Zobacz wideo: Duża rewolucja w PKP. Zmiany także dla pasażerów.
Miasto przedstawiło raport ze stanu realizacji bydgoskich inwestycji. Mimo kryzysu w finansach, rozpoczęte projekty są kontynuowane bez większych przeszkód i opóźnień.
Na początku października przekazano teren budowy fragmentu nabrzeży Wisły w Starym Fordonie, które będą rewitalizowane. Projekt przewiduje wykonanie wielofunkcyjnej budowli hydrotechnicznej, w której skład wchodzić będą nabrzeże cumownicze do obsługi statków pasażerskich i małych jednostek, pochylnia i nabrzeże tarasowe widokowe.
- Budowla powinna obsługiwać jednostki pływające w warunkach zmieniającego się poziomu wody na Wiśle. Tarasowe umocnienie nabrzeża pełnić będzie funkcję rekreacyjną.
Przy ul. Staroszkolnej 10 na potrzeby Centrum Edukacyjno-Społecznego (w tym Muzeum Kanału Bydgoskiego) przebudowywany jest zabytkowy budynek. Prace są już na półmetku, termin oddania do użytkowania zaplanowano na drugi kwartał przyszłego roku. W tym projekcie zaplanowano również stworzenie zadaszonej wiaty z przeznaczeniem na letnią i weekendową wypożyczalnię sprzętu wodnego.
Teatry po nowemu
Trwa procedura zmiany decyzji pozwolenia na budowę i opracowanie projektu zmian do projektu modernizacji Teatru Polskiego. Zadanie obejmuje przebudowę i nadbudowę budynku głównego, w tym m. in. modernizację widowni oraz przebudowę balkonu co pozwoli na zwiększenie pojemności widowni oraz utworzenie dodatkowej kondygnacji na poziomie istniejącego poddasza nieużytkowego.
Zaawansowane prace trwają w budynku Teatru Kameralnego przy ul. Grodzkiej. Tu w wyniku inwestycji powstanie obiekt zawierający salę teatralną ze sceną o powierzchni 226m2 i widownią mieszczącą 234 osoby wraz z kuluarami, salę wielofunkcyjną na 50 osób, zaplecze biurowe i obsługowo – socjalne. Wykonany zostanie indywidualny zjazd z ulicy Podwale dla obsługi technicznej nieruchomości teatru oraz zagospodarowanie terenu w postaci dziedzińca i drogi dojazdowej na terenie nieruchomości. Całość prac ma się zakończyć w trzecim kwartale przyszłego roku
Najbliżej zakończenia robót jest obiekt nowej „Astorii (zaawansowanie prac w 95 procentach), trwa już przygotowanie przetargu na jej wyposażenie, w toku jest procedura uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie. Całość prac ma kosztować ponad 112 mln zł.
Na finiszu jest również rewitalizacja Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej i Miejskiej Hali Targowej (postęp prac szacowany na 85 procent).
Inwestycje w oświacie
Bydgoszczanie czujnie obserwują inwestycje w bydgoskiej oświacie. Tempa nabiera budowa basenu przy ul. Kromera w Fordonie przy SP nr 67. Trwa realizacja rzeczowa robót budowlanych, całość projekty kosztować będzie ponad 37 milionów złotych. Basenu doczekają się też – aczkolwiek muszą uzbroić się w cierpliwość – mieszkańcy Miedzynia. Powstanie przy ZS nr nr 8 na ul. Pijarów. W połowie października minął czas składania ofert w przetargu na budowę. Całość kosztować ma niecałe 20 milionów złotych.
To Cię może też zainteresować
Prawie 5 mln zł milionów złotych (z budżetu miasto wyda niewiele ponad milion) kosztować będzie modernizacja i wyposażenie warsztatów i pracowni kształcenia praktycznego w ZSH, w Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych oraz w Zespole Szkół
Samochodowych w Bydgoszczy. Na większość zadań zakończono już postępowania przetargowe.
Ciekawy projekt powstanie przy ul. Kościuszki – miasto planuje zaadoptować obiekt na potrzeby przedszkola i centrum Teatrów Alternatywnych. Na razie przygotowywano jest projekt budowlany dla zadania, które kosztować ma niecałe 1,8 miliona złotych.
- Celem zadania jest stworzenie wielofunkcyjnego obiektu kultury, w którym swoją siedzibę znajdą bydgoskie teatry alternatywne oraz formalne i nieformalne grupy artystyczne ukierunkowane na teatr – informuje ratusz.
