Inteligentne urządzenia w domu. Czy są bezpieczne?

Materiał informacyjny DLF
W obliczu rosnącej popularności systemów Smart Home i urządzeń opartych na Internecie Rzeczy (IoT), kwestie bezpieczeństwa cyfrowego powinny być priorytetem zarówno dla producentów, jak i użytkowników. Z analiz Grupy IQS wynika, że inteligentne urządzenie w swoim mieszkaniu posiada już trzech na czterech Polaków¹. Wśród nich są roboty sprzątające. Na co więc zwrócić uwagę, przy wyborze tego typu urządzeń?

Wywiad zagraniczny Estonii wystosował raport, z którego wynika, że Chiny wykorzystują technologię do gromadzenia danych wywiadowczych, zagrożeniem jest TikTok, a nawet inteligentne odkurzacze chińskiego pochodzenia. Autorzy raportu zwracają uwagę na niebezpieczeństwo systemów lidarowych, które skanują otoczenie przez urządzenia potrzebujące tych danych do swojej pracy takich jak samochody czy odkurzacze.

- LIDAR w dużym uproszczeniu dokonuje pomiaru odległości poprzez oświetlanie obiektu światłem lasera. Od lat trwają dyskusje w kontekście jego bezpieczeństwa. Przypomnę, że kilka lat temu naukowcy przemienili LIDAR w jednym z robotów sprzątających w… jeżdżący mikrofon, gromadzący dźwięki z jego otoczenia. Aktualnie bardzo dużo urządzeń zbiera i przetwarza dane, wraz z informacjami związanymi z naszą prywatnością - tak działają różne urządzenia AGD i RTV, a także samochody wyposażone w systemy autonomiczne. Problemem jest to, że w przypadku produktów chińskich nie mamy pewności czy dane gromadzone przez te urządzenia nie są przesyłane do Chińskiej Republiki Ludowej, gdzie nie obowiązują przepisy chroniące naszą prywatność. Estońscy eksperci w opracowanym raporcie podkreślili, że dzięki wyposażeniu ich w chińską technologię, mogą być one wykorzystywane do celów wywiadowczych – mówi Artur Kurasiński, autor książki „Filozofia cyberbezpieczeństwa”.

Inteligentne urządzenia w domu. Czy są bezpieczne?

Wybieraj… mądrze

Wiodący producenci rozwiązań i sprzętów opartych na IoT inwestują znaczące zasoby w rozwój zaawansowanych protokołów szyfrowania, autoryzacji i bezpiecznej komunikacji między urządzeniami. Tak jest w przypadku amerykańskiej marki iRobot, pioniera i lidera rynku robotów sprzątających. Zamiast sytemu LIDAR korzystają z kamery lokalizacyjnej iAdapt® do wyznaczenia inteligentnej mapy domu. Kamera ta nie nagrywa materiału wideo, nie tworzy zdjęć, tym samym żaden materiał nie może być udostępniany firmie iRobot czy stronom trzecim. W ramach funkcjonalności „rozpoznawania i identyfikacji przeszkód”, modele z kamerą, takie jak: Roomba j7, j7+, j9, j9+, oraz Roomba Combo j5, j5+, j7, j7+, j9+, wykonują zdjęcia przeszkód w domu i za pośrednictwem aplikacji iRobot Home przesyłają je do użytkownika. Dane te są chronione, a z funkcji można łatwo zrezygnować w ustawieniach aplikacji. Nie jest to jednak zalecane, gdyż ich gromadzenie wspiera proces uczenia maszynowego, co przyczynia się do zwiększenia inteligencji robota. Po udzieleniu zgody na przesyłanie danych, użytkownik ma natomiast prawo w dowolnym momencie usunięcia z bazy danych zarówno najnowszych zdjęć, jak i całej ich historii.

Certyfikat TÜV SÜD dla użytkowników oznacza gwarancję, że ich urządzenia zostały gruntownie przetestowane i spełniają rygorystyczne normy dotyczące ochrony
Certyfikat TÜV SÜD dla użytkowników oznacza gwarancję, że ich urządzenia zostały gruntownie przetestowane i spełniają rygorystyczne normy dotyczące ochrony danych i bezpieczeństwa cybernetycznego

Bezpieczeństwo domu to podstawa

Kluczowym aspektem podkreślającym zaangażowanie iRobot w zapewnienie bezpieczeństwa jest posiadanie certyfikatu TÜV SÜD - prestiżowej niemieckiej organizacji, która dokładnie bada i ocenia produkty pod kątem bezpieczeństwa użytkowania i ochrony danych. Dzięki temu, użytkownicy mogą cieszyć się zaletami inteligentnego domu bez obaw o nieautoryzowany dostęp do swoich danych. Regularne aktualizacje oprogramowania urządzeń są kluczowe w utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

- Certyfikat TÜV SÜD jest międzynarodowym symbolem najwyższych standardów bezpieczeństwa i jakości. Atest CyberSecurity Certified (CSC) to jedno z najważniejszych możliwych wyróżnień, jakie mogą otrzymać producenci sprzętu IoT, który potwierdza efektywność rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa danych. Co to oznacza dla użytkownika? Tak naprawdę to gwarancja, że urządzenia zostały gruntownie przetestowane i spełniają rygorystyczne normy dotyczące ochrony danych i bezpieczeństwa cybernetycznego. W praktyce przekłada się to na spokój ducha, wiedząc że informacje o naszym domu i naszych nawykach są odpowiednio chronione przed nieautoryzowanym dostępem, szpiegowaniem i gromadzeniem danych – mówi Małgorzata Radomska z firmy DLF, autoryzowanego dystrybutora marki iRobot w Polsce.

Dostępne na rynku chińskie urządzenia często budzą kontrowersje ze względu na obawy dotyczące ochrony prywatności i bezpieczeństwa danych. Wybierając sprzęty do domowego zacisza warto kierować się nie tylko ich ceną czy designem, ale także odpowiednimi funkcjonalnościami. iRobot, mając na uwadze bezpieczeństwo, implementuje zaawansowane protokoły szyfrowania i regularnie aktualizuje oprogramowanie urządzeń, aby zapewnić ochronę przed nowymi zagrożeniami. Użytkownicy mogą cieszyć się nie tylko czystością swojego domu, ale również pewnością, że ich dane są bezpieczne. Więcej informacji dostępnych na stronie www.irobot.pl.

Roboty sprzątające iRobot są wyposażone w inteligentne systemy nawigacji, które idą w parze z zaawansowanymi funkcjami bezpieczeństwa
Roboty sprzątające iRobot są wyposażone w inteligentne systemy nawigacji, które idą w parze z zaawansowanymi funkcjami bezpieczeństwa

¹„Inteligentne urządzenia AGD” przygotowała Grupa IQS na zlecenie firmy Samsung, czerwiec 2023 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Inteligentne urządzenia w domu. Czy są bezpieczne? - Portal i.pl

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski