MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Andrzej Duda: Początek maja to „maraton patriotyczno-historyczny”

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Pierwsze trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może przede wszystkim, dokąd zmierzamy albo dokąd powinniśmy zmierzać - powiedział prezydent Andrzej Duda w piątek na uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Wskazał także na potrzebę budowy silnej armii oraz inwestycji modernizacyjnych, takich jak elektrownia atomowa czy Centralny Port Komunikacyjny.
Prezydent Andrzej Duda w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Prezydent Andrzej Duda w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. PAP/Leszek Szymański

Spis treści

Prezydent w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja

W przemówieniu podczas uroczystości na Placu Zamkowym w Warszawie prezydent Andrzej Duda podkreślił, że trzy pierwsze dni maja to w Polsce „wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może przede wszystkim, patrząc przez pryzmat naszej historii, dokąd zmierzamy albo dokąd powinniśmy zmierzać”.

Nawiązując do 20. rocznicy wejście Polski do Unii Europejskiej, która miała miejsce 1 maja, Duda powiedział, że dzięki obecności w UE widzimy dziś m.in. „wysokościowce ze szkła i aluminium, drapacze chmur znaczące naszą stolicę, pokazującą dynamikę jej rozwoju, jej nowoczesność, to, że staje się prawdziwym centrum Europy Środkowej”.

Andrzej Duda o rozwoju Polski

Prezydent mówił, że dziś polskie miejscowości niejednokrotnie wyglądają „cudownie, jak z obrazka”, jak „z najlepszych, najpiękniejszych europejskich krajobrazów tej zamożnej, od stuleci bogatej zachodniej Europy”, a dzieje się tak m.in. dzięki obecności w Unii Europejskiej.

Ale także – podkreślał – Polska z każdym dniem wygląda coraz lepiej także dzięki „mądrości polskich polityków, dzięki ważnym decyzjom, które zostały podjęte na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci” oraz dzięki „poprzednim pokoleniom, poczynając od tego, które ostatecznie zwyciężyło w '89 roku w pokojowej rewolucji Solidarności, która przewróciła żelazną kurtynę, obaliła mur berliński, pokonała komunizm, a w efekcie Sowiety, bez jednego wystrzału”.

Prezydent podkreślał też codzienną pracę Polaków, determinację ludzi wspieraną duchowym i nie tylko wsparciem papieża Jana Pawła II, wspieraną też przez „mądrych zachodnich aliantów”, jak prezydent USA Ronald Reagan czy jak premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher.

– To dzięki temu wszystkiemu jesteśmy dzisiaj tu, gdzie jesteśmy – powiedział.

Miejsce Polski na mapie Europy

Andrzej Duda przypomniał, że 1 maja, w 20. rocznicę przystąpienia Polski do UE, odwiedził w Poznaniu świątynie stojące na Ostrowie Tumskim. Mówił wówczas, że Polska jest od 20 lat ponownie członkiem politycznej wspólnoty Zachodu.

– Ale tak naprawdę częścią Zachodu byliśmy zawsze. Jesteśmy i byliśmy zawsze, niezależnie od tego, co się działo, czy Polska była na mapie, czy nie. Czy była suwerenna czy nie. Czy usiłowano tu propagować ruski mir czy nie. Nigdy się to nie udało dzięki twardości ducha Polaków i najgłębiej zakorzenionej naszej tradycji, od 1058 lat tradycji chrześcijańskiej – zaznaczył Duda.

Dodał, że czuje dumę, ilekroć widzi za granicą polską flagę.

Wymienił też wydarzenia z historii, z których Polska może być dumna: chrzest Polski, koronację Bolesława Chrobrego, zwycięstwo pod Grunwaldem, wielką dynastię Jagiellonów i unię lubelską, Rzeczpospolitą Obojga Narodów, bitwę pod Wiedniem, niezłomną walkę w powstaniach, odzyskanie niepodległości w 1918 r., obronę przed sowiecką agresją w 1920 r., niezłomną walkę w czasie II wojny światowej, Solidarność i obalenie komunizmu.

Konieczne inwestycje i modernizacja

Prezydent podkreślał, że potrzebujemy modernizacji polskiej energetyki, a elektrownie atomowe są nam niezbędne.

– Musimy dzisiaj te wyzwania podjąć – oświadczył.

Andrzej Duda zaznaczył także, że trzeba pracować z tymi, którzy „dobrze to robią”.

– Ze Stanami Zjednoczonymi, z naszymi wielkimi sojusznikami, z tymi, którzy przy okazji wspierają nasze bezpieczeństwo, którzy będą umieli także strzec swoich tajemnic, które nam powierzą i którzy będą przy tym umieli także strzec ważnych aspektów gospodarki naszego państwa – dodał prezydent.

Podkreślił, że Polska potrzebuje dziś „rozwoju w każdym calu, jego rozpędzania i odwagi inwestycyjnej”. Wyraził nadzieję, że powstanie port w Elblągu i że „impas wynikający z wojny polsko-polskiej zostanie przerwany”.

Prezydent: Polskę stać na wielkie projekty

Dodał, że nie można wyśmiewać polskich inwestycji, jak np. przekopu Mierzei Wiślanej czy Centralnego Portu Komunikacyjnego, bo Polskę stać na miliardowe i najnowocześniejsze inwestycje.

Zdaniem prezydenta, Konstytucja 3 maja to odpowiedź na pytanie, czego nasi przodkowie oczekiwaliby od nas dzisiaj. Duda wskazał, że twórcy Konstytucji musieli przebudować państwo ustrojowo, natomiast teraz należy przebudować Polskę infrastrukturalnie.

– Robimy to. Zróbmy to. Wyjdźmy całkowicie z zapóźnienia, w które wpędziła nas dominacja sowiecka przez ponad 40 lat. Stańmy się przykładem na to, jak można budować jedno z najnowocześniejszych państw na świecie. Dzisiaj ono jest jednym z nowoczesnych państw na świecie, ale ja chcę, by było jednym z najnowocześniejszych na świecie. Patrząc na ostatnie lata nie mam żadnych wątpliwości, że nas na to stać – powiedział prezydent.

– Od ponad 230 lat Polacy nie cieszyli się tak długo wolną, niepodległą, suwerenną Polską, jak my się cieszymy. To nie tylko radość i duma, to przede wszystkim wielkie zadanie i wielkie zobowiązanie. Zrealizujmy je – podsumował prezydent.

Polska potrzebuje silnej armii

Podczas swojego przemówienia prezydent nawiązywał do kwestii zagrożenia ze strony Rosji, podkreślając jednocześnie, że wierzy w to, iż Polska będzie uczestniczyła w odbudowie wolnej Ukrainy, która w przyszłości będzie naszym „dobrze rozwijającym się sąsiadem”.

– Ale jakie są nasze obowiązki tu i teraz w Polsce? Umacnianie, modernizowanie naszej armii (...) budowanie bezpieczeństwa. Tak, tym razem, wierzę w to głęboko, robimy to na czas. Polak jest mądry przed szkodą – podkreślił Andrzej Duda.

Jak wskazywał, choć rosyjska armia jest „wielka” i „straszna”, nie jest dzisiaj tak potężna, „by była w stanie zalać Ukrainę od razu”.

– Zachód jest nowocześniejszy. Wspólnota, w której my jesteśmy, ma lepszą technologię, wspólnota, w której my jesteśmy, jest bardziej rozwinięta, wspólnota, w której my jesteśmy, jest silniejsza. Musimy się w tej wspólnocie umacniać – mówił prezydent.

– Musimy dzisiaj nadal budować polską armię – jako armię nowoczesną, jako armię silną, armię, która potencjalnie będzie w stanie zatrzymać każdego napastnika i dlatego nikt nie odważy się nas zaatakować. To jest najważniejsze zadanie – byśmy mieli taką armię, która nie będzie musiała się bronić – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent dziękował przy tym wszystkim, którzy współtworzą polską armię, w tym szefowi MON – za „spokojne i rozważne współdziałanie”, a także „dobre kontynuowanie tego, co zostało rozpoczęte”.

Rocznica Konstytucji 3 maja

Święto Narodowe 3 Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej.

Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prezydent Andrzej Duda: Początek maja to „maraton patriotyczno-historyczny” - Portal i.pl

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski