę scenę, i występują. Dzisiejsza gala, podczas której ta młodzież się prezentowała, to było coś pięknego. To jedno z piękniejszych wydarzeń w naszym mieście.

Bydgoskie szkoły inwestują w młodzież

Nasz rozmówca podkreśla, że to ogromny sukces nie tylko uczniów, ale też nauczycieli i nauczycielek, którzy wkładają mnóstwo pracy i serca, by działać dla tych uczniów. Co wcale nie jest proste.

- Przekraczając próg klasy trzeba zostawić za sobą wszystko, co nas martwi, wszelkie problemy. Zacząć myśleć tak, jak to dziecko z daną dysfunkcją. Z pewnością jest to praca, która daje satysfakcję - ale powolutku. Bywa, że jednego dnia widzi się postęp w pracy z takim uczniem, a już następnego dnia trzeba zacząć wszystko od nowa. Ale wtedy trzeba zakasać rękawy i iść dalej, dalej spełniać swoją misję - mówi Eugeniusz Sobieraj. - Jako szkoła mamy wielu specjalistów, którzy pracują z takimi właśnie dziećmi, a także specjalistyczny sprzęt, który nam w tej pracy pomaga. I wciąż staramy się rozwijać. Teraz mamy w planach zakup specjalnego urządzenia na miarę XXI w. - Biofeedbacku. A pozwolą nam na to środki zebrane dzięki zorganizowanemu przez nauczycieli z naszej szkoły balowi charytatywnemu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo