Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Irlandczycy chętnie przyjeżdżają do nas, by zostać medykami

Sławomir Bobbe
nauka, młodzież, uczniowie, studenci
nauka, młodzież, uczniowie, studenci Thinkstock
Najczęściej po naukę do Bydgoszczy przyjeżdżają nasi sąsiedzi z Ukrainy, nie brakuje też Białorusinów i Gruzinów, ani przedstawicieli egzotycznych nacji.

- Po raz trzeci z rzędu Collegium Medicum w Bydgoszczy zwiększyło liczbę przyjętych studentów z Irlandii na płatny, anglojęzyczny kierunek lekarski. W poniedziałek odbyła się inauguracja pierwszego roku, a wśród nowych adeptów sztuki lekarskiej znaleźli się studenci z Irlandii wraz z towarzyszącymi im rodzinami – informuje Adam Krawczyk z firmy Medical Poland z Dublina, która zajmuje się między innymi rekrutacją studentów do topowych polskich uczelni medycznych wykładających w języku angielskim.

- Jest to prawdopodobnie największa grupa narodowościowa wśród zagranicznych studentów przyjętych na kierunek lekarski w Collegium Medicum (ostatnie rozmowy rekrutacyjne odbędą się dnia jutrzejszego).

Lekarzami po CM chciało zostać 30 Irlandczyków, ale proces kwalifikacyjny przeszło 21. Dwunastu Irlandczyków studiuje już na bydgoskiej uczelni.

- Od roku 2009, kiedy to Collegium Medicum utworzyło anglojęzyczny kierunek lekarski, dzięki olbrzymiej pracy pana profesora Arkadiusza Jawienia, a także dzięki studentom ze Skandynawii, CM regularnie zwiększało liczbę studentów przynosząc ogromne korzyści dla uczelni oraz miasta. Roczne czesne to 45000 złotych (czterdzieści pięć tysięcy złotych) – mówi Adam Krawczyk.

Goście z Ukrainy

Bydgoskie uczelnie, nie tylko państwowe, stają się w oczach obcokrajowców coraz atrakcyjniejsze.

- Na pierwszy rok studiów przyjęliśmy 38 cudzoziemców, rekrutacja jest jednak w toku. Wśród starszych roczników jest 69 obcokrajowców. Najczęściej naukę podejmują u nas Ukraińcy, Białorusini i Gruzini, mamy też studentów z Europy Zachodniej. Część z nich wybiera studia angielskojęzyczne, ale wielu woli uczyć się po polsku - przekazała „Expressowi” Małgorzata Jendryczka, rzecznik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. To dane bez studentów, którzy przyjeżdżają uczyć się na UKW w ramach programu wymiany studentów „Erasmus”.

Erasmusowcy uczą się semestr, niekiedy dwa i wyjeżdżają uczyć się na innych uczelniach - jest ich znacznie więcej niż studentów „stacjonarnych”.

- Obecnie z „Erasmusa” mamy ponad 150 studentów. Na studia na pierwszym roku zostanie przyjętych czternastu obcokrajowców, którzy dołączą do dwunastu kontynuujących studia - mówi Franciszek Bromberek, rzecznik Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.

Studiują prawie wszystko

W Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej studiuje ponad 100 cudzoziemców, część z polskimi korzeniami.

- Studenci z zagranicy zainteresowani są filologiami, zwłaszcza angielską i niemiecką, ekonomią, administracją, budownictwem, geodezją i kartografią, informatyką, a nawet prawem czy pedagogiką - wyjaśnia Dorota Habel, kierownik Działu Promocji i Informacji KPSW.

- Większość studentów przeszła odpowiednie kursy języka polskiego lub wcześniej znała nasz język i obecnie studiuje w języku polskim. Od 2012 roku prowadzimy program skierowany do potomków polskich zesłańców w Kazachstanie, umożliwiający bezpłatną edukację. Z tej oferty skorzystało już wielu młodych Polaków z rejonu Tajynszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera